Antwort Kdy sít polníček? Weitere Antworten – Jak pěstovat polníček doma

Kdy sít polníček?
Výsev a pěstování

Pokud chceme polníček jen na zimu, vysejeme ho koncem léta nebo na podzim. Za obzvlášť nepříjemné zimy je dobré ho chránit sklem nebo netkanou textilií, aby zbytečně netrpěl nízkými teplotami. Vyséváme do rýh 1 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky 25 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednotíme na 15 cm od sebe.Polníček

  • podporuje imunitní systém a sliznice.
  • podporuje krvetvorbu, pomáhá při tvorbě červených krvinek.
  • působí proti vzniku křečí (hořčík)
  • zdroj elektrolytů
  • podporuje činnost srdce.
  • snižuje napětí a stres v těle, zklidňuje nervovou soustavu.

Malé zelené lístky polníčku mají jemně ořechovou chuť a přijdou vhod jako chutná obměna jídelníčku zejména v chladných a mrazivých obdobích. Polníček obsahuje cenné vitaminy i poměrně hodně železa.

Kde roste polníček : Kozlíček polní vyskytuje se poblíž polí (odtud jeho jméno), na mezích a v příkopech. Vyhledává převážné lehčí půdy, oblibuje si spíše nižší polohy. Je skutečně poměrně běžný. V teplejších oblastech se může sbírat již v únoru, kdy jsou k dispozici přízemní listové růžice.

Jak se dělá salát z polníčku

Orestujeme si slaninu a na másle kousky toastového chleba. Dále si připravíme dresink, který namícháme z citrónové šťávy, hořčice, medu, cibule, pepře a soli. Očištěný a osušený polníček bez kořínků smícháme s dresinkem, opečenými krutony a slaninou.

Co pěstovat doma za oknem : Na okenním parapetu vám může růst například bazalka, majoránka, tymián, meduňka, koriandr, pažitka, máta a samozřejmě nenáročná řeřicha. Pro bylinky obecně platí, že potřebují dostatek světla, a je tedy pro ně vhodné místo u západního nebo východního okna.

Polníčku se prý přezdívá „nejzdravější salát světa“. Obsahuje totiž opravdu hodně zdraví prospěšných látek. Vitamíny skupiny B tříbí mysl a zlepšují náladu. Pro vysoký obsah kyseliny listové je doporučovaný těhotným ženám.

Vysoce jej ocení lidé s onemocněním ledvin, dále posiluje imunitní systém, podporuje krvetvorbu a zvyšuje odolnost nervové soustavy. Při jeho přípravě postupujte opatrně, podobně jako ke špenátu. Pochutnáte si jak na polévce, tak na salátu zakapaném olivovým olejem a kozím sýrem.

Jak vypadá polníček

Polníček vypadá skoro jako plevelná rostlina – má drobné zelené lístky rostoucí v růžicích. Můžeme jej pěstovat i doma (podobně jako řeřichu), vyhovuje mu slunné stanoviště s propustnou půdou – pokud ho opakovaně vysadíme, můžeme ho sklízet nejen na jaře, ale v průběhu celého roku.Pokud budeme vysévat polníček od začátku do poloviny jara, pak koncem léta a nakonec ještě v polovině podzimu, máme zaručenou sklizeň čerstvých listů po celý rok. Polníček lze sklízet, jakmile mu naroste zhruba čtvrtý pár listů.Polníček vypadá skoro jako plevelná rostlina – má drobné zelené lístky rostoucí v růžicích. Můžeme jej pěstovat i doma (podobně jako řeřichu), vyhovuje mu slunné stanoviště s propustnou půdou – pokud ho opakovaně vysadíme, můžeme ho sklízet nejen na jaře, ale v průběhu celého roku.

V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.

Jak si udělat domácí salát : Ledový salát natrháme do mísy na malé kousky, přidáme nakrájená rajčata, papriky, okurku, posypeme trochou vegety, pepře, zakápneme olivovým olejem a promícháme. Do kysané smetany vmícháme trošku octa, cukru a přidáme nasekaný kopr – nebo trochu koření na tzatziki – je to chutnější. Tímto zalijeme salát a promícháme.

Co zasadit za okno : Při volbě sazenic je nutné přihlédnout ke světové straně, k níž je okno otočeno. Je-li orientováno na jih a východ, tedy na strany zaručující dostatek slunce, můžeme do truhlíku zasadit pelargonie, muškáty, surfinie anebo petunie. Pro okna otočená na sever a západ čili do stínu jsou vhodné například fuchsie.

Kdy sít bylinky

V případě pěstování bylinek pro sklizeň mladé natě v interiéru je možné vysévat semínka libovolně v průběhu celého roku. Pro klasické předpěstování a následné přesazení na cílové stanoviště či pěstování po jedné rostlince v květináči je ten nejlepší čas vyset semínka v průběhu února/března.

Pokud je třeba rostlinky uchovat, je nutné ponechat kořínky, navlhčený polníček vložit do misky, přikrýt mokrým papírem a přetáhnout potravinářskou fólií. Takto vydrží v lednici cca 3 dny aniž by ztratil svou vůni a chuť.Narazit na něj můžete i ve volné přírodě – třeba právě na okrajích polí. Z čerstvých listů polníčku si můžete připravit chutný zeleninový salát, nebo ho přidat ke grilovanému masu či smíchat s vařenými brambory a cibulkou. Výbornou kombinaci tvoří s rajčaty, ať už pečenými, nebo syrovými.

Kdy vysadit salát na záhon : Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo.