Antwort Kdy u nás zili Keltové? Weitere Antworten – Kde žili Keltové v Čechách

Kdy u nás zili Keltové?
Keltské oppidum České Lhotice

Oppidum keltského kmene Bójů se nachází nedaleko obce České Lhotice u Nasavrk. Obýváno bylo zhruba v době 150 až 50 let před Kristem, tedy v mladší době železné (tzv. době laténské). Jeho výměra byla přibližně 20 ha a bylo obchodním centrem oblasti.n. l. Řekové nazývali Keltoi kmeny z Alp, podle Tita Livia byla ale jejich domovinou Gálie, tedy Francie a Benelux. Keltové žili také v Británii, Irsku a pod jižními svahy Alp, kde mezi jinými kmeny najdeme i pro nás důležitý kmen Bójů.Keltský šatník obsahoval zejména lněné oděvy – ženy nosily zdobené lněné šaty, muži zase tuniky či haleny a velmi často i lehké pláště sepnuté sponou. Důležitou součástí oděvu byl opasek, kterým stahovali halenu v půli a sloužil nejenom jako ozdoba, ale také jako praktický kousek k zavěšení věcí.

Kde v Evropě dnes žijí potomci Keltů : V kontinentální Evropě se potomci Keltů udrželi jen v Bretani, zbylá etnika žijí na Britských ostrovech.

Odkud pochází Keltové

Kdo byli Keltové Odkud přišli Čím je jejich kultura tak výlučná Kolébkou Keltů je střední Evropa, kde byly odhaleny pozůstatky datující se od období 800 let před n.l., v oblasti solných dolů a pohřebišť v okolí vesnice Hallstatt v Rakousku.

Která oppida byla v Čechách : Oppida v Čechách jsou rozmístěna v jižní polovině země, většinou mimo agrární oblasti blíže surovinovým zdrojům, a to především podél Vltavy (od jihu Třísov, možná Zvíkov, Nevězice, Hrazany, Závist) a na Berounce (Stradonice), ve východních Čechách se nachází oppidum v Českých Lhoticích.

Jedním z hlavních keltských náboženských symbolů byl kanec. Období Keltů na našem území trvalo asi 400 let.

Typickým obydlím pro Kelty byly zahloubené domy se stanovou střechou z rákosu. Termín polozemnice znamená zahloubené stavby obdélníkového nebo čtvercového tvaru s rovným dnem. Jde o nejčetnější typ obytného domu v době laténské.

Jak se Oblekali Keltové

Keltové k odívání používali hlavně přírodní materiály jako len, konopí, kopřivu nebo vlnu. Výjimečně se vyskytlo i dovozové hedvábí. Kompletní oděvy se z tak dávné minulosti bohužel nedochovaly, ty na naší výstavě proto vznikly na základě složitého vědeckého výzkumu.V 1. století př. n. l. podlehli Keltové po počátečních výbojích nakonec Římanům a byli postupně asimilováni či vytlačeni do Skotska a Irska.Byla to cesta, která spojovala severní a jižní Evropu. Putovali po ní obchodníci, kteří převáželi nejen jantar, ale také kožešiny, látky nebo sůl či med. Jeden z keltských kmenů, který obýval naše území, se jmenoval Bójové.

Keltská pravlast

Původní území osídlené Kelty se rozkládalo v oblasti vymezené na jihu Alpami, na severu pásmem středoněmeckých vrchovin, na západ zasahovalo do severovýchodní Francie, na východě k němu náleželo jihozápadní Německo až k bavorsko-rakouskému pomezí, a přináležela k němu i velká část Čech.

Jak se říká Keltům na našem území : Keltům vděčíme v první řadě za své jméno. Na území dnešních Čech žil 400 let před naším letopočtem jeden ze šedesáti keltských kmenů – Bójové, kteří své území pojmenovali Boiohaemum, neboli Bohemia.

Jaké svátky slavili Keltové : Nejznámější keltské svátky byly čtyři, a to Samhain, Imbolc, Beltain a Lughnasad. Právě nyní klepe na dveře Beltain, svátek jara, tepla, ohně a života, který podobně jako Samhain smazává hranice mezi naším světem a světem mrtvých.

Kam odešli Keltové

V 1. století př. n. l. podlehli Keltové po počátečních výbojích nakonec Římanům a byli postupně asimilováni či vytlačeni do Skotska a Irska.

Své zesnulé pohřbívali v natažené poloze na zádech, s rukama podél těla, hlavou k severu. Na rozdíl od předchozí doby halštatské nebyly hroby kryty mohylami, proto označení plochá pohřebiště.Keltové uměli v Evropě jako první zpracovávat železo a zahájili tak dobu železnou. Díky této technologii v 5. století před naším letopočtem dobyli většinu Evropy. Galští Keltové dokonce roku 390 před naším letopočtem vyplenili Řím!

V čem žili Keltové : Keltové žili v kulatých domech s doškovou střechou. Materiál zdí se lišil podle oblasti, kde Keltové žili. Zdi byly tvořené ze zapleteného dřeva, slámy a bahna nebo také z kamení spojeného jílem. Uprostřed domu bylo ohniště a kouř unikal otvorem ve střeše.