Antwort Kolik je rezervační poplatek při koupi nemovitosti? Weitere Antworten – Kolik se dává rezervacni poplatek
Obvykle představuje rezervační záloha částku ve výši 3-5 % z kupní ceny dané nemovitosti, a po jejím odkoupení by tato částka neměla náležet zprostředkovateli rezervační smlouvy (realitní kancelář), nýbrž vlastníkovi prodávané nemovitosti.Rezervační smlouva se uzavírá mezi vámi a realitní kanceláří. Jejím cílem je rezervovat zájemci nemovitost na dobu, než dojde ke koupi. Kupující tak získá čas na všechny náležitosti potřebné ke koupi nemovitosti, většinou se v tomto čase řeší kupní smlouva, schválení hypotečního úvěru a podobně.Pokud to realitní kancelář odmítá, je potřeba obrátit se na právníka, případně na soud. Zájemci o koupi by také měli trvat na složení rezervačního poplatku k notáři nebo do banky. V případě krachu realitní kanceláře by pak měli vyšší šanci rezervační poplatek získat zpět.
Jak funguje Rezervacni smlouva : Co je to rezervační smlouva
Rezervační smlouva slouží k tomu, aby zajistila závazek obou stran při nákupu nemovitosti. Základním účelem této smlouvy je zaručit, že kupující skutečně nemovitost zakoupí a že prodávající ji naopak neprodá jinému zájemci, a to i v situaci, kdy by se objevila výhodnější nabídka.
Kolik stojí rezervace domů
Obvyklá výše rezervačního poplatku je 3–5 % z kupní ceny, tedy jde o položku v řádu statisíců. Proto se vyplatí mu v rezervační smlouvě věnovat náležitou pozornost.
Kdy se plati rezervacni poplatek : Výše rezervačního poplatku je na domluvě prodávajícího a kupujícího. Rezervační poplatek bývá ve většině případů součástí kupní ceny a v případě uzavření kupní smlouvy se započítává na úhradu kupní ceny. Potíže mohou nastat, když kupující uzavře rezervační smlouvu, pak ale nezíská úvěr na financování koupě nemovitosti.
Obvyklá výše rezervačního poplatku je kolem 3-6% kupní ceny nemovitosti, což v případě bytu v hodnotě 5,000,000 Kč činí cca 200,000 Kč. Nicméně výše poplatku je věcí vzájemné domluvy smluvních stran a odvíjí se i od délky trvání rezervace.
Kdy se vrací rezervační poplatek
Při odstoupení od rezervační smlouvy máte na vrácení poplatku právo, pokud se jedná o situaci, na kterou se vztahuje zákon. To znamená, že pokud vyjdou najevo skutečnosti, za kterých byste smlouvu neuzavřeli, můžete od ní odstoupit a rezervační poplatek vám bude navrácen.
Na co si dát pozor při podpisu rezervační smlouvy
Na co si dát pozor při podpisu rezervační smlouvy
- Trvejte na třístranné rezervační smlouvě (prodávající + kupující + realitní kancelář)
- Nespoléhejte se na slib makléře.
- Ujasněte si, zda je rezervační poplatek součástí kupní ceny nebo ne.
- Pozor na slovíčka.
Rezervační smlouvu doporučujeme podepsat v okamžiku, kdy si je kupující koupí nemovitosti jistý. Ve většině případů (dle konkrétního znění rezervační smlouvy) totiž kupující přijde o rezervační poplatek, pokud se po podpisu rezervační smlouvy rozhodne nemovitost nekoupit.