Antwort Kdy zemřel arcibiskup Metoděj? Weitere Antworten – Jak zemrel Cyril a Metoděj

Kdy zemřel arcibiskup Metoděj?
Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).Jedná se o Baziliku sv. Klementa (San Clemente). Jeden z nejstarších kostelů v Římě, v němž místo svého posledního odpočinku nalezl i svatý Cyril. Komplex tvoří tři historické stavby, vybudované během šesti století jedna nad druhou.Metoděj zřejmě vystudoval práva a pracoval ve státní správě, mladší Konstantin studoval filozofii a brzo se u něj projevilo nadání pro jazyky, rétoriku a teologii.

Proč si Cyril zmenil jméno : Konstantin, překonávaje únavu po celý čas misijní cesty po Moravě i Panonii, cítil, že jej nemoc, které se mu dařilo nějaký čas vzdorovat, brzy překoná. Rozhodl se vstoupit do kláštera jako mnich. Přijal mnišské jméno Cyril (řecky Κύριλλος, Kyrillos; latinsky Cyrillus).

Co přinesl Cyril a Metoděj

Příští rok si připomeneme 1150 výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Co přišli šířit Cyril a Metoděj : Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu. S liturgií v národním jazyce dokonce předešli dobu o jedenáct století. To kníže Rostislav si přál, aby vedli bohoslužby v slovanské řeči. Bratři podle historika Luďka Galušky slovanštinu znali, přestože pocházeli ze Soluně.

Konstantin studoval na vysoké dvorní škole v cařihradském paláci Magnaura. Jeho učiteli byli učenci Lev Matematik a Fotios, pozdější patriarcha, kteří ho vzdělávali ve všech tehdejších světských i církevních vědách, obzvláště ve filozofii a bohosloví.

Proč Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.

Co vymyslel Cyril

Cyril jako filolog a teolog pro Slovany nejprve vytvořil nové staroslověnské písmo – tzv. hlaholici a přeložil v něm do slovanského jazyka (staroslověnštiny) Písmo svaté a bohoslužbu. Český překlad bible vznikl z původní verze staroslověnské a až do 19.Zval je kníže Rostislav. Je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863. Spolupatroni Evropy – Cyril a Mětoděj (Konstantin a Metoděj) přišli ze Soluně na Velkou Moravu v 9.

Konstantin studoval na vysoké dvorní škole v cařihradském paláci Magnaura. Jeho učiteli byli učenci Lev Matematik a Fotios, pozdější patriarcha, kteří ho vzdělávali ve všech tehdejších světských i církevních vědách, obzvláště ve filozofii a bohosloví.

Co znamená jméno Cyril : Cyril je mužské jméno pocházející z řeckého jména Κύριλλος Kyrillos, odvozené od slova κύριος kyrios „pán“, „vládce“. Někdy je jeho původ odvozován z perského slova Kuruš ("slunce").

Proč slavíme 5. července : Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.

Co bylo před Velkou Moravou

Již v 7. století existoval pravděpodobný předchůdce moravského knížectví, tzv. Sámova říše, který se rozkládal nejspíše v povodí řeky Moravy a na jihozápadním Slovensku, tedy na územích, kde v 9. století vzniklo Moravské knížectví a Nitranské knížectví (oba názvy jsou výtvorem novodobé historiografie).

Kromě křesťanství zavedli tito misionáři u slovanských národů ve střední Evropě také gramotnost. Někdy se jim proto říká „apoštolové Slovanů“. Jejich svátek se slaví 5. července, neboť na tento den připadá katolický svátek Cyrila a Metoděje, který zavedl papež roku 1880.Proč Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.

Co studoval Cyril : Konstantin studoval na vysoké dvorní škole v cařihradském paláci Magnaura. Jeho učiteli byli učenci Lev Matematik a Fotios, pozdější patriarcha, kteří ho vzdělávali ve všech tehdejších světských i církevních vědách, obzvláště ve filozofii a bohosloví.