Antwort Kdy vypnout zadni Mlhovku? Weitere Antworten – Které mlhovky jsou povinné

Kdy vypnout zadni Mlhovku?
Zákon č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích, hovoří jasně: §32 (4) Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.Mlhovky se zapínají například samostatným tlačítkem, které se nachází vlevo od volantu, nebo se vytáhne kolečko, kterým se zapínají světla. Auta, která mají přední i zadní mlhovky, je většinou umožňují zapínat a vypínat jednotlivě.Pro přední je zelená kontrolka, běžně označující osvětlení vozu, ale pro zadní je kontrolka oranžové barvy, většinou signalizující nějaký problém, něco, co by nemělo uniknout řidičově pozornosti.

Kde jsou na autě mlhovky : Své mlhovky většinu zapnete pomocí zvláštního vypínače poblíž hlavního ovladače pro světlomety. Na některých autech najdete dvě tlačítka, jedno pro přední mlhová světla a jedno pro zadní mlhovku. Nebo mohou být ovládány „kloboučkem“ na ovladači světel na volantu, pohybem vpřed a vzad je rozsvěcujete či zhasínáte.

Kdy se používají obrysová světla

Potkávací světla je nutné použít za snížené viditelnosti, v tunelu, za šera, od momentu soumraku do svítání a za hustého deště nebo sněžení. Můžete se také potkat s úsekem označeným “Rozsviť světla”, i tam je potřeba přepnout na potkávací světla. Potkávací světla se vždy používají se světly obrysovými.

Kdy byste měli zhasnout dálková světla : Máte-li puštěné dálkovky, dávejte si pozor v situacích, kdy se blížíte k prudké zatáčce nebo k horizontu, a buďte připravení dálková světla okamžitě zhasnout. Taky je dobré vědět, že v opravdu husté mlze nebo při sněžení může být dálkové svícení v noci spíš ke škodě.

Obvykle se vlevo od volantu nachází buď tlačítko, které stačí stisknout, nebo kulatý přepínač, který slouží k aktivaci mlhových světel. Upozorňujeme na to, že u některých vozů nelze světla zapínat jednotlivě. To znamená, že nejprve je nezbytné aktivovat zadní mlhovky a teprve poté je možné spustit i ty přední.

Zadní mlhová světla mají jasnou červenou barvu a obvykle bývají umístěna ve společných zadních svítilnách automobilu.

Kdy sviti zadni světla

Předními mlhovkami v mlze svítit můžete, zadními musíte. Zadní světla do mlhy musí řidič užít vždy za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Blíže to specifikováno není. Odborníci radí zapnout zadní mlhovky, když špatně vidíte zadní koncová světla vepředu jedoucího auta.Motorové vozidlo musí za jízdy vždy svítit, za snížené i nesnížené viditelnosti, prostě vždy. Ve dne za nesnížené viditelnosti stačí svítit světly pro denní svícení.Ve dne, za nesnížené viditelnosti stačí svítit tzv. světly pro denní svícení. Pokud jimi vozidlo není vybaveno, pak musí být rozsvícena obrysová a potkávací světla. Za snížené viditelnosti musí svítit obrysová a potkávací nebo dálková světla, světla pro denní svícení už nestačí.

Obrysové svítilny (bílá) – osvětlují přední a zadní část vozidla při stání. Používají se v podmínkách špatné viditelnosti na silnici. Pokud nemáte výstražná světla, můžete jako alternativu použít obrysové svítilny.

Jak nastavit sklon světel : Pokud se střed světelného kužele nachází na korekční čáře, jsou světlomety správně nastavené. Pokud ne, je třeba světlomety seřídit: Nad světlomety se nachází šroub. Otáčením po směru hodinových ručiček úhel sklonu zvyšujete, otáčením proti směru hodinových ručiček ho snižujete.

Jak svítit v mlze : Podle zákona musí zadní červená světla do mlhy řidič užít vždy, pokud jede za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Blíže to v zákoně specifikováno není. Dopravní expert z ÚAMK Igor Sirota ale doporučuje zapínat mlhovky podle toho, jaká je zrovna v mlze viditelnost.

Jakou barvu mají mlhovky

Přední mlhová světla mají bílou nebo méně často žlutou barvu, jsou na vozidle umístěna velmi nízko, co nejblíže k povrchu vozovky. Zadní mlhová světla mají jasnou červenou barvu a obvykle bývají umístěna ve společných zadních svítilnách automobilu.

Za snížené viditelnosti musí svítit obrysová a potkávací nebo dálková světla, světla pro denní svícení už nestačí. Použití světel pro denní svícení je tedy vyloučeno např. od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu (!!!), a rovněž tam, kde je umístěna dopravní značka „Rozsviť světla“.za snížené i nesnížené viditelnosti, prostě vždy. Ve dne, za nesnížené viditelnosti stačí svítit tzv. světly pro denní svícení. Pokud jimi vozidlo není vybaveno, pak musí být rozsvícena obrysová a potkávací světla.

Jak vypadají Potkavaci světla : Jak vypadají potkávací světla Chcete-li na svém autě najít potkávací světla, můžete se jednoduše orientovat podle jejich nezaměnitelného symbolu: piktogramu světlometu, z jehož levé strany vede několik čar šikmo dolů.