Antwort Kdy začít se sadbou? Weitere Antworten – Kdy se začínají sázet sazenice
Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května
Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat. Další důvod je, že přes zimu rostliny v podstatě „spí“.Kdy je nejlepší čas začít sázet na zahradě
- Ideální doba k sázení první zeleniny je koncem února.
- Půda je na sázení připravena tehdy, je-li rozmražená a snadno se rozpadá.
- Pokud je půda příliš mokrá, zhoršuje se provzdušnění půdy a tím i kvalita půdy.
- Pokud jste půdu na podzim kvalitně připravili na zimu tzn.
Sadbu si předpěstujte, ten správný čas je právě teď. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky. Konec února a březen je ideálním obdobím pro domácí předpěstování sazenic plodové zeleniny, jako jsou okurky (salátové i nakládačky), rajčata, papriky, lilky, cukety a dýně.
Kdy sadit přísady : Rajčata jsou choulostivá a zimu nesnášejí dobře, ven se proto vysazují až v druhé polovině května. Sázejte spíše později, než dříve, půda by měla být dostatečně vyhřátá.
Kdy nejpozději zasít rajčata
Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.
Kdy můžu dát kytky ven : Sadba na ven počká do konce měsíce, abychom neměli do května za okny prales. V druhé půlce března se můžeme už odvážně pustit do výsevů na venkovní záhony, samozřejmě pokud nám počasí přeje.
Zjednodušeně řečeno, do první tratě patří nejnáročnější plodiny, jde především o plodovou zeleninu či některé košťáloviny, celer, pórek či brambory. Půdu byste měli obohatit organickými hnojivy už na podzim. Do druhé tratě zařaďte zejména kořenovou zeleninu, také třeba salát, špenát a mangold.
Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.
Kdy začít hnojit sazenice rajčat
První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem. Stačí posypat kolem rostliny dávku jedné polévkové lžíce tak, aby vrstva nebyla moc silná a tak se hnojivo snadno rozkládalo.Papriky se vysazují v druhé polovině května, když pominulo nebezpečí mrazů. V polohách nad 300 m n. m. raději až začátkem června. Dříve jen tehdy, máte-li dostatek rezervní sadby. Papriky jsou teplomilným druhem.V okamžiku výsadby by měla teplota půdy dosahovat minimálně 10 stupňů Celsia. Pro výsadbu rajčat jsou nejvhodnější dny, kdy je pod mrakem. Rajčata patří k teplomilným rostlinám a velmi dobře se jim bude dařit na teplých prosluněných místech. Optimální teplota pro pěstování rajčat je mezi 20 a 28 stupni Celsia.
Teplomilná plodová zelenina (papriky, rajčata, lilky, cukety, dýně, melouny) nesnese mráz, proto je třeba hlídat případné přízemní mrazíky a plody včas sklidit, nebo rostliny chránit netkanou bílou textilií. Pokud je důkladně obalíme, přečkají bez úhony i mrazík do –4 °C. Pomohou také přenosné foliové kryty a rukávce.
Kdy je možné dát petúnie ven : Ven můžeme petúnie umístit až v polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Aby po celé léto krásně kvetly, budou vyžadovat pravidelnou zálivku a hnojení.
Kdy se mohou dát muškáty ven : Pro sázení muškátů je načasování klíčové
Ideální je jaro, konkrétně na přelomu března a dubna.
Co teď zasadit
Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.
Květák a brokolice se hodí vedle salátu, špenátu, hrachu, pórku, rajčat, celeru, mangoldu a řepy. Nepěstujte je vedle cibule, česneku a jahod. Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu. Nehodí se vedle celeru a červené řepy.Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.
Proč se sází papriky po dvou : Na záhonu. S výsadbou na záhon musíte počkat, až bude stabilně teplejší počasí. Vyberte takové místo, kam svítí sluníčko většinu dne. Sazenice sázejte po dvou, aby se o sebe mohly opřít, když bude foukat, a nezlomily se.