Antwort Kdy troubí Jelení? Weitere Antworten – Ve kterém měsíci jsou jeleni v říji

Kdy troubí Jelení?
Vysvětlení najdeme v 15. století, kdy byl říjen, původně devátý měsíc v roce, zaměněn s měsícem září. Jelení říje tedy opravdu probíhá v září.Někdy takto putují i několik kilometrů. Říje obvykle začíná v první polovině září a trvá asi 4 týdny, podle říje laní. Laně se dostávají do říje už v druhém roce života a vyhledávají vhodné říjiště. Tam stádo laní ovládne dospělý jelen a snaží se celé stádo držet co nejvíc pohromadě.Říje probíhá v září a říjnu (okolo 10. září). Rušná a hlasití říje s „troubením“ probíhá za chladného počasí. Za teplého a deštivého počasí bývá říje tichá.

Kdy mají jeleni námluvy : „Jeleni mají obvykle říji okolo svátku sv. Václava. Ale to, kdy začne i jak dlouho potrvá, závisí na počasí. Když teplota v noci klesá k nule nebo lehce poprchává, takové dny jsou pro vrchol jelení říje ideální,“ říká fotograf Pavel Černý.

Proč troubí jeleni

Různé způsoby troubení mají různé významy – zahnání jelenů, shromažďování laní, takzvané sbíjení a vítězný ryk. Mezi jeleny v oboře je v době říje velká rivalita. „Jelen je inteligentní tvor. Když se potkají silní jeleni, tak si ohodnotí svoje síly a dojde k souboji.

Kdy začíná jeleni říje : Na přelomu srpna a září, kdy se začínají ozývat troubením první jeleni, začíná období jelení říje. Pro většinu lovců je to vrchol lovecké sezóny a také doba, kdy lze obeznat a ulovit starého jelena.

Vše začíná na jaře okolo března, kdy jelen shodí staré paroží – je to vyvoláno růstem nového. Zpočátku je parožní tkáň měkká, prokrvená, s citlivými nervovými vlákny, poté začíná postupně tvrdnout, mineralizovat. Okolo srpna pak jelen tzv. vytlouká a dochází ke kompletní mineralizaci a přeměnu v kost.

Většina jelenů svou největší chloubu shazuje na přelomu února a března. „Zpravidla shazují jako první své paroží ti nejstarší jeleni, pak se přidávají ti mladší. Existují ale i výjimky a tou byl vždy tento jelen. Ten své paroží vždy shazuje jako vůbec první,“ uvádí Adam Jirsa.

Kdy vytlouká jelen sika

Sika paroží shazuje později než jelen lesní, obvykle v květnu nebo v červnu, a nové vytlouká v září.Jelen je spojován se zrozením nového dne, silou nových počátků a vede své svěřence k přirozené rovnováze. Jelen je láskyplným ochráncem, a proto je důležité si rozpomínat na jeho léčivou obnovující sílu a požádat o jeho vedení vždy, když ho budeme potřebovat.Byliny a tráva reprezentují v příhodných měsících až 80 % jelení stravy. V noci se stádo odvažuje vyjít i na otevřenější prostranství a spásá na polích obilí nebo kukuřici. V zimě stoupá v denní porci potravy zastoupení keřů a dřevin: jeleni se živí ostružiníkem, břečťanem nebo okusováním kůry mladých stromků.

Turisté a milovníci přírody, kteří se v době jelení říje vydají do hor, by měli pamatovat na to, že jeleni i laně mohou člověka zranit a je třeba mít před nimi respekt. V době říje je nebezpečí střetu větší než v jiných obdobích roku. Jeleni jsou v období říje agresivnější a jejich chování je nevyzpytatelné.

Proč shazují jeleni parohy : Mimo vizuálního předvádění své síly slouží i jako zbraň k soubojům se soky v období říje a hrozba přirozeným predátorům. Parohy si obvykle nechávají jako ochranu před predátory a na konci zimy je shazují. Nové paroží pak vyrůstá jelenovitým každý rok z jara.

Jak poznat paroží : Paroží jelenů je na základě periodicky se opakujícího narůstání, odumírání a shazování kostní tkáně z fyziologického hlediska jedinečným znakem ve světě zvířat. Jeho stavba a velikost se vyvíjela u jednotlivých druhů jelenovitých v průběhu evoluce v závislosti na jejich životním prostředí.

Jak jeleni shazují paroží

Kostní buňky (Osteoblasty) se začnou souvisle odbourávat a v místě kde se následně paroh odlomí vzniká tzv. demarkační štěrbina. Ta vzniká zpravidla na obou lodyhách ve stejném časovém sledu. Paroží tedy jelen shazuje v krátkém časovém intervalu po sobě.

Hlavní zřetelné rozdíly mezi rohy a parohy jsou následující: rohy jsou z rohoviny (derivát kůže), parohy jsou kostěné; rohy jsou duté, s podpůrnou kostí, parohy plné; rohy jsou bez výsad, parohy mají výsady; rohy většinou narůstají i samicím; parohy s výjimkou soba pak narůstají jen samcům; rohy jsou trvalé, parohy se …Mimo vizuálního předvádění své síly slouží i jako zbraň k soubojům se soky v období říje a hrozba přirozeným predátorům. Parohy si obvykle nechávají jako ochranu před predátory a na konci zimy je shazují. Nové paroží pak vyrůstá jelenovitým každý rok z jara.

Co reprezentuje jelen : Energie jelena je spojována se symboly vznešenosti, hrdosti, laskavosti a nezávislosti. V druidské tradici je jelen jedním z pěti nejstarších hlavních totemových zvířat, které pochází z počátku časů. Některé druhy jelenů každý rok mění své parohy.