Antwort Kolik dětí je v ústavní výchově? Weitere Antworten – Kolik dětí je v ustavni péči

Kolik dětí je v ústavní výchově?
V současné době je v ústavní péči umístěno přes sedm a půl tisíce dětí. Ono se totiž v České republice dlouhodobě nedaří snižovat počty dětí, které jsou z rodiny odebírané, naopak se každoročně spíše zvyšují.Zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy dětí ( zdroj UIV)

Dětské domovy 144
Dětský domov se školou 29
Výchovný ústav 28
Diagnostický ústav 13

Do výchovného ústavu může být umístěno i dítě starší 12 let, má-li uloženu ochrannou výchovu a v jehož chování se projevují tak závažné poruchy, že nemůže být umístěno v dětském domově se školou. Výchovné ústavy se zřizují odděleně pro děti s nařízenou ústavní výchovou a uloženou ochrannou výchovou.

Kolik je dětí v dětských domovech : Aktuálně je v České republice 142 dětský domovů, ve kterých žije 6345 dětí a mladých lidí. V posledních letech se jich několik uzavřelo nebo došlo ke spojení. Aktuální situace je taková, že zejména pak pražské dětské domovy, mají naplněnou kapacitu.

Kolik děti je ve střídavé péči

Nejen ve skandinávských zemích narůstá popularita tzv. "střídavé péče o děti", po rozvodu je do ní svěřeno zhruba 30 % dětí. Pro srovnání, u nás je to cca 5 %.

Kdy dát dítě do ústavu : Výchovný ústav (VÚ, § 14) – je určen zpravidla pro děti od patnácti let věku se závažnými poruchami chování, u nichž byla nařízena ústavní výchova nebo uložena ochranná výchova.

Do dětského domova se školou jsou umisťovány děti ve věku od 6 let do ukončení povinné školní docházky. V České republice je 34 dětských domovů se školou (k roku 2018).

Diagnostický pobyt) Je určen pro děti ve věku od tří do osmnácti let. Diagnostický pobyt zpravidla trvá osm týdnů.

Co rozhoduje kdo dostane dítě do péče

Pro soudce rozhodujícího o svěření dítěte do péče je důležitý především zájem dítěte. Jsou zohledněny nejen jeho vazby k oběma rodičům, ale také možné zázemí či výchovné schopnosti rodičů. Důležité také je, jakým způsobem se oba rodiče podíleli na výchově v době manželství.Ústavní výchova je výchovné opatření, které soud nařídí, jestliže je výchova dítěte vážně ohrožena či vážně narušena a jiná výchovná opatření nevedla k nápravě nebo jestliže z jiných závažných důvodů nemohou rodiče výchovu dítěte zabezpečit.V České republice je 138 dětských domovů, ve kterých žije necelých 5 000 dětí. V Praze aktuálně najdeme čtyři, přičemž jedním z nich je už od roku 1926 Dětský domov Dolní Počernice. Děti tu žijí v rodinných skupinách po maximálně osmi.

Zatímco roční náklady na jednoho chlapce či děvče v dětském domově pro děti do tří let činí zhruba 778 tisíc korun, aktivizační práce s rodinou vyjde asi na 26 tisíc korun. Život u dlouhodobých pěstounů je pak zhruba třikrát lacinější než vyrůstání v ústavním zařízení.

Kdy soud neschválí střídavou péči : Střídavá péče

Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.

Kdy není vhodná střídavá péče : Skrytý či nevraživý vzájemný postoj partnerů rozbíhá kolotoč příčin a následků. Pokud mezi nimi vzrůstá pocit odosobnění, odtažitost a chlad, nepřátelskost až agrese a konfliktní situace se nedaří uspokojivě zvládat, přenáší se to na dítě, které se stává obětí. Takové prostředí střídavé výchově nesvědčí.

Jak dlouho trvá ústavní výchova

Trvání ústavní výchovy

Ústavní výchovu lze nařídit nejdéle na dobu tří let. Pokud důvody pro nařízení ústavní výchovy trvají, je možno, před uplynutím tří let od jejího nařízení, ústavní výchovu prodloužit, a to i opakovaně, vždy však nejdéle na dobu tří let.

Průměrné náklady na jedno dítě umístěné v ústavu přesahují 40 000 Kč měsíčně. Pobyt jednoho dítěte umístěného v dětském domově představuje částku 32 000 Kč měsíčně. V případě kojeneckých ústavů jde o 47 500 Kč měsíčně, u školských výchovných ústavů dokonce o 62 000 Kč měsíčně.Diagnostický ústav poskytuje kapesné ve výši 300 – 450 Kč měsíčně. Za období kratší než jeden měsíc se kapesné stanoví podle počtu dnů, které je dívka v péči zařízení.

Kdy může soud odebrat dítě matce : Do rodičovských práv lze tedy zasáhnout pouze ze závažných důvodů, kdy je výchova dítěte vážně ohrožena či narušena. V těch nejzávažnějších případech může soud dokonce rodiče zbavit rodičovské zodpovědnosti.