Antwort Kolik davat do fondu oprav? Weitere Antworten – Kolik se dává do fondu oprav

Kolik davat do fondu oprav?
Průměrná výše příspěvku do fondu oprav činí cca 15-20 korun, ale situace se výrazně mění spolu s technickým stavem objektu a plánem dalších investic. Může se tedy pohybovat dokonce okolo deseti korun za m2 podlahové plochy za dům až po 60 korun za m2 u starých domů, které vyžadují rozsáhlejší investice.Opravy fasády a střechy: Fond oprav může být použit na opravy a údržbu vnějších částí budovy, jako jsou fasáda, střecha, okapy a vodovodní prvky. Opravy společných prostor: Tento fond lze použít na opravy společných prostor, jako jsou chodby, vstupní hala, výtahy, schodiště a koupelny ve společných částech budovy.Před stanovením výše plateb za jeden metr čtvereční je vhodné zaměřit se na technický stav domu a plán oprav, krátkodobých i dlouhodobých. Příspěvky do fondu oprav se tak mohou pohybovat mezi 10 Kč za m2 v domě v perfektním stavu, až třeba po 50 kč za m2 podlahové plochy u stavby, která vyžaduje velké investice.

Kdo platí fond oprav : Do fondu oprav přispívá každý z členů společenství vlastníků jednotek – tedy všichni majitelé bytů.

Jak vypočítat fond oprav

Částka pohybuje v průměru kole 17 Kč na m2 podlahové plochy. Záleží velice na technickém stavu domu a plánu oprav, jakožto i dlouhodobých. Příspěvek do fondu oprav tedy může být od 10 Kč – 45 Kč za m2 podlahové plochy (tj. dle podílu uvedeném na Katastrálním úřadě).

Jak se účtuje fond oprav : Nevyčerpané dlouhodobé zálohy (nazývané také jako „fond oprav“) se finančně nevyrovnávají, ale účtují se jako každý závazek. Pohledávky a závazky z krátkodobých záloh na běžnou správu a služby se při zúčtování na konci roku s vlastníky vyrovnávají vždy.

„Příspěvek na správu domu a pozemku a zálohy na služby (to, co se laicky označuje nesprávně jako „nájemné“) je povinen platit vlastník bytu,“ vysvětluje advokát Pavel Nastis.

Odpověď: Příspěvek do fondu oprav je ve skutečnosti poskytnutím zálohy na určité výdaje které nastanou v budoucnu. Zálohy se v účetnictví (od 1.1.2004 termín účetnictví zahrnuje jen podvojné účetnictví) účtují na účty účtové skupiny 31 například účet 314.

Z jaké plochy se počítá fond oprav

Dle zákona každý vlastník přispívá podle poměru, který odpovídá jeho podílu na společných částech domu. Tento podíl zpravidla vyjadřuje podlahovou plochu jednotky a najdete ho ve výpočtovém listu.Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.Nájemce by měl zařízení udržovat ve funkčním stavu a pravidelně kontrolovat, zda funguje. Toto se týká například kontroly radiátorů, kotlů a boilerů, ale také vodovodních baterií či detektoru kouře. Dále nájemce může hradit částečnou výmalbu, tapetování a opravu omítek.

Ceník vedení účetnictví SVJ

Počet jednotek Cena
0-9 paušál 1.250 Kč/měsíc
10-49 od 150 Kč/jednotka/měsíc
50 a více od 140 Kč/jednotka/měsíc

Jaké opravy hradí nájemce : Toto se týká zejména kontroly radiátorů, kotle nebo vodovodních baterií, případně detektorů kouře. Dále pak po nájemci můžete požadovat částečnou úhradu za výmalbu, tapetování a opravu omítek, případně také čištění obkladů stěn, podlah nebo zanesených odpadů.

Jak účtovat opravy : Jak účtovat o opravách, údržbě a technickém zhodnocení majetku. Opravy a údržba se účtují přímo do nákladů ve skupině 51. Technické zhodnocení majetku neúčtujeme přímo do nákladů, hospodářský výsledek ovlivní až prostřednictvím odpisů.

Kdo hradí opravy společných prostor

V závislosti na tom je poté možné určit, kdo je povinen hradit opravy těchto částí. Jestliže se jedná o příslušenství jednotky, je povinen hradit náklady na opravu vlastník jednotky. V opačném případě, kdy se jedná o společnou část s výhradním užíváním, je povinností společenství hradit náklady. Z definice § 2 písm.

Určit průměrnou cenu výše příspěvku však není jednoduché, neboť každý vlastník bytové jednotky hradí příspěvek do fondu oprav dle výše podílu, který na společných prostorách domu má. Výše příspěvku se však většinou stanovuje dle celkové plochy bytové jednotky a je hrazen měsíčně formou záloh.Pokud sám nájemce anebo osoby, které s ním bydlení v nájmu sdíleli, způsobí v bytě škodu, opravu nebo výměnu vždy hradí nájemce. V tomto ohledu je nájemce odpovědný i za ostatní členy své domácnosti. Pro všechny tyto případy je důležité nechat byt pojistit.

Které služby platí nájemník : Pronajímatel může po nájemci požadovat placení služeb, které nájemce spotřebuje a má z nich okamžitý prospěch, jako jsou náklady na vodu, komunální odpad, úklid společných prostor, osvětlení, čištění komínu a provoz výtahu.