Antwort Které děje patří do vnějších geologických dějů? Weitere Antworten – Co patří mezi vnější geologické děje

Které děje patří do vnějších geologických dějů?
Vnější geologické děje. Vnější geologické děje probíhají na povrchu Země (a případně dalších vesmírných těles) a jsou zásadním způsobem zodpovědné za podobu krajiny. Vlivem vnějších geologických činitelů dochází ke zvětrávání. Zvětrávání spojené s odnosem materiálu se označuje jako eroze.Zdrojem energie pro tyto děje je Slunce a zemská přitažlivost.Většinou jsou dlouhodobé (např. vznik pohoří, pohyb litosférických desek), mohou ovšem být i krátkodobé (např. výbuchy sopek, zemětřesení, tsunami).

Jak se projevuje Geologicka cinnost vzduchu Tvorive : Geologická činnost větru se nejintenzivněji projevuje v suchých a chladných oblastech bez vegetačního pokryvu. Vítr působí rušivě a zároveň tvořivě. větrem narážejí do skal nebo valounů hornin a obrušují se (abraze). Vznikají hrance, viklany nebo voštiny.

Co patří do geologie

Geologie je nauka o Zemi. Zkoumá složení, stavbu a historický vývoj Země. Rovněž se zabývá pochody, které probíhají uvnitř naší planety i na jejím povrchu. Jedná se vlastně o vědu deskriptivní (popisnou), analytickou (poskytuje výklad dějů) a historickou.

Co je to mrazové zvětrávání : mrazové zvětrávání mechanické působení puklinového i kapilárního ledu v horninách. Opakované tání a mrznutí (regelace) vedou k mechanickému rozpadu hornin (moře kamenné) a také významně ovlivňují vývoj půd – vznikají např. viz polygonální půdy, viz ledové klíny atd.

Litosféra je pevný obal tvořený zemskou kůrou a nejsvrchnějšími vrstvami zemského pláště. Její tloušťka se pohybuje obvykle v rozpětí 70–100 km, extrémní hodnoty představují zhruba 200 km, kterých dosahuje na oceánské kůře, a 150 km, kterých dosahuje pod masívy horstev. Skládá se ze 7 velkých desek a 12 menších desek.

Dnes žijeme v holocénu, v době kterou považujeme za meziledovou. Geologické působení člověka je tak zřetelné, že někteří navrhují zavést pro poslední dvě století název antropocén.

Jak se projevují vnitřní geologické děje

Endogenní (vnitřní) geologické pochody

Zabývá se procesy, které probíhají v zemi a na povrchu se pouze mohou projevit jejich důsledky – např. sopečná činnost, zemětřesení, orogeneze (vrásnění), deformace zemské kůry.Na zemský povrch působí nejen vnitřní činitelé, ale i činitelé vnější. Jsou to: – voda, vítr, teplota, rostliny, živočichové a člověk. matečná hornina, na konci procesu jsou zvětraliny.Geologické kladivo je kladivo, které se používá na štípání a lámání hornin, což je třeba při odběru vzorků a sledování čerstvého (nezvětralého) lomu hornin. Geologické kladivo, stejně jako většina kladiv, má dvě hlavy, jednu na každé straně. Nejkvalitnější geologická kladiva jsou ukována z jednoho kusu kalené oceli.

Zabývá se procesy, které probíhají na zemském povrchu a formují jej – např. činnost vody, větru, ledovců, krasové jevy, zvětrávání, transport a hromědění materiálu.

Jaké jsou typy zvětrávání : Zvětrávání můžeme rozdělit podle převládajícího typu působící síly na: fyzikální (mechanické), chemické, biologické.

Co se podílí na biologickém zvětrávání : Základním chemickým procesem u zvětrávání je rozpouštění Page 2 Biologické zvětrávání – faktorem pro zvětrávání jsou živoucí organismy, a to převážně mikroorganismy, které reagují s horninami, čímž vyvolávají jejich biochemický rozklad. Nejčastější je rozklad lišejníky, rozšířenými po celé Zemi.

Jak se jmenují litosférické desky

astenosféra). Rozlišujeme litosférické desky oceánské a pevninské, které se navzájem k sobě neustále pohybují, čímž přeměňují tvar planety Země. Jejich pohyb je vůči sobě těžké popisovat, vztahuje se vzhledem k osám Země anebo k horkým skvrnám (hot spots).

Oceánská kůra je svrchní část litosféry, která se nachází většinou pod hladinou oceánů či moří. Oceánská kůra zabírá 70 % zemského povrchu, čímž se stává převládající složkou Země. Oproti kontinentální kůře má menší mocnost, která se v průměru pohybuje mezi 5–10 kilometry.Geologové rozčlenili geologickou minulost planety Země do řady časových (geologických) období podle událostí, které se v tomto období staly. Vznikla tak přehledná stratigrafická tabulka od nejmladšího geologického útvaru (čtvrtohory) až po ten nejstarší (hadaikum).

Čím se projevují vnější geologické jevy : Exogenní (vnější) geologické pochody

Zabývá se procesy, které probíhají na zemském povrchu a formují jej – např. činnost vody, větru, ledovců, krasové jevy, zvětrávání, transport a hromědění materiálu.