Antwort Kolik peněz si můžu vydelat na DPČ? Weitere Antworten – Kolik si mohu vydělat na DPP
pro zaměstnance, který pracuje na DPP pouze u jednoho zaměstnavatele, platí limit ve výši 25 % vyhlašované průměrné mzdy (tj. 10 500 Kč v roce 2024); u zaměstnance, který bude mít uzavřeno více DPP souběžně, se uplatní limit ve výši 40 % vyhlašované průměrné mzdy (tj. 17 500 Kč v roce 2024).2024 s limitem 10 000 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele. Od července se tento limit rozdvojí a začne se počítat z aktuální průměrné mzdy v ČR. Z odměny zaměstnance na DPP do limitu 10 000 Kč se odvádí pouze srážková daň ve výši 15 % (pokud nepodepsal prohlášení poplatníka k dani, tzv.DPP: do 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele
Jestliže máte u stejného zaměstnavatele podepsaných DPP víc, tento rozsah se nijak nerozšiřuje. Můžete mít ale více DPP u různých zaměstnavatelů a limit 300 hodin využijete u každého z nich.
Co se stane když překročím 300 hodin na DPP : Povinností zaměstnavatele je pečlivě si hlídat, aby k překročení 300 hodin nedošlo. Dohoda o provedení práce, dle které rozsah odvedené práce překračuje 300 hodin, je neplatná. Mimopracovní poměr zanikl. Jedná se o práci bez platné smlouvy s možností sankcí podle zákona o inspekci práce (§ 12 nebo § 25).
Na co má nárok zaměstnanec na DPP
Jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel platí zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec má nárok na nemocenské dávky v případě nemoci. A zaměstnavateli plynou všechny registrační povinnosti. Stejně jako u DPČ, ani u DPP zaměstnanec nemá nárok na dovolenou a jiné výhody jako u klasického pracovního poměru.
Co je lepší DPČ nebo DPP : Limit pro odvody sociálního a zdravotního pojištění
Do určité výše měsíční odměny nemusí zaměstnanec ani zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pro DPP je to 10 000 Kč, pro DPČ pak maximálně 3 999 Kč měsíčně.
Zaměstnanci pracující na dohodu, a to jak DPP, tak DPČ, získají od 1. ledna 2024 díky novele zákoníku práce nárok na dovolenou, a to za současného splnění dvou podmínek: čtyři týdny nepřetržitého trvání pracovněprávního vztahu, a zároveň odpracování aspoň 80 hodin u daného zaměstnavatele.
Změny v DPP od roku 2024
První limit bude stanoven pro DPP u jednoho zaměstnavatele, a to ve výši 25 % průměrné mzdy (pro rok 2023 je to 10.081 Kč), Druhý limit (vyšší) bude stanoven pro vznik účasti na pojištění při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 % průměrné mzdy (pro rok 2023 je to 16.130 Kč).
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Ve zkratce se dá říct, že: Za zaměstnance musí být odvedeno pojištění ve výši 4,5% z hrubé mzdy zaměstnance + 9% za zaměstnavatele, nicméně minimální výše odvodu činí 2.336 Kč s tím, že zbývající část do 2.336 Kč se hradí ze mzdy zaměstnance.Dohoda o provedení pracovní činnosti
Při standardní pracovní době 40 hodin za týden umožňuje pracovat až 20 hodin. Při zkrácené pracovní době 38,75 hodiny pak 19,375 hodin týdně a při zkrácené pracovní době 37,5 hodiny se jedná o 18,75 hodin týdně.
DPČ (dohoda o pracovní činnosti) umožňuje rozsah pracovní doby na 20 hodin týdně. Tedy polovinu klasické pracovní doby. DPČ se smí sjednat pouze na dobu 52 týdnů. Neznamená to ale, že budete pracovat pouze 20 hodin týdně.
Na jakou dobu se uzavírá DPP : Dohodu o provedení práce je povinen zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít písemně a musí v ní být uvedeny sjednané práce, doba, na kterou se dohoda uzavírá a výše odměny a podmínky pro její poskytování. Může jít jak o dobu určitou, tak o dobu neurčitou.
Kolik smí zaměstnavatel nařídit dovolené : Hromadně se určí, že si všichni zaměstnanci bez výjimky vyberou volno třeba prvních čtrnáct dnů v srpnu. V práci pak doslova není ani noha. Ze zákona však může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny.
Co dostat při odchodu ze zaměstnání
Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen vydat vám potvrzení o zaměstnání (zápočtový list). Po ukončení zaměstnání byste také měli dostat evidenční list důchodového pojištění.
V případě, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti a chcete si přivydělat, úřad práce povoluje pouze zaměstnání na DPČ, a to v omezeném rozsahu do měsíčního výdělku maximálně 7.600 Kč. Při uzavření DPP o nárok na podporu v nezaměstnanosti přijdete. Tato dohoda se obvykle využívá při dlouhodobější spolupráci.Pokud jste u nového zaměstnavatele měsíc (21 pracovních dní) a v pracovní smlouvě máte sjednáno 5 týdnů dovolené, máte nárok na 16,5 hodiny dovolené (200/12), tedy 2 pracovní dny.
Co se stane když odejdu z práce ze dne na den : Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.