Antwort Které potraviny prospívají slezině? Weitere Antworten – Co nemá ráda slezina

Které potraviny prospívají slezině?
Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.Závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu. Tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček. Onemocnění sleziny (i té skutečné) bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy). Tato únava je často provázena mírnou depresí.Potraviny, které prospívají orgánům země

  1. Obiloviny – jáhly, slzovka, kulatorznná rýže.
  2. Luštěniny – cizrna, čočka, hrách, fazole.
  3. Zelenina – dýně, mrkev, brambory, sladké brambory, lilek, rajčata, zelí, kapusta.
  4. Ovoce – jablka, meruňky, třešně, datle, fíky, švestky, broskve, hrušky.

Jak na zmenšení sleziny : Odstranění sleziny se provádí klasickým řezem – většinou šikmým řezem v levém podžebří, málo často pak svislým řezem ve střední čáře od mečovitého výběžku k pupku.

Co ničí slezinu

Funkce sleziny

Slezina patří k jednomu z nejdůležitějších filtračních orgánů krve. Retikulární buňky sleziny odstraňují staré a poškozené krvinky a také zbavují krev abnormálních krvinek. Týká se to především červených krvinek, ale bílé krvinky a krevní destičky se ve slezině filtrují pravděpodobně také.

Co jíst při oslabene Slezine : Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.

Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:

  • poruchami trávení
  • častým nočním močením.
  • může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy.
  • brnění v končetinách.
  • opary, afty.
  • bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.
  • poruchy krvetvorby.
  • nevolnost, pocit těžkého žaludku.


Funkce sleziny

Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál. Podílí se na recyklaci železa.

Jak rychle zvýšit energii

7 jednoduchých tipů, díky kterým se budete cítit svěží a plní energie:

  1. Spěte alespoň 7 hodin denně
  2. Každý den se hýbejte.
  3. Naučte se zvládat stres.
  4. Nekuřte a omezte alkohol.
  5. Jezte dobře, střídmě, kvalitně a vzhledem ke svým potřebám.
  6. Dbejte na pitný režim.
  7. Věnujte se svým blízkým a socializujte se.

Zvětšení sleziny

Děje se tak při stavech, které se nazývají hemolytické anémie. Ke zvětšení sleziny mohou vést také jiné krevní choroby – patří k nim některé druhy leukémií. Někdy se slezina při chronických leukémiích zvětší natolik, že dosahuje z levého horního rohu břišní dutiny až do jejího pravého dolního rohu.K poškození slinivky a následnému zánětu tedy vede nadměrný příjem tučného jídla nebo koncentrovaného alkoholu (který aktivuje nadměrnou sekreci trávících enzymů, které se pak ještě ve slinivce aktivují); natrávení tkáně slinivky vlastními enzymy po předchozím poškození orgánu např.

Byliny pro slezinu a slinivku

Svou žlutou barvou i obsahem účinných látek podpoří zdraví těchto orgánů divizna velkokvětá a pelyněk pravý. Dalšími vhodnými bylinkami jsou svízel, sléz, truskavec, anýz, puškvorec, jablečník, sporýš, fenykl, dobromysl, bříza, čekanka, ostružiník a přeslička.

Jak vyživit slezinu : Slezině též svědčí teplé polévky, nejlépe kuřecí nebo zeleninové vývary. Dalšími vhodnými potravinami jsou luštěniny jako fazole, čočka, cizrna a také podušená, vařená nebo pečená zelenina. Zásady zdravého stravování si můžeme představit jako pyramidu. Na základně jsou obiloviny a tepelně zpracovaná zelenina.

Jak bolí slezina : Bolest v levém podžebří bývá znakem toho, že se slezina zvětšuje a tlačí tak na ostatní orgány. Stává se to v důsledku např. leukemie či onemocnění jater. Samotná onemocnění sleziny nebývají příliš častá, může se jednat o záněty, abscesy, nádory či infarkt.

Co oslabuje slezinu

Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.

Zvětšení sleziny

Děje se tak při stavech, které se nazývají hemolytické anémie. Ke zvětšení sleziny mohou vést také jiné krevní choroby – patří k nim některé druhy leukémií. Někdy se slezina při chronických leukémiích zvětší natolik, že dosahuje z levého horního rohu břišní dutiny až do jejího pravého dolního rohu.Existují potraviny, které na únavu zabírají:

  • Ovesné vločky. S ovesnými vločkami je dobré začít hned po ránu, třeba ve formě ovesné kaše nebo müsli.
  • Mandle.
  • Brokolice.
  • Čočka.
  • Naklíčená semínka.
  • Sezamová a slunečnicová semínka.
  • Banány.
  • Vejce.

Co na velkou únavu : Vedle odpočinku a spánku pomůže také pravidelný pohyb (např. procházky, jóga, tanec), který vás bude bavit. Důležitá je také pestrá a vyvážená strava, bohatá na ovoce, zeleninu a bílkoviny a také dostatečný pitný režim.