Antwort Kolik rostlin dát do akvária? Weitere Antworten – Kolik rostlin má být v akváriu

Kolik rostlin dát do akvária?
V některých na pohled jednodušších layoutů si vystačíš se dvěma – třemi druhy rostlin. Běžné je použití 6 až 8 druhů. V propracovaných layoutech můžeš najít však 10, 12 a více druhů. Počet druhů a samotných kusů použitých rostlin je samozřejmě závislý také na velikosti akvária a plochy, kterou chceš osadit.Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.Ze zkušenosti doporučujeme počítat s 1cm ryby na 1l vody v akváriu.

Jaké rostlinky do akvária : Pro začátečníky jsou vhodné především rostliny druhu Anubias, Microsorum pteropotus, rostliny rodu Cryptocoryne a mechy. Jestliže si pořídíte rybičky, které se rostlinami živí, pak jsou jimi nejvíce ohrožené druhy rostlin, které mají měkké listy a stonky (například. Egeria).

Proč ne kulaté akvárium

Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.

Co chybí rostlinám v akváriu : Není toho málo, co může vašim rostlinám chybět: dusík, fosfor, hořčík, vápník, draslík, železo, mangan, CO2 a mnoho dalších živin. Některá akvarijní hnojiva nemusí být dostatečně komplexní a nemusí potřebné látky obsahovat. Takže se může stát, že rostliny budou strádat, i když hnojíte.

20–30l akvárium – je ideální pro tyto druhy ryb – parmička duhová, neonka černá, neonka červená, dánio, parmička duhová či paví očko. Tyto druhy akvarijních rybiček se ale nejlépe cítí v hejnu, proto si do malého akvária pořiďte maximálně 2 druhy ryb.

Počet ryb

Délka ryb Všeobecné pravidlo Objem akvária
40 l
9 až 15 cm 1 ryba na 15 litrů *
větší než 15 cm 1 ryba na 30 litrů *
* V akváriu nechovat ryby této délky!

Proč se ryby drží u hladiny

Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.To záleží na tom, kolik máte času. Pokud jste v časovém presu, postačí hodina. Nejideálnější však je, když si při jedné výměně nalijete do nějaké nádoby nebo do kýble vodu na výměnu další. Odstátí vody přináší také tu výhodu, že teplota vody se vyrovná s teplotou místnosti.Některé důležité živiny se do akvária nemají jak dostat, proto se používají hnojiva s obsahem železa a draslíku. V akváriích, kde je málo rybek, může dojít i k nedostatku dusičnanů a fosforečnanů. Pokud chcete mít v akváriu pěkné, vzrostlé a zdravé rostliny, je přihnojování minimálně železem a draslíkem nezbytné.

Do 30litrového akvária jsou již vhodné i o něco větší neonky černé (Hyphessobrycon herbertaxelrodii), neonky červené (Cheirodon axlerodii), parmičky duhové (Puntius titteya), nebo velmi pohyblivá dánia (Danio rerio, Danio frankei).

Co do 20 litrů akvária : 10–20l akvárium – je vhodné pro tyto druhy rybek – dánio perlové, razbora skvrnoocasá. 20l akvárium – zde se bude dobře dařit třeba neonkám nebo razborám. 20–30l akvárium – je ideální pro tyto druhy ryb – parmička duhová, neonka černá, neonka červená, dánio, parmička duhová či paví očko.

Jaké ryby do 10l akvária : Do 10litrových akvárií jsou pak vhodné druhy ryb dánia perlová (Danio margaritatus) nebo razborka skvrnoocasá (Boraras urophtalmoides). Od přibližně 20 litrů můžete chovat neonky obecné (Paracheirodon innesi), razbory hengelovy (Rasbora hengeli) či razbory klínoskvrnné (Rasbora heteromorpha).

Jak často zapínat filtr v akváriu

Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.

Snažte se dosáhnout přefiltrování vašeho akvária 10x za hodinu (je to udávaný výkon- ten co je napsán na filtru, nikoliv reálný). Filtrační náplně samozřejmě průtok filtrem přibrzdí, realný výkon se tak bude pohybovat trochu níže, spíše 5 – 6 x objemu nádrže za hodinu.Filtrace musí běžet nepřetržitě! Jinak nedojde vůbec k nastartování očekávané biologické filtrace. V nočních hodinách také podstatně klesá ve vodě obsah kyslíku díky tomu, že rostliny žádný kyslík při zastavené fotosyntéze neprodukují a navíc jej během noci samy spotřebovávají.

Co se zakalenou vodou v akváriu : Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.