Antwort Kolik stojí kilo duralu? Weitere Antworten – Na co se používá dural
Dural byl poprvé vyroben v roce 1906 Alfredem Wilmem v Německu (jeho složení bylo 95 % Al, 4 % Cu, 0,5 % Mg, 0,5 % Mn) a hojně se používá hlavně v automobilovém průmyslu, při stavbě letadel a lodí, ve stavebnictví, při výrobě sportovních a zdravotnických potřeb i jinde.Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší.Z duralu se vyrábí většina "cyklo" komponentů (například u běžného horského kola je z něj vyrobeno téměř vše). Oproti klasickému hliníku je dural o něco těžší, ale zato až pětkrát pevnější a tvrdší. Pevnost i tvrdost se vyznačuje teplenými úpravami (v BMX nejčastěji T6).
Jak poznat dural : Ačkoliv slovem "dural" často nazýváme jakoukoliv hliníkovou slitinu, správně se duralem nazývají pouze slitiny, obsahující měď. Jejich kód začíná vždy dvojkou. Vyznačují se velmi dobrou pevností 350-400 MPa, nadprůměrnou tvrdostí 100-120 HB, a díky tomu dobrou obrobitelností.
Jak se vyrabi dural
Slitiny s mědí a hořčíkem
Tyto slitiny jsou známější pod obchodním názvem dural, duralminum či superdural. Slitina se dá vytvrzovat ohřevem na teplotu tání, následném ochlazení do vody a samovolném vytvrzení (stárnutí) při normální teplotě.
Co je dural : Dural je obchodní název zušlechtěnou hliníkovou slitinu s vysokou odolností. Slitina je nepatrně těžší, ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší. Jako Dural se obvykle označují slitiny s 90–96 % hliníku kombinované 4–6 % mědi a nepatrným množstvím hořčíku, manganu a podobných kovů.