Antwort Kdy zacina Parkinson? Weitere Antworten – Jak se pozná začínající Parkinson
Diagnóza je stanovena obvykle na základě tzv. motorických příznaků – hlavními jsou klidový třes, zpomalenost pohybů a svalová zatuhlost. Jejich projevy jsou například snížení mimiky, zmenšování písma, úbytek spontánních pohybů, zhoršení držení těla – předklon, pokles souhybů na horních končetinách při chůzi.Poprvé byla nemoc popsána roku 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem. Parkinsonova choroba se převážně vyskytuje u lidí nad 50 let, ale asi 15 % pacientů onemocní už před čtyřicítkou.Tato choroba totiž nezačíná v mozkových centrech řízení pohybu, ale v nervových buňkách ovlivňující čich. Patologické změny postupují do žaludku a následně do mozku. Od prvních příznaků do stanovení diagnózy může uplynout 3 až 5 let. U každého jedince mohou být příznaky i progrese nemoci zcela odlišné.
Jak se zjistí Parkinson : Diagnóza Parkinsonovy nemoci je založena na typickém klinickém obrazu a na výsledcích neurologického a fyzikálního vyšetření. Při odběru podrobné anamnézy se lékař vyptá na pociťované či pozorované příznaky, kdy přibližně začaly, a také na případná jiná (dříve diagnostikovaná) onemocnění, užívání léků apod.
Koho postihuje Parkinsonova choroba
Parkinsonova choroba je úzce spjata s osobami vyššího věku. Je sice pravda, že nemoc obvykle zaútočí až po šedesátém roce, současně je ale smutnou skutečností, že každý desátý pacient s Parkinsonovou nemocí je dnes již mladší čtyřiceti let. V dnešní běžné populaci postihuje Parkinsonova nemoc každého dvoustého člověka.
Čím je způsobena Parkinsonova choroba : Onemocnění Parkinsonovou chorobou souvisí s genetickou poruchou zastavující činnost buněk, které ničí škodlivé mitochondrie (to jsou organely v buňkách). Může to mít za následek odumírání mozkových buněk.
Přesná příčina Parkinsonovy choroby zůstává nejasná, ale vědci věří, že kombinace genetických a environmentálních faktorů hraje klíčovou roli. Některé genetické mutace byly spojeny s vyšším rizikem vývoje nemoci, zvláště u mladších pacientů.
Pozitivně stav ovlivňuje i rehabilitace. V pokročilejším stádiu je nenahraditelná role okolí a rodiny. Prevence ale v podstatě neexistuje. Efektivně předejít nemoci nelze.
Jak se zbavit Parkinsona
Vyléčit ji nelze, pouze zmírnit její projevy a následky. Řeč je o Parkinsonově chorobě, obávaném onemocnění centrální nervové soustavy postihujícím pohybové ústrojí. Již prakticky po tři desetiletí rutinně využívají lékaři v boji s projevy Parkinsonovy choroby metodu hluboké mozkové stimulace.Je potřeba komplexní terapie. Na počátku se léčba zahajuje různými léky, které zlepšují přenos vzruchů. Výběr léku je individuální, řídí se intenzitou příznaků, věkem a ostatními nemocemi, kterými pacient trpí. U pokročilejších stadií onemocnění se podává levodopa, ze které se tvoří v mozku dopamin.Ilustrace Parkinsonovy choroby z knihy „A Manual of Diseases of the Nervous System“ z roku 1886 od Sira Williama Richarda Gowerse. Parkinsonova choroba je zapříčiněna nadměrnou ztrátou nervových buněk produkujících v mozku neurotransmiter dopamin, látku, která reguluje činnost určité části mozku zvané bazální ganglia.
Přesná příčina Parkinsonovy choroby zůstává nejasná, ale vědci věří, že kombinace genetických a environmentálních faktorů hraje klíčovou roli. Některé genetické mutace byly spojeny s vyšším rizikem vývoje nemoci, zvláště u mladších pacientů.