Antwort Kolik stojí Zplnoletnění? Weitere Antworten – Co je potřeba k Zplnoletnění

Kolik stojí Zplnoletnění?
Zplnoletnění je obecně dosaženo ve věku osmnácti let, nebo ve věku šestnácti let, a to na základě soudního povolení, souhlasu rodičů nebo uzavření manželství. V některých regionech lze dosáhnout zplnoletnění ve věku čtrnácti let.Chybějící léta si lze za určitých podmínek dokoupit: je to nejvýš 15 let a od letošního února navíc platí, že současně musíte mít alespoň jeden rok pojištění. Dokoupení potřebného času je možné za 2 099 korun měsíčně. Údaj platí pro rok 2018. Náhradní doba: Kromě pojištěných let existují ještě i náhradní doby.Ne vždy je nutné na plnoletost čekat až do 18 let. Jedním z aktuálně nejznámějších příkladů českého prostředí je podnikatel Jan Sláma, jenž se nechal zplnoletnit již v 16 letech, aby se mohl naplno věnovat svým projektům. Důvodů ke zplnoletnění však může život nachystat celou řadu.

Jak získat plnou svéprávnost : Plnou svéprávnost získáváme v den 18. narozenin, kdy jsme zletilí a tedy schopni uzavírat jakékoliv smlouvy, nabývat nejrůznější práva a brát na sebe povinnosti. Nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti jeho věku.

V kolika letech se můžu nechat Zplnoletnit

Nový občanský zákoník zavedl v roce 2014 možnost přiznání svéprávnosti lidem, kteří dosáhli 16 let věku. Pokud jsou splněny příslušné podmínky, soud nezletilé takzvaně zplnoletní.

Jak probiha Zplnoletneni : Můžete ho zaslat soudu poštou, nebo podat na podatelně okresního soudu, nikoli krajského. Pro udělení musí existovat vážné důvody a musíte u soudu prokazovat, že jste schopný obstarat své záležitosti, uživit se atd.

Podmínkou pro přiznání svéprávnosti je věk nejméně 16 let. Nezletilý musí prokázat, že je schopný se sám živit a obstarat si své záležitosti. Ke zplnoletnění potřebuje také souhlas zákonného zástupce. V ostatních případech je to možné jen z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

Úplně zbavit člověka svéprávnosti dnes není možné. Nový občanský zákoník tuto možnost zrušil a stanoví, že omezit něčí svéprávnost je možné maximálně na tři roky. Pokud je zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let.

Kdy je možné omezit člověka na jeho svéprávnosti

Omezit svéprávnost lze pouze za okolností, kdy nepostačují mírnější a méně omezující opatření a hrozila-li by pak dané osobě závažná újma. Dále se k návrhu přikládá lékařský posudek či lékařská zpráva o zdravotním stavu dotčené osoby. Pokud takový důkaz nebude soudu doložen, soud může návrh zamítnout.Druhou možností, která je možná až dosažením 16 let, je úplné „zplnoletnění“, tedy přiznání plné svéprávnosti. Pokud Vám soud vyhoví, vaše právní způsobilost nebude omezena jenom na podnikání. Musíte ale splnit více podmínek než v případě přivolení soudu pouze k podnikání.Návrh musí podat sama osoba, která opatrovníka potřebuje z důvodu svého fyzického zdravotního stavu, ne duševní poruchy (např. špatně mluví, nepodepíše se apod.). Soud může jmenovat člověku opatrovníka. Přitom mu nemusí omezovat svéprávnost.

Ve stanoveném rozsahu pak opatrovník jedná za člověka, jehož svéprávnost byla omezena. V praxi ale nastávají situace, kdy svéprávnost člověka omezena není, přesto není zcela schopen posoudit důsledky svého jednání nebo své jednání ovládnout, případně se něčeho takového do budoucna obává.

Jak dlouho trvá vyřízení omezení svéprávnosti : V rozsudku vždy musí vymezit rozsah omezení svéprávnosti. Práva samostatně jednat v běžných záležitostech každodenního života však člověka zbavit nelze za žádných okolností. Vyřízení návrhu na omezení svéprávnosti trvá zpravidla půl roku a až rok a půl.