Antwort Které materiály lze svařovat? Weitere Antworten – Co se svařuje
Svařovat lze kovové i nekovové materiály a materiály podobných i různých vlastností. Pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné různé metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního spojovaného materiálu v okolí spoje.Obecně se udává, že ocelí vhodnou ke svařování je taková, která má obsah uhlíku do 0,2%, naopak nevhodnou ta, která obsahuje uhlíku více než 0,3%.Pro svařování běžné nelegované oceli (zkrátka železa) doporučujeme rutilové elektrody typu E6013, které jsou vhodné i pro slabší materiály. Pro silnější materiály – např. tlakové nádoby – jsou naopak vhodnější bazické elektrody typu E7018. Pro svařování nerezu doporučujeme nejběžnější elektrody typu E308L.
Čím svařovat ocel : Dnes se používá elektroda z wolframu a pracuje se v ochranné atmosféře (metoda označovaná TIG či WIG). Nejdostupnějším a nejprimitivnějším zdrojem proudu pro svařování jsou transformátorové svářečky.
Co je Mag svařování
Jedná se o plyny pro speciální účely, automatizované a robotizované svařování, svařování s menší emisí škodlivin apod. Klasickým aktivním vícesložkovým plynem je 93 % Ar + 5 % CO2 + 3 % O2. Souhrnně lze tedy říci, že MAG svařování je vhodné na svařování ocelí a to díky použitému aktivnímu plynu.
Jak se svařují plasty : Svařované součásti se přiloží k sobě, v místě styku se zahřejí, až změknou, a pak se tlakem spojí. Jindy se do spáry mezi nimi ještě vtlačuje rozehřátý "drát" ze stejné plastické hmoty. Protože se z celého spektra různých plastů svařují takřka výhradně termoplasty, hovoříme dnes o svařování termoplastů.
Nerezová ocel také za určitých podmínek rezaví. Nerezová ocel má schopnost odolávat atmosférické oxidaci – tedy odolnost proti korozi, a má také schopnost korodovat v médiích obsahujících kyseliny, zásady a soli – tedy odolnost proti korozi.
Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.
Jaký je rozdíl mezi Rutilovou a Bazickou elektrodou
Rutilky způsobují menší rozstřik a snadněji se odstraňuje struska oproti bazické elektrodě. Zvlášť nutné jsou rutilové elektrody pro trafo svářečky s nízkým zapalovacím napětím ale jsou vhodné i pro invertory. U invertoru si jen dáme pozor na správné zapojení kabelů pro rutilové elektrody ( takzvaně změníme polaritu ).Pro běžné svařování jeklů použijte univerzální elektrodu o průměru 2,5 mm – je vhodná jak pro tenké, tak tlusté materiály. Na tenké stěny 1-2 mm je vhodný průměr elektrody 2 mm, na tlusté materiály od 5 mm je vhodná elektroda 3,2 mm.Nerez se svařuje poněkud hůře než uhlíková ocel.Je to způsobeno hlavně špatnou elektrickou vodivostí nerezu a větší tepelnou odolností , což způsobuje horší rozlití svaru. Nejdůležitější zásady jsou …. použít správný plyn Ar+2procenta O2,nebo CO2, teflonový bowden a tvrzenou špičku končící zároven s hubicí.
Aktivní plyny vstupují a ovlivňují svarovou lázeň a nejčastěji se používá Oxid uhličitý neboli CO2 a to buď samotný nebo ve směsi s inertním plynem a to nejčastěji s Argonem nebo méně často s kyslíkem. Pro sváření nízkolegovaných ocelí se nejčastěji používá svařovací směs Argon 82% a 18% Oxid uhličitého.
Jaký je rozdíl mezi MIG a Mag : Svařovací postup MAG se používá u nelegovaných, nízkolegovaných i vysokolegovaných materiálů. Při svařování MIG se naopak používají inertní, tj. nereaktivní plyny jako čistý argon a helium nebo směsi plynů z argonu a helia. Tento proces je vhodný pro svařování materiálů, jako jsou hliník, měď, hořčík a titan.
Které plasty lze svařovat : Například plasty s označením PE, PP nebo PVC jdou svařit i v domácích podmínkách. Prasklinu v plastu je potřeba očistit a odmastit. Plast se dá svařovat speciálním svářečkami nebo nástavcem na horkovzdušnou pistoli.
Jak svařit PVC
Svařování PVC podlahy pomocí horkovzdušné pistole
Svařování horkým svárem je nejpevnější variantou, jak PVC podlahu spojit. Pro horkovzdušné svařování podlaháři používají horkovzdušnou pistoli s tryskou a nástavcem, se zavedenou svařovací šňůrou nebo PVC drátem. Ty jsou ze stejného materiálu jako podlahovina.
Magnetismus nerezových ocelí
Nerezová austenitická ocel není magnetická. Při její výrobě za studena se ale může slabý nerovnoměrný magnetismus objevovat na tvarovaných rozích a opracovaných plochách v okolí vyvrtaných děr. Nerezové feritické, martenzitické i duplexní oceli jsou magnetické.Lesklý chrom je ale oproti nerezu o něco méně odolný vůči kyselinám. Ale chrom je zase odolnější proti usazování vodního kamene. Oba typy materiálu jsou poněkud náchylnější na poškrábání. Kuchyňské baterie z nerezové oceli vás budou nutit k časté údržbě.
Čím svařit nerez : Mezi nejpoužívanější metody svařování nerezových částí patří metody TIG, MIG/MAG a tzv. svařování obalenou elektrodou. Metoda TIG je vhodná pro tvorbu vysokokvalitních svárových švů vyznačujících se pevností. Metodu charakterizuje použití wolframových elektrod a také inertní atmosféry, nejčastěji argonové.