Antwort Kolik má král Lavra slok? Weitere Antworten – Kolik má slok král Lávra

Kolik má král Lavra slok?
Členění literárního díla: Počet slok: 37. Počet veršů ve sloce: 7.Král Lávra

ISBN: 978-80-7399-092-3
Počet stran 38 stran
Datum vydání 2010
Pořadí vydání 3.
Jazyk český

PoezieKrál Lávra / Žánr

Jak končí král Lávra : A po hodování velikánský sál hladce voskovaný čekal již na bál; ještě k tomu na tu dvorní švandu nejslavnější karlovarskou bandu objednal si král. To je konec písně: zdráv buď Lávra král! Kukulín ho vždycky holil a stříhal, neb to nikdy najevo nevyšlo, jak tajemství až do basy přišlo a z basy na bál.

Proč má král Lávra oslí uši

Král Lávra nechal basistu vyhodit, ale bylo již pozdě. Když už všichni věděli o jeho tajemství, neměl dále důvod skrývat své oslí uši. Po krátké době si na jeho uši všichni zvykli – zdálo se jim, že se oslí uši ke koruně hodí, a navíc byli rádi za dobrého panovníka.

Kdo byl v Brixenu : V Brixenu byl Havlíček zpočátku ubytován v hotelu Zum Elephanten (U slona, nebo U slonů), kde se rychle seznámil s dalšími vyhnanci – s Johannem Aloisem Schallhammerem, účastníkem revoluce roku 1848, a důstojníkem Rudolfem Hebrem, jenž se zde ocitl kvůli dluhům.

Král Lávra nechal basistu vyhodit, ale bylo již pozdě. Když už všichni věděli o jeho tajemství, neměl dále důvod skrývat své oslí uši. Po krátké době si na jeho uši všichni zvykli – zdálo se jim, že se oslí uši ke koruně hodí, a navíc byli rádi za dobrého panovníka.

Podrobnosti tohoto vydání

Popis
Počet stran 14
Doprovodný materiál
Název edice E-knihovna
Poznámka

Jaké jsou literární žánry

střední

anekdota krátké vyprávění s komickou pointou
epika literární druh založený na ději, vyprávění příběhu
epos epická veršovaná báseň, zpravidla o hrdinských činech
fantasy umělecký žánr využívající magii či jiné nadpřirozené jevy
komedie literární útvar se šťastným koncem, využívá humor a komiku

Král Lávra nechal basistu vyhodit, ale bylo již pozdě. Když už všichni věděli o jeho tajemství, neměl dále důvod skrývat své oslí uši. Po krátké době si na jeho uši všichni zvykli – zdálo se jim, že se oslí uši ke koruně hodí, a navíc byli rádi za dobrého panovníka.Posud krále Lávru chválí irský lid, nebyl ani tyran, nebyl taky žid, nenabíjel cizím svoji kasu, rekrutýrkou nesužoval chasu, nedal chudé dřít. Jenom jednu slabost ten král dobrý měl, že jest na holiče tuze zanevřel: dal se holit jenom jednou v roce, dlouhé vlasy po krku široce nosil jak roj včel.

Perun to ale odmítne, a tak ho car Vladimír nechá zavřít. Když je Perun uvězněn, zjistí se, že na něj není žádný zákon, a tak je poslán před soud vojenský, který ho odsuzuje k utopení v Dněpru. Poté ho přivážou ke koňskému ocasu, vláčí ulicemi a nakonec je utopen.

Jak dlouho byl Borovský v Brixenu : Severoitalské městečko Brixen pulsuje vánoční atmosférou i přesto, že není zahaleno romantickou sněhovou pokrývkou. Přesně před sto šedesáti lety, 22. prosince 1851, sem přivezl spěšný koňský dostavník Karla Havlíčka Borovského, který tu strávil ve vyhnanství téměř tři a půl roku.

Kde bydlí Karel Havlíček : Karel Havlíček (politik)

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA
Narození 16. srpna 1969 (54 let) České Budějovice Československo
Choť Lenka Havlíčková
Děti dvě děti
Sídlo Mníšek pod Brdy

Proč napsal Borovský krále Lávru

Král Lávra od spisovatele Karla Havlíčka Borovského je báseň z roku 1854 na motivy irské lidové pověsti, jíž počátkem 17. století zaznamenal irský kronikář Seathrún Céitinn. Podobná pověst se tradovala v Cornwallu o králi Markovi (známém z legendy o Tristanovi a Isoldě) a v řecké mytologii o králi Midasovi z Frýgie.

Tyrolské elegie (1852, vydáno 1861) – název „elegie“ (tj. nářek, žalozpěv) je ironickou nadsázkou; dílo je humorným a satirickým popisem Havlíčkova zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku. Kritizuje policii, společenský systém.Literární druh je genologický termín, který označuje nejvyšší genologickou (žánroslovnou) rovinu: dělí veškerou literaturu na tři, resp. dvě skupiny: epika, lyrika a drama.

Co je to za literární žánr : Literární žánr (z fr. genre – rod) je označení skupin literárních děl, jež mají společné znaky definované různými kritérii.