Antwort Kolik má realitni makler z prodeje nemovitosti? Weitere Antworten – Kolik procent má realitni makler z prodeje nemovitosti

Kolik má realitni makler z prodeje nemovitosti?
Provize je běžně určená jako procento z prodejní ceny nemovitosti bez DPH (obvykle 3 až 5 %). Čím vyšší je tedy nakonec prodejní cena nemovitosti, tím více z prodeje makléř nebo realitní kancelář získá. Zároveň ale obvykle platí, že čím vyšší cena nemovitosti je, tím nižší procentní hodnotu provize má.Nejčastěji využívanou cestou, jak makléři stanovují svou odměnu, je procentem z kupní ceny. Rozsah ceny se zpravidla pohybuje mezi 3–6 % bez DPH z kupní ceny. Když tedy přičteme ještě DPH v jeho aktuální sazbě 21 %, je odměna realitních kanceláří v průměru 3,63–7,26 % vč. DPH z kupní ceny.Kolik vydělává Realitní makléř v České republice Pokud se podíváme na Realitní makléř platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 810 828 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 67 569 Kč za měsíc, 16 892 Kč za týden nebo 422,31 Kč za hodinu.

Kolik procent z prodeje nemovitosti : Sazba daně z příjmu prodeji nemovitosti činí 15 procent u fyzických osob a 19 procent u firem. Ale pozor! Nejedná se o 15 procent z celé prodejní ceny, ale z rozdílu mezi pořizovací cenou nemovitosti (částkou, za kterou jste nemovitost koupili a cenou, za niž jste nemovitost prodali).

Jakou provizi má realitni makler

Průměrná provize dobrého realitního makléře se pohybuje kolem 4 až 6 % z prodejní ceny nemovitosti. Samozřejmě najdete i makléře, kteří si říkají o menší procento a čas od času se nechají klientem ke snížení provize přemluvit. V takovém případě však ani zdaleka nelze očekávat, že makléř odvede opravdu kvalitní práci.

Kdo platí provizi realitnímu makléři : Kdo platí provizi realitní kanceláře

Provizi běžně platí prodávající a tak je to správně. Prodávající je totiž objednavatelem služby, vybírá makléře a makléř jedná v jeho prospěch. Existují však realitní kanceláře, které svojí reklamní kampaň postavili na tom, že provizi prodávající neplatí.

Odpověď je přitom naprosto jednoznačná – provizi platí ten, která si službu u makléře objednává. Pokud tak stojíte na prodávající straně a žádáte makléře o pomoc s prodejem, měli byste počítat s tím, že mu v případě úspěchu zaplatíte provizi.

Obecně je to na trhu nastavené tak, že provizi bohužel platí právě nájemce.

Co by měl umět realitní makléř

Realitní zprostředkovatel se proto musí dokonale orientovat na realitním trhu, dokázat posoudit fyzický i právní stav nemovitosti a měl by se také orientovat v souvisejících oborech, tedy v právu, daních, financích, marketingu a dalších oblastech. V neposlední řadě by měl být realitní makléř také schopným obchodníkem.V RE/MAXu je doporučená provize ve výši jednoho měsíčního nájmu + DPH u rezidenčních nemovitostí od pronajímatele, který si realitního makléře najal pro vyhledání a prověření nájemníka. U komerčních nemovitostí je pak provize ve výši 10 % ročního nájmu + DPH, kterou platí pronajímatel.Pokud pracuje pro prodávajícího a zajistí mu prodej jeho nemovitosti, vč. veškerých služeb, které k tomuto procesu patří (viz čl. PROVIZE – co všechno zahrnuje), pak provizi platí prodávající. Platí za službu, kterou si objednal a která byla provedena.

Za sepsání kupní smlouvy na nemovitost platí advokátovi ten, kdo si tuto smlouvu objedná, většinou to bývá tedy prodávající, nicméně prodávající a kupující se mohou domluvit i např. na tom, že se na nákladech za smlouvu budou podílet oba rovným dílem, popř. jinak.

Jakou provizi má realitni makléř : Průměrná provize dobrého realitního makléře se pohybuje kolem 4 až 6 % z prodejní ceny nemovitosti. Samozřejmě najdete i makléře, kteří si říkají o menší procento a čas od času se nechají klientem ke snížení provize přemluvit. V takovém případě však ani zdaleka nelze očekávat, že makléř odvede opravdu kvalitní práci.

Kolik stojí Realitka : Běžná provize realitky se pohybuje mezi 3–5 % z kupní ceny. I pevná provize obvykle odpovídá právě tomuto podílu z kupní ceny. Má-li být odměna vyšší, je třeba se ptát proč. Je poměrně časté, že u menších nemovitostí zaplatíte vyšší procento než u větších a dražších.

Jak začít v realitách

Podmínky pro výkon profese realitního makléře

  1. vysokoškolský magisterský diplom z ekonomického, stavebního, právního nebo obdobných oborů,
  2. bakalářský titul + 1 rok praxe + absolvování mezinárodně uznávaného kurzu dle § 60a zákona č. 111/1998 Sb.
  3. nižší vzdělání + 3 roky praxe,
  4. certifikační zkouška.


Následný přehled přiblíží, na co je důležité si při prodeji nemovitosti dávat pozor, abyste nepřišli o peníze.

  1. PŘÍLIŠ NÍZKÁ NEBO VYSOKÁ CENA.
  2. NEZNALOST PRÁVNÍCH POVINNOSTÍ.
  3. NEDOSTATEČNÁ PŘÍPRAVA K PRODEJI.
  4. NEVHODNĚ ZVOLENÁ INZERCE.
  5. NEZKUŠENOST PŘI VYJEDNÁVÁNÍ.
  6. ŠPATNÁ KUPNÍ SMLOUVA.

Průměrná provize dobrého realitního makléře se pohybuje kolem 4 až 6 % z prodejní ceny nemovitosti. Samozřejmě najdete i makléře, kteří si říkají o menší procento a čas od času se nechají klientem ke snížení provize přemluvit. V takovém případě však ani zdaleka nelze očekávat, že makléř odvede opravdu kvalitní práci.

Kolik stojí advokátní úschova peněz : Odměna za úschovu finančních prostředků: 1.150 Kč do částky 100.000 Kč úschovy. 1.150 Kč + 0,6 % z přebývající částky nad 100.000 Kč až do částky 500.000,- Kč úschovy. 3.500 Kč + 0,4 % z přebývající částky nad 500.000 Kč až do částky 1,000.000,- Kč úschovy.