Antwort Kolik cukru na zavařování švestek? Weitere Antworten – Kolik cukru do švestkového kompotu
Na přípravu švestkového kompotu se připravuje nálev ze 2l vody a 0,5kg cukru.V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80 °C maximálně 10 minut.Omyté, vypeckované švestky smícháme s cukrem a octem a necháme do druhého dne odležet. Druhého dne dáme švestky vařit asi na 2,5-3 hodiny. Záleží na tom, jak hustá povidla chceme. Nejdříve uvedeme do varu a potom vaříme při mírném ohni.
Jak zavařit švestky ve vlastní šťávě : Švestky prosypeme jednou lžící cukru a zalijeme jednou lžící horké vody. Okraje naplněných sklenic otřeme, uzavřeme víčky, dáme do zavařovacího hrnce s teplou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 85 stupňů při této teplotě sterilujeme 35 minut (sklenice 0,7 – 0,9 l), 30 minut (sklenice 0,3 – 0,5 l).
Kolik cukru do švestek
Já xavaruju švestky tak, že vypeckuju, naskladam do čistých sklenic, dám cca 2 lžíce cukru (dle velikosti skleniček a sladkosti švestek) a dám do hrnce 80stupňů cca 20minut.
Kolik cukru na švestky : Příprava kvasu na pálení:
Orientační obsah cukru v některém ovoci: | |
---|---|
Švestka (slivovice) | 18 – 22 % |
Hruška (hruškovice) | 8 – 15 % |
Třešně (třešnovice) | 10 – 18 % |
Meruńky (meruńkovice) | 8 – 11 % |
Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit. Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem. Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.
Postup přípravy. Švestky očistíme, rozpůlíme a vypeckujeme. Stříškovitě švestky naskládáme do sklenic za průběžného prosypavání cukrem. Kompoty necháme na utěrce vychladnout otočené víčkem dolů.
Kolik cukru do povidel
Na 1 kg přidáváme maximálně 200 g cukru. Cukr přisypáváme do povidel až na konci, necháme ho dobře rozpustit. Při tomto množství švestek by měla být povidla hotová asi po 2 hodinách vaření. Měla by být lesklá, velmi tmavá až černá, tuhá.Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit. Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem. Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.Například jedna tabulka Studentské pečeti obsahuje přes 24 kostek cukru. Aby člověk spálil energii, kterou obsahuje, měl by vyrazit na dvouhodinovou procházku. Půllitr českého národního nápoje – pivního ležáku – obsahuje dvě až tři kostky cukru.
Spotřeba cukru
U nás v současné době spotřeba činí 33-34 kg ročně. Denně je to tedy 91,5 g na osobu. Doporučená denní dávka cukru pro dospělého člověka činí dle Světové zdravotnické organizace zhruba 50 gramů, to je cca 17 kostek cukru.
Kolik cukru dát do kvasu : U cukernatosti pod 15 kvas doslazujeme, při vyšších hodnotách není potřeba cukr přidávat. Např. při naměřené hodnotě 13 přidáváme 2 kg cukru na 100 litrů kvasu, při 12 přidáváme 3 kg cukru atd., vždy tak, aby se v součtu dosáhlo alespoň hodnoty 15. Cukr rozmícháme v teplé vodě a po rozpuštění nalijeme do kvasu.
Jak uchovat sušené švestky : Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.
Kolik gramů cukru
Doporučená denní dávka cukru pro dospělého člověka činí dle Světové zdravotnické organizace zhruba 50 gramů, to je cca 17 kostek cukru. Češi tato doporučení překračují o více než 80% a v tabulce spotřeby se ocitáme na 19.
Podle výživových doporučení by u zdravého člověka jednoduché cukry neměly tvořit více jak 10 % z celkového denního energetického příjmu – tedy u dospělých s průměrnou fyzickou aktivitou při příjmu 8 400 kJ/2 000 kcal cca 50 g na den. Reálný příjem je však u většiny populace mnohonásobně vyšší.K zavařování nastavte program s teplotou mezi 70–80 °C, který trvá 1,5–2 hodiny. Tato teplota pro zavařování úplně stačí. Pokud vyberete program s nižší teplotou, může dojít ke zkažení zavařenin. Po skončení programu zavařeniny jednoduše naskládejte na suchou utěrku víčkem dolů a počkejte, až vychladnou.
Kdy otáčet sklenice po zavařování : S víčky souvisí i otáčení sklenic po zavařování dnem vzhůru, aby se v nádobách vytvořil správný podtlak a byly tak skutečně dobře utěsněny. U marmelád a povidel je vhodné sklenice otáčet dnem vzhůru hned po zavaření. Například u okurek se však tento postup doporučuje až po jejich vychladnutí.