Antwort Kdy stříhat živý plot z ptačího zobu? Weitere Antworten – Kdy se stříhá živý plot

Kdy stříhat živý plot z ptačího zobu?
Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.Pak přijde jaro a rostlina se znovu otevírá světu. Z tepla a světla je tak nadšená, že zahájí divoký růst. Je proto třeba provést řez upravovací. Stříhání živého plotu z tújí, zimostrázu, brslenu či jalovce provádíme na konci května nebo v červnu, kdy růst ustává.Přes rok doporučujeme 2x – 3x aplikovat DAMISOL formou postřiku. To zabezpečí vytvoření hustého, listnatého porostu. Je velmi důležité už při výsadbě aplikovat DAMISOL roztok, aby se rostlinkám vyvinula hustá kořenová soustava. Zabezpečí se tak dostatečný přísun živin pro potřebný rychlý růst Vašeho živého plotu.

Jak stříhat živý plot z habru : Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim. Habr velmi dobře snáší i hluboké zmlazení, popřípadě řez až na pařez, provede-li se začátkem vegetačního klidu. Ve větších výsadbách se těžko obejdeme bez elektrických nůžek na živé ploty, menší výsadby či živé ploty můžeme stříhat i ručním nářadím.

Jak daleko od plotu sázet živý plot

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Jak oživit živý plot : Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.

V prvním roce plot seřízněte asi 10 až 15 centimetrů nad zemí. To je důležité pro bohaté rozvětvení keřů. Nemusíte se obávat, po tomto kroku se nastartuje velmi rychlý růst. V létě pak nové výhonky zkraťte o polovinu.

Opadavý živý plot roste velmi rychle – až 1 metr za rok. Bez pravidelného stříhání mohou některé odrůdy ptačího zobu vyrůst až 3 metry!

Jak stříhat živý plot ptačí zob

V prvním roce plot seřízněte asi 10 až 15 centimetrů nad zemí. To je důležité pro bohaté rozvětvení keřů. Nemusíte se obávat, po tomto kroku se nastartuje velmi rychlý růst. V létě pak nové výhonky zkraťte o polovinu.Jak daleko sázet od plotu Abyste měli dostatek místa ke stříhání a tvarování z obou stran, a aby dospělý plot nepřerostl k sousedům, doporučujeme sázet minimálně na 80 cm od stávajícího plotu.Habry jsou velmi odolné vůči mrazu, snášejí vedro a ročně přirůstají 25 až 35 cm.

Při jarní výsadbě není potřeba dopředu připravit místo pro výsadbu rostliny. Jak daleko sázet od plotu Abyste měli dostatek místa ke stříhání a tvarování z obou stran, a aby dospělý plot nepřerostl k sousedům, doporučujeme sázet minimálně na 80 cm od stávajícího plotu.

Jak daleko živý plot od hranice pozemků : zákoníku platí, že stromy, které jsou vyšší než 3 metry, musí být vysázeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. U stromů, které jsou nižší, pak platí minimální vzdálenost 1,5 metru. Čili 20 cm od sousedovy zdi sázet živý nízký plot bohužel nemůžete.

Jak se starat o živý plot : Zejména po výsadbě nových rostlin musíme dbát na pravidelnou zálivku (půda musí zůstat stále vlhká). I v dalších letech je potřeba živý plot zalévat, pokud nastane delší sucho. Dřeviny vhodně přihnojujeme, výborné je především tzv. mulčování například prostřednictvím mulčovací kůry, která dodá rostlinám dostatek živin.

Jak sázet živý plot z ptačího zobu

Výsadbu provádíme z jara (březen – květen) nebo na pozim (říjen až do zámrzu). Sází se 5ks sazenic na 1 metr délky plotu. Živý plot z Ptačího zobu je třeba zastřihnout 2x ročně. První řez se provádí po ukončení výhonu na konci jara (v květnu až červnu), druhý na konci léta (v srpnu až září).

Opravdovým rekordmanem v rychlosti růstu je sibiřský jilm neboli turkestánský brest (Ulmus pumila), jehož roční přírůstky mohou být až 1,8 metru. Tato nejrychleji rostoucí dřevina snese bez problémů mrazy až -35 stupňů Celsia a je mimořádně vhodná k formování, čili řezu.V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Kolik roste habr za rok : habr roste rychle – má přirůstek 25–35 cm za rok.