Antwort Který autor obdržel Nobelovu cenu za literaturu v roce 1905? Weitere Antworten – Kdo uděluje Nobelovu cenu za literaturu

Který autor obdržel Nobelovu cenu za literaturu v roce 1905?
Nobelovy ceny (švédsky Nobelpriset, norsky Nobelprisen) udělují každoročně Královská švédská akademie věd, Švédská akademie, Institut Karolinska a norský Nobelův výbor jednotlivcům a organizacím, kteří se zasloužili o zásadní objevy v oblasti chemie, fyziky, literatury, míru a fyziologie a lékařství.Jediným Čechem, jemuž byla Nobelova cena za literaturu udělena, je básník Jaroslav Seifert. V letech 1936–1944 byl československým občanem také nositel Nobelovy ceny za rok 1929, německý spisovatel Thomas Mann.Kdo odmítl Nobelovu cenu

Nobelovu cenu za literaturu zatím odmítli jen dva laureáti: v roce 1958 Boris Pasternak, který ji nejprve telefonicky přijal, ale později se jí na nátlak tehdejších sovětských úřadů zřekl, a v roce 1964 Jean-Paul Sartre, jenž ignoroval všechny oficiální pocty.

Kdo dostal Nobelovu cenu v ČR : Každá země, z níž laureáti pocházejí, je na ně patřičně hrdá. Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert. Je to tedy chudá bilance ve srovnání s početně stejně velkými zeměmi.

Kdo získal první Nobelovu cenu za literaturu

Wikizdroje:Nobelova cena za literaturu

Rok nositel heslo na Wikipedii
1901 Sully Prudhomme Sully Prudhomme
1902 Theodor Mommsen Theodor Mommsen
1903 Bjørnstjerne Bjørnson Bjørnstjerne Bjørnson
1904 Frédéric Mistral Frédéric Mistral

Proč Sartre odmítl Nobelovu cenu : Nobelovu cenu odmítl s odůvodněním, že nikdy nepřijal žádné oficiální vyznamenání, a věří, že spisovatel nesmí dopustit, aby se z něj stala instituce. Za svůj věhlas vděčí nejen vlně existencialismu vrcholící po druhé světové válce.

Pět osobností získalo dvě Nobelovy ceny: Marie Curie-Skłodowská – za fyziku, 1903 a za chemii, 1911. Linus Pauling – za chemii, 1954 a za mír, 1962. John Bardeen – za fyziku, 1956, 1972.

Ceremoniál se zatím odehrál celkem 117krát a mezi laureáty Nobelovy ceny za fyziku jsou až na pár výjimek samí muži. Během prvních 116 let existence Nobelových cen byly oceněny jen dvě ženy – dnes již legendární Marie Curie-Sklodowská a Maria Göppertová-Mayerová.

Kdo má nejvice Nobelových cen

Spojené státy americké mají s velkým náskokem největší počet vědeckých nobelistů. Při zohlednění počtu obyvatel se ale musejí sklonit hned před dvojicí evropských států. Velká Británie i Německo získali od počátku udílení cen v roce 1901 v přepočtu na 100 milionů obyvatel více Nobelových cen ve vědě než kdokoliv jiný.Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha-Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) byl český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959.Camus, který se cítil provinile, se stáhl z veřejného života a byl nějakou dobu v mírné depresi. Roku 1957 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu za „dílo vrhající nové světlo na problémy, kterým dnes musí čelit naše lidské svědomí“.

Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace, je nositelem Pulitzerovy ceny za novelu Stařec a moře (1953) a Nobelovy ceny za literaturu (1954).

Kdo dostal první Nobelovu cenu za fyziku : Držitelé Nobelovy ceny za fyziku

Rok Jméno
1901 Wilhelm Conrad Röntgen
1902 Hendrik Antoon Lorentz a Pieter Zeeman
1903 Antoine Henri Becquerel
Pierre a Marie Curie

Kdo dostal první Nobelovu cenu : Bertha Sophia Felicita von Suttnerová, rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova (9. června 1843 Praha – 21. června 1914 Vídeň), spisovatelka a pacifistka, první nositelka Nobelovy ceny za mír.

Kdy byla udelena prvni Nobelova cena

Poprvé byly Nobelovy ceny udělovány roku 1901; ceremoniál se konal ve Stockholmu. Od roku 1902 je většina cen předávána švédským králem na slavnostním večeru, který se koná vždy 10. prosince, v den výročí Nobelovy smrti, ve Stockholmu; Nobelova cena za mír je ve stejný den předávána na ceremoniálu v Oslu.

Prvním držitelem Nobelovy ceny české národnosti byl Jaroslav Heyrovský (1890–1967), fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie. Cenu za chemii získal roku 1959 a jeho dílo připomíná například Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze.V roce 1954 dostal Nobelovu cenu za své asi nejznámější dílo Stařec a moře. Poslední léta svého života strávil na Kubě.

Kolik žen ziskalo Nobelovu cenu : Zastoupení žen

V období let 1901 až 2015 bylo Nobelovou cenou ohodnoceno celkem 48 žen, z nich Marie Curie-Skłodowská dvakrát – v roce 1903 za fyziku jako vůbec první žena-laureátka Nobelovy ceny a v roce 1911 za chemii. Celkem tedy bylo ženám uděleno 49 Nobelových cen.