Antwort Kdy začít kyselinu listovou? Weitere Antworten – Jak dlouho brát kyselinu listovou v těhotenství

Kdy začít kyselinu listovou?
Běžně dospělá žena potřebuje kolem 180 μg (mikrogramů) kyseliny listové denně, během těhotenství se uvádí 400 až 600 μg denně. S ukončeným 12. týdnem těhotenství význam jejího užívání klesá, protože plod má základní neurologickou strukturu již vyvinutou, a kyselina listová už není tak podstatná.Nedostatek kyseliny listové se projeví únavou, poruchou růstu a krvetvorby. Můžete trpět i poruchou trávení, změnami na sliznicích, především v ústech. Dostavuje se slabost, bledost, zapomnětlivost, výkyvy nálady.Přirozeným zdrojem vitaminu B9 jsou různé druhy zeleniny, zejména zelená listová zelenina, jako je špenát, hlávkový salát, zelí, ale i okurky a rajčata. Velké množství obsahují luštěniny, brambory, ořechy, pomeranče, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a sója.

Kolik kyseliny listové ve druhém trimestru : kyselina listová se doporučuje brát 3 měsíce před plánováním těhotenstvím ve dávce 400 μg (mikrogramů). Počas prvního trimestru se doporučuje brát denní dávka kyseliny listové 600 – 800μg. Od druhého trimestra až po dobu kojení bude stačit užívat 400μg kyseliny listové.

Kolik kyseliny listové denně

Kyselina listová a její dávkování

Kategorie Doporučená denní dávka
děti (9–13 let) 300 μg
teenageři 14+ a dospělí 400 μg
ženy plánující těhotenství 400–800 μg
těhotné ženy 600–800 μg

Co brát v prvnim trimestru : V prvním trimestru kromě kyseliny listové je vhodné užívat i vitamin B6, vitamin D a jód. Hned první dny, týdny, jsou v těhotenství zásadní. Dochází k řadě procesů, které jsou důležité pro správný vývoj miminka.

Jak název napovídá, nejvíce kyseliny listové najdeme v listech, lépe řečeno v listech a v zelené zelenině obecně – naprostým favoritem, co se jejího obsahu týká, je kapusta, následuje růžičková kapusta, zelený hrášek, špenát, chřest, brokolice, různé druhy salátů a další.

Pěkný den, vitamíny skupiny B je možno užívat kdykoliv během dne (vždy ve stejnou denní dobu), nezávisle na jídle.

Jak často brát kyselinu listovou

Doplňování kyseliny listové pomocí doplňků stravy

u celiaků (osoby s nesnášenlivostí lepku). Také lidé konzumující větší množství alkoholu by měli na dostatek kyseliny listové dbát. Doporučené dávkování je pro dospělé osoby 400 mikrogramů a pro těhotné 600 mikrogramů kyseliny listové denně.Nadbytek kyseliny listové může (nejen) u těhotných způsobovat žaludeční potíže, podráždění centrálního nervového systému, což se může projevovat podrážděností či poruchami spánku. V následujících dnech zanechte užívání kyseliny listové a pokračujte pouze v užívání přípravku Femibion.Ve třetím trimestru neužívejte léky, které patří do skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik (Acylpyrin, Ibuprofen a jiné). Pak je možné užít lék Degan či Cerucal. Tuto běžnou těhotenskou obtíž můžete zmírnit bezpečným lékem Maalox.

Z ovoce bohatého na kyselinu listovou lze jmenovat pomeranče, višně, jahody, třešně nebo mango. Dobrým zdrojem kyseliny listové jsou také obilné klíčky, ořechy a luštěniny. Kyselina listová se přidává i do některých druhů pečiva a snídaňových cereálií.

Na co si dát pozor v těhotenství : Pozor na potraviny, které mohou obsahovat nedovařená nebo jen lehce tepelně upravená vejce. Jedná se například o saláty, dresinky, vaječný koňak a zmrzlinu. Během těhotenství byste měla jíst pouze zcela uvařená, pasterizovaná vejce. V nedovařeném nebo syrovém mase se může vyskystovat listerie.

Kdy zacit brát vitaminy pro těhotné : Je nejdůležitějším vitaminem během celého těhotenství. Doporučuje se brát přibližně 3-4 týdny ještě před otěhotněním, klidně i několik měsíců předem. Obzvláště v prvním trimestru je dostatečný příjem kyseliny listové velmi důležitý jako prevence vrozených vývojových vad a pro vývoj nervové soustavy miminka.

Které vitamíny se nesmí užívat spolu

Které vitamíny nekombinovat

  • Vitamíny A, D, E a K.
  • Vitamín E a K.
  • Železo a vápník.
  • Vápník a hořčík.
  • Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
  • Zinek a měď
  • Vitamín D3 a vitamín K2.
  • Vitamíny skupiny B.


Nejvhodnějšími nápoji jsou pramenitá nesycená voda, ovocné a bylinkové čaje (zlatobýl, šípek, přeslička, kopřiva). V omezeném množství jsou doporučovány i alkalické minerální vody (např. Bílinská kyselka, Poděbradka, Magnesia…).Zvedání a nošení těžkých břemen je rizikové během těhotenství zejména kvůli tlaku, který vzniká ve středu těla. Při zvedání a nošení těžkých věcí se zapojují celé svalové skupiny břišních a zádových svalů (pochopitelně i svalů na končetinách) a na dutinu břišní se vyvíjí tlak.

Co může ohrozit plod : Proto je nutné se hlavně v tomto období vyvarovat všech škodlivin – kouření, alkoholu, drog, léků, radiačního záření, infekcí, ale i nadměrné fyzické a psychické zátěže. Příčinou samovolného potratu v tomto období může být i genetická vada, kterou již nelze nijak ovlivnit.