Antwort Který den je svatého Martina? Weitere Antworten – Proč slavíme sv. Martina
Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.Svatomartinský den byl velmi oblíbeným svátkem už pro naše předky. Pekla se husa a martinské rohlíčky, děti se těšily na první sníh, čeledi ten den končila sjednaná služba a ve vinařských oblastech se těšili na ochutnávání nového vína.Svátek Svatého Martina (11. 11.) se oslavoval na počest biskupa Martina (Martinuse) z Tours, který byl nejdříve vojákem, ale jelikož obdaroval žebráka, tak se mu ve snu zjevil sám Ježíš Kristus. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít a opustil armádu a začal sloužit Bohu.
Co jíst na svateho Martina : 🙁 🙂 K huse se výborně hodí červené a bílé zelí, houskové, bramborové či chlupaté knedlíky a mladé červené víno. Svatomartinská husa bývala poslední pečeně před adventním půstem. Typickým svatomartinským pečivem byly hlavně rohlíky, rohy či podkovy, buchty, plněné mákem nebo povidly.
Proč se dělají svatomartinské rohlíčky
Protože svátek svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledala si nového hospodáře, dostávala toto pečivo na odchodnou (proto vandrovnice). Martinské rohlíčky také dostávali koledníci, kteří na tento svátek chodili na martinskou koledu.
Co znamená svátek svatého Martina : Podle jedné se jí proto, že husy svatého Martina při kázání rušily, takže si na jeho svátek odpykávají trest na pekáči. Další pověst říká, že Martin se před biskupskou volbou ze skromnosti skryl v husníku, ale husy ho svým štěbetáním prozradily.
Někdy i za účasti samotného sv. Martina na bílém koni. Podle české pranostiky je totiž 11. listopad dnem, kdy by měl celou republiku pokrýt první sníh.
Další příběh hovoří o tom, že husy sv. Martina prozradily, když se mezi nimi ukrýval. K huse se pije mladé „svatomartinské“ víno a jeho pití má tradici již od vlády krále Josefa II. Aby víno mohlo být takto označeno, musí být sklizeno jako první víno podzimního sběru.
Kdy se pečou svatomartinské rohlíčky
Svatomartinské rohlíčky s náplní se tradičně pečou 11. listopadu, kdy se dříve uzavíral hospodářský rok a čeládce končila služba. Rohlíčky svým tvarem mají připomínat podkovy koně, na kterém přijíždí svatý Martin a přiváží s sebou první sníh.Svatomartinské rohlíčky najdete v různých variacích a většinou se dělí na kynuté a nekynuté. Ty kynuté jsou o fous pracnější a dělají se z bohatšího těsta s máslem a vejci (tady úžasná kvasová varianta). Nekynuté rohlíčky se zase opírají o křehké těsto s velkým podílem másla a mají volně nakročeno do oblasti cukroví.Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. V posledních letech obliba Svatomartinských vín překročila hranice Česka a Svatomartinská vína tak měli možnost ochutnat také občané a návštěvníci Slovenska, ale třeba i vzdáleného Japonska.
Pokud se bavíme o tradiční pečené huse se zelím, tak k ní se červené Svatomartinské víno určitě, protože k huse se hodí vína s vyšší kyselinou, nižší tříslovinou, což svatomartinské splňuje. Například ale k polévce z husích vnitřností a odřezků, zvané kaldoun, se výborně hodí i víno bíle.
Jak se pečou svatomartinské rohlíčky : Rohlíčky klademe na plech vyložený pečicím papírem a pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C asi dvacet minut dozlatova. Hotové rohlíčky necháme vychladnout a poprášíme moučkovým cukrem.
Proč se pije Svatomartinské víno : Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo používat už v 18. století na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila čeledi u větších sedláků služba a sjednávali si práci na další rok.
Jaké víno se hodí k Svatomartinské huse
JAKÉ VÍNO SE HODÍ KE SVATOMARTINSKÉ HUSE
- Pinot Noir je ovocný a zároveň příjemně komplexní, od ostružiny, kouřivosti a čokolády až po sušené brusinky a višně s tóny dřeva.
- Pinot Grigio, Pinot Gris neboli Rulandské šedé.
- Suché bílé víno s výraznější kyselinkou – sem musí jasně patřit i klasický Ryzlink rýnský.
Jaké víno k huse servírovat Půjde o plné vyzrálé červené víno, s tím, že čím je maso tmavší a jeho úprava těžší, tím vyzrálejší víno zvolíme. Z odrůd se nabízí Svatovavřinecké, Frankovka, Modrý Portugal, Rulandské modré, Dornfelder nebo třeba Cabernet Sauvignon.Konce rohlíčků nařízneme nožem a položíme je na plech vymazaný sádlem a necháme kynout alespoň 20 minut. Rohlíky pomažeme vejcem a pečeme v horké troubě nebo peci při 180 °C zhruba 15 až 20 minut.
Jak dlouho péct svatomartinské rohlíčky : Každý rohlíček pomažeme rozšlehaným vejcem, posypeme plátky mandlí a pečeme je v předehřáté troubě při 170 °C asi 40 minut dozlatova. Hotové posypeme moučkovým cukrem a podáváme.