Antwort Které segmenty vytvářejí trh cenných papírů? Weitere Antworten – Jaké je základní dělení finančního trhu

Které segmenty vytvářejí trh cenných papírů?
Dále je finanční trh členěn dle věcného hlediska na trh peněžní (trh peněz a úvěrů), trh kapitálový (trh investičních nástrojů), trh devizový (trh cizích měn) a trh komoditní (trh drahých kovů – doplňkový). Dále je finanční trh členěn dle hlediska prostorového na trh regionální, národní, mezinárodní a nadnárodní.Co je kapitálový trh Na kapitálovém trhu se obchoduje obrovské množství finančních aktiv na širokém spektru trhů. Mezi obchodované nástroje patří akcie a dlouhodobé dluhopisy, ETF, měny a kryptoaktiva.Na začátku je důležité vysvětlit, co je to vůbec trh cenných papírů. Vysvětlení je jednoduché. Jedná se o místo, kde dochází k obchodování s cennými papíry a střetává se zde nabídka s poptávkou po cenných papírech. Trhy cenných papírů mohou být primární a sekundární.

Kdo působí na finančním trhu : Finanční trh je platforma či síť platforem, které umožňují nákup či prodej finančních aktiv (akcie, dluhopisy, měny, komodity). Na finančních trzích se pohybují prodávající a nakupující, kteří aktiva obchodují dle jejich domnělé ceny určené zákony nabídky a poptávky.

Jaké základní druhy trhu známe

V ekonomice rozlišujeme následující druhy trhů:

  • Trh spotřebních předmětů
  • Trh výrobních prostředků
  • Trh práce.
  • Finanční trh – trh peněžní a kapitálový trh.
  • Černý trh.

Jak se dělí trhy podle uzemniho hlediska : Z hlediska územního členíme trhy na trh místní, národní a světový. Z hlediska věcného členíme trh podle předmětu koupě a prodeje na trh produktů, trh výrobních faktorů a trh peněz. Dále členíme trhy z hlediska množství a druhu sledovaného zbo- ží a služeb na trh dílčí a trh agregátní.

Velmi zjednodušeně lze kapitálový trh definovat jako součást finančního trhu, kde dochází k pohybu kapitálu prostřednictvím různých forem cenných papírů se splatností delší než 1 rok mezi účastníky kapitálového trhu.

Cenným papírem se rozumí akcie, dluhopis, podílový list, státní pokladniční poukázky, směnky a další finanční nástroje. Cenné papíry jsou listiny, jejichž prostřednictvím majitelé uplatňují určitý nárok. Představují tak peněžní nebo majetkovou pohledávku vůči emitentovi, který cenný papír vydal.

Kdo vydává cenné papíry

Cenné papíry jsou listiny, díky kterým uplatňujete určitý nárok. Můžete s nimi obchodovat – prodávat je i nakupovat. Cenný papír vystavuje emitent a představuje pohledávku (závazek) vůči emitentovi. Jednodušeji řečeno: cenný papír stvrzuje dluh, který musí emitent vlastníkovi splatit.Sektor finančních institucí (S. 12) zahrnuje všechny finanční instituce a kvazispolečnosti, které se zabývají finančním zprostředkováním a/nebo pomocnými finančními činnostmi. Finančním zprostředkováním rozumíme činnost, při níž jednotka na trhu pořizuje finanční aktiva a zároveň přijímá závazky na svůj vlastní účet.Finanční trh je systém institucí a instrumentů zajišťující pohyb peněz a kapitálu ve všech formách mezi různými ekonomickými subjekty na základě nabídky a poptávky.

V ekonomice rozlišujeme následující druhy trhů:

  • Trh spotřebních předmětů
  • Trh výrobních prostředků
  • Trh práce.
  • Finanční trh – trh peněžní a kapitálový trh.
  • Černý trh.

Jak se člení trh : Z hlediska územního členíme trhy na trh místní, národní a světový. Z hlediska věcného členíme trh podle předmětu koupě a prodeje na trh produktů, trh výrobních faktorů a trh peněz. Dále členíme trhy z hlediska množství a druhu sledovaného zbo- ží a služeb na trh dílčí a trh agregátní.

Jak dělíme trh podle předmětů směny : Vedle regionálního (místní, národní, světový) můžeme uplatnit i hledisko podle předmětu směny. Potom odlišujeme trh výrobků a služeb, trh peněz, trh kapitálu, trh půdy, trh práce, trh informací atd.

Co patří do kapitálu

Kapitál může nabývat různých podob a významů. Jsou jím věcné statky, výrobní prostředky, peníze a jejich formy (cenné papíry, např. akcie), někdy i patenty, licence, jež jsou uplatněny v ekonomice a přinášejí svému vlastníkovi zisk (ve formě úroků, podílu na zisku, dividend apod.).

Finanční trh se člení podle předmětu obchodu na:

  • peněžní trh. 1.1. diskontní trh – nástrojem finančního přesunu je směnka, šek, 1.2. trh depozitních certifikátů
  • kapitálový trh. 2.1. trh obligací – ty jsou státní, komunální, obligace společností 2.2. trh akcií 2.3.
  • devizový trh.
  • trh drahých kovů

Nejčastější cenné papíry jsou akcie, dluhopisy, směnky a šeky. Emitentem se nejčastěji stává firma, která vydá akcie nebo dluhopisy. Emitentem může být ale také stát, který vydává státní dluhopisy, nebo občan (fyzická osoba) – ještě v nedávné historii se běžně vypisovaly šeky a směnky.

Kdo vede evidenci cenných papírů v ČR : Centrální depozitář vede centrální evidenci cenných papírů na účtech vlastníků nebo účtech zákazníků. Osoba, která vede evidenci navazující na centrální evidenci cenných papírů vedenou Centrálním depozitářem, vede tuto evidenci na účtech vlastníků.