Antwort Kolik tújí na metr? Weitere Antworten – Kolik TUJI do metru

Kolik tújí na metr?
Mezi pěstiteli okrasných dřevin se na živé ploty používá hlavně Thuja occidentalis (zerav západní). 2. túje vysazujeme po 33 cm (do prvního metru potřebujeme 4 ks, do dalších už jen 3 ks). 3.ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků. V případě, že jsou túje už vysázeny a jsou vzrostlé, může vlastník pozemku požadovat, abyste je odstranila.Je to kvůli jednoduššímu ošetřování plotu i kvůli řezu dřevin či aplikaci postřiku nebo hnojiva. Túje rostou průměrně 20-40 cm ročně. Je to závislé na kultivaru a podmínkách pěstování. Ve vhodné oblasti s pravidelným hnojením a přiměřenou závlahou rostou 25-40 cm ročně.

Jak daleko sázet od sebe túje : Túje Brabant je vhodné sázet 60 až 80 cm od sebe.

Co Nesnasi túje

Usychání a opadávání větviček tújí (Thuja) je dosti častým jevem, který může mít více původců. V odborné literatuře jsou uváděny 4 různé příčiny. Jednou z nich je sucho, další posypové soli, velmi nepříjemné jsou houbové choroby a napadení hmyzem.

Co zasadit mezi túje : Mezi túje lze ale vysadit například stálezelené kaliny vrásčitolisté, žlutolistou tavolu, hlohyně či habr nebo ptačí zob.

Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění. Obvykle máte na výběr ze stínících tkanin s 60 – 100% zastíněním.

KVALITA PŮDY – nikdy nevysazujte thuje do jílu, nebo jinak těžké neprodyšné půdy, nejlepší je kyprá a prodyšná půda, třeba i písčitá půda je vhodná. Pokud v místě výsadby není dostatečně kvalitní půda, lze půdu zkvalitnit přidáním rašelinovéhu substrátu.

V kolika letech se nejvíce roste

Dospívání je období nejvýraznějších změn, ať už fyzických, či psychických. Dívky nejvíce rostou ve svých 10 až 11 letech a konečné výšky dosáhnou přibližně v 15 letech. Oproti tomu chlapci se často zdají menší, jejich růstová vlna začíná o rok až dva později než u dívek.Pokud chceme túji využít do živého plotu, doporučujeme zasadit jednotlivé stromky 50 cm od sebe. Jde ale využít i jako solitérní jehličnan. Pro kvalitní růst doporučujeme půdu zamulčovat. Nesnáší vlhkostní extrémy, doporučujeme půdu udržovat přiměřeně vlhkou.V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Dlouhá životnost: Tuje jsou velmi trvanlivé a mohou žít i více než 50 let, což znamená, že jsou skvělou investicí do zahrady.

Jak podporit růst Thuji : Hlavní věc, která pomáhá urychlit růst thuja, je správná péče:

  1. Pravidelné zavlažování pomáhá zajistit rostlině dostatek vláhy nezbytné pro aktivní růst.
  2. Správný řez pomáhá stimulovat růst nových výhonků.
  3. Hnojení – hnojení dodává rostlině potřebné živiny.

Jak škodí túje : Její nevýhodou je poměrně nepříjemný zápach a jedovatost. Jedovaté jsou všechny části a u citlivých lidí mohou , při kontaktu, způsobovat i puchýře. Tato jedovatost ale nemá účinky na rostliny. Nedostatek plodů na ovocných stromech způsobuje spíše zastínění v její blízkosti.

Jak využít dřevo z túje

Dřevo je lehké, má nízkou srubovitost a dá se snadno opracovávat. Právě tyto vlastnosti ho předurčují k širokému využití. Z dřeva zeravu obrovského se vyrábějí kvalitní nábytek, podlahové krytiny, dveře, okna, hudební nástroje, ale také stavby jako přístřešky, ploty, mosty či lodě.

Sekat trávu pod pletivem není nic příjemného, přitom řešení je velmi jednoduché. Pod plot instalujte speciální fólii, která jakýkoliv růst nežádoucích travin a plevelů na dlouhou dobu znemožní. Ze všeho nejhůře se tráva i plevel odstraňují právě z plotu a jeho nejbližšího okolí.Vhodné je použít levanduli, šalvěj hájní, petrovskie, rozchodník, okrasné trávy… zkrátka to, co se vám líbí. Zajímavé jsou také kombinované výsadby s růžemi, levandulí (lavandula), šalvějí (salvia), kavylem (stipa) a okrasnými česneky (allium).

Kdy a cim hnojit túje : Tůje hnojíme zejména draselnou solí. Aplikuje se v březnu a začátkem července. Na jaře ji ovšem doplňte o vydatnou porci kompostu, protože draselná sůl obsahuje jen draslík, což nestačí. Sazenice tůjí potřebují stejně jako jiné rostliny také fosfor a dusík.