Antwort Kolik stojí ENC Chorvatsko? Weitere Antworten – Jak funguje ENC v Chorvatsku

Kolik stojí ENC Chorvatsko?
Přístroj ENC se umísťuje na vnitřní stranu čelního skla pomocí k tomu určeného držáku. Odečítání mýta probíhá elektronicky při průjezdu mýtnicí branou označenou ENC. Je však třeba při průjezdu mýtnicí udržovat minimální rozestup 10 metrů od auta před vámi, jinak může dojít k odečtení z cizí jednotky.Cena cesty do Chorvatska nespočívá samozřejmě jen v poplatcích za dálnice či tunely. Je nutné započítat do ní další položky, zejména pohonné hmoty. Samotná cesta autem do Chorvatska a zpátky do ČR vyjde na zhruba 8 500 Kč až 14 000 Kč včetně poplatků za dálniční známky a mýtné.Průměrná cena mýtného pro osobní vozidla do výšky 1,9 metru je zhruba 6 eur na sto kilometrů. Například trasa mezi hraničním přechodem Goričan a Záhřebem stojí pro motorová vozidla se dvěma nápravami do výšky 1,9 metru 5,8 eura. Úsek k moři ze Záhřebu do Zadaru vás vyjde za běžné osobní auto na 16 eur.

Kde dobít ENC : Z vlastní zkušenosti doporučujeme zakoupit ENC u společnosti HAC. Mají celý proces dobíjení kreditu mnohem lépe zvládnutý. Kredit snadno dobijete pomocí webových stránek, nově i pomocí mobilní aplikace. Ale také pomocí SMS kupónů na prodejních místech HAC, mýtnicích a trafikách.

Kolik stojí ENC krabička

Dalším způsobem je bezkontaktní elektronický systém placení mýtného pomocí elektronického přístroje – krabičky ENC (Elektronička naplata cestarine), který lze koupit za 15EUR u společnosti Chorvatské dálnice (Hrvatske autoceste – HAC) pro všechny skupiny vozidel, tedy IA, I, II, III a IV.

Jak zaregistrovat ENC : Jak zaregistrovat ENC zařízení Stačí vyplnit registrační formulář. Následně Vám přijde automatický e-mail s potvrzením registrace Vašeho ENC zařízení a rekapitulací Vašich osobních údajů. Máte-li zařízené zakoupené přímo v Chorvatsku a není na něm zelená nálepka s názvem zařízení ve formátu ENC.

Celní předpisy Chorvatské republiky jsou přizpůsobeny normám zemí Evropské unie. Dovoz a vývoz zahraniční i domácí měny v hotovosti a šeků je volný pro cizí a chorvatské občany žijící v zahraničí, ale povinností je na celnici přihlásit převoz jakékoli hotovosti, pokud přesahuje hodnotu 10 000 EUR.

Informace týkající se potřebných dokumentů k cestě do Chorvatska publikuje MZV na webu v kapitole Státy a území – Chorvatsko – Cestování – Dokumenty. Z nich vyplývá, že k cestě autem nebo autobusem mohou občané ČR použít i platný občanský průkaz, MZV přesto doporučuje cestovní pas.

Kde koupit ENC v Chorvatsku

ENC čtečku je možné koupit u dvou provozovatelů v Chorvatsku – HAC nebo ARZ. Při nákupu vyžadují prodejci doklad totožnosti a musíte také podepsat smlouvu. Nabíjet pak můžete ENC čtečku přímo na prodejních místech obou provozovatelů nebo pohodlněji a na dálku prostřednictvím jejich webových stránek.Jak se v Chorvatsku platí dálniční poplatky Poplatek za využití dálnice v Chorvatsku se platí v mýtných branách, které jsou většinou umístěny na sjezdech z dálnice. Zaplatit lze v hotovosti (v eurech), platební kartou nebo pomocí palubní jednotky ETC.ENC balíčky lze koupit na všech mýtnicích. Při zakoupení ENC je nutné vyplnit formulář a následně podepsat smlouvu, proto počítejte s určitým zdržením.

Cena chorvatské dálniční známky

Dá se říct, že průměrná cena mýtného pro standardní osobní vozidla (do výšky 1,9 m) je cca 6 eur na 100 km.

Kde půjčit ENC krabičku : ENC čtečku si můžete půjčit

Mohou si ji půjčit v naší pobočce Tourist Centra v olomoucké Švédské ulici. Půjčovné činí 25 korun na jeden den, na mýtném přitom ušetříte 10 %. Zároveň je potřeba zaplatit vratnou kauci, ale peníze z kauce samozřejmě dostanete zpět po návratu z dovolené a vrácení „krabičky“.

Kde koupit ETC Chorvatsko : Ale pozor, nabíjet ji může jen její majitel. ENC čtečku je možné koupit u dvou provozovatelů v Chorvatsku – HAC nebo ARZ. Při nákupu vyžadují prodejci doklad totožnosti a musíte také podepsat smlouvu.

Jak koupit dálniční známku v Chorvatsku

Stejně jako u nás je i v Chorvatsku jízda po dálnicích zpoplatněná. Za tímto účelem si ovšem nebudete kupovat dálniční známku, ale zaplatíte poplatky na mýtných branách. Ty se nachází většinou na sjezdech z dálnice a uhradit je můžete v hotovosti (EUR), platební kartou nebo prostřednictvím palubní jednotky ETC.

Praha/ Záhřeb – Do Chorvatska se od června nesmí dovážet žádné maso, mléko, ani výrobky z nich. Rozhodnutí Ministerstva zemědělství Chorvatska potvrdilo Velvyslanectví Česka v Záhřebu. Zákaz se tak dotkne i turistů, kteří byli zvyklí si na dovolenou do Chorvatska vozit potraviny sebou.Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. To znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě nebo i vězení.

Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska : Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska Při cestě do Chorvatska autem je nutné nezapomenout na zakoupení příslušných dálničních známek a uhrazení mýtného. Pokud cestujete s dětmi, od 2 do 5 let je pro ně povinná dětská autosedačka. Myslete rovněž na to, že v Chorvatsku smí dítě na přední sedadlo až od 12 let.