Antwort Kdy vysadit sazenice salátu? Weitere Antworten – Kdy vysadit hlávkový salát
Kdy je nejlepší vysadit sazenice hlávkového salátu Obvykle se vysazují od března do konce dubna, ale důležitá je i denní doba. Nejvhodnější pro výsadbu je pozdní odpoledne – podvečer. Nezapomeňte sazenice salátu dobře zalít.Jak semena vysévat
Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.Vyséváme v dubnu až červnu, sazenice vysazujeme do sponu 30 x 30 cm. Vegetační doba je poměrně dlouhá, přibližně čtyři měsíce. Salát ledový – vyséváme přímo na záhon od března do května a vysazujeme stejně jako salát hlávkový.
Kdy začít dělat sazenice : Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.
Jak daleko od sebe sázet hlávkový salát
Například upřednostňovaná rozteč u hlávkového salátu je 20 centimetrů, zatímco volně pěstovaným odrůdám se dobře daří, když se sázejí 20-40 centimetrů od sebe. Semena pokryjte půdou v tloušťce přibližně jeden centimetr a polijte vodou.
Jak pěstovat saláty v truhlíku : JAK NA TO Naplňte truhlík zahradním substrátem (zachrání vás i krtinec) a vysejte semínka salátu řidčeji po celém povrchu. Semínka lehce zatlačte a povrch už jen doslova pocukrujte zeminou. Opatrně zalijte střičkou nebo kropenkou, abyste semena nespláchli do jedné velké kaluže.
Doma za oknem můžete celoročně pěstovat také salát. Hlávkový se k tomu nehodí, doporučují se například odrůdy Dubagold, Dubared, Roden nebo Salanova. Postup je snadný: Stačí do truhlíku s vhodným substrátem vysít semínka a za 6 až 8 týdnů můžete sklízet. Snadno vzejde také rukola, řeřicha nebo pažitka.
Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.
Co sázet v zimě
Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.Brzy na jaře vyséváme semínka 8 až 12 týdnů před předpokládaným termínem výsadby do vlhkých výsevních substrátů do hloubky 0,5 až 1 cm. Předpěstované sazeničky vysazujeme při 4 – 6 pravých listech mělce na záhon. Velkohlávkové ledové saláty vysazujeme mělce do sponů 30 x 30 cm.Kdy je nejlepší čas začít sázet na zahradě
- Ideální doba k sázení první zeleniny je koncem února.
- Půda je na sázení připravena tehdy, je-li rozmražená a snadno se rozpadá.
- Pokud je půda příliš mokrá, zhoršuje se provzdušnění půdy a tím i kvalita půdy.
- Pokud jste půdu na podzim kvalitně připravili na zimu tzn.
Předpěstování zeleniny – jak na to!
- Nasypejte a navlhčete substrát. Naplňte pěstební misku nebo pěstební květináč speciálním substrátem a lehce jej přitlačte.
- Vysejte semínka. Nyní zasejte semínka.
- Přikryjte semena zeminou.
- Zajistěte vysokou vlhkost vzduchu.
- Zajistěte teplo.
- Více vzduchu a světla.
Kam zasadit salát : Při vysazování dbejte na to, aby sazeničky nebyly v přílišné hloubce a měly srdíčko nad zeminou. Pokud by byly zasazeny moc hluboko, listy by zahnívaly. Vyberte pro svůj salát pěkné slunné místo s kvalitní, písčitou, dobře propustnou půdu, ideálně s neutrálním až slabě zásaditým PH.
Jak daleko od sebe sázet salát : Chcete-li sklízet mladé listy, salát vysejte poměrně hustě do řádků vzdálených od sebe 5-8 cm. Když rostliny vzejdou a trochu povyrostou, můžeme podle hustoty buď postupně otrhávat vnější listy (nové budou postupně dorůstat), nebo seříznou celou rostlinu (za příznivých podmínek může znovu obrůst).
Co zasadit do truhlíku
Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).
Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.Špenát – kapusta, zelí, čínské zelí a většina kořenových plodin, jako pór, řepa, mrkev, tuřín, pastinák a ředkvičky si s klidem můžete na zimu do skleníku vysadit, výsledkem bude dřívější a chutná sklizeň. Cibule – existuje poměrně málo druhů sadbové cibule, které by rostly v zimě v nevyhřívaném skleníku.
Jak vyklíčit semínka ve vatě : Lístky na vatě
Semena řeřichy, ředkvičky nebo salátu je lepší nechat klíčit na vlhké vatě, dokud se neobjeví první lístečky, které pak odstříháváme. Do hlubokého talíře na vatu rozložíme poměrně hustě semínka a vatu prolijeme vodou, talíř postavíme na světlé místo a dáváme pozor, aby vata nevyschla.