Antwort Které státní organizace vykonávají dozor nad ochranou spotřebitele? Weitere Antworten – Kdo je spotřebitelem podle zakona o ochrane spotrebitele

Které státní organizace vykonávají dozor nad ochranou spotřebitele?
Spotřebitelem je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.Zákon č. 634/1992 Sb. Zákon o ochraně spotřebitele.Na ČOI se může spotřebitel obrátit v případě, že u prodejce narazil na pochybení, které se týká například klamavého označení ceny a zboží, nedodržení hygienických podmínek nebo šizení na váze či míře. ČOI také kontroluje bezpečnost zboží při jeho vpuštění na trh ČR.

Jaké jsou prameny právní úpravy ochrany spotřebitele : Její základ nalezneme v občanském zákoníku, tedy předpisu soukromoprávním; soukromoprávní úprava je doplněna mimo jiné zákonem č. 59/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku, v platném znění, či zákonem č. 321/2001 Sb., o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru.

Kdo je spotřebitel dle zákona

Spotřebitel je každá fyzická osoba (člověk), která něco poptává pro své potřeby a není podnikatelem. I když jste ale třeba živnostník nebo jednatel společnosti, jakmile nakupujete sami pro sebe a ne v rámci podnikání, jste také spotřebitelem.

Kdo je konecny spotřebitel : Spotřebitel je poslední v řetězci odběratelů, fyzická osoba, která zboží nebo služby spotřebovává a neprodává dál.

Zákon o ochraně spotřebitele, který vyšel pod č. 634/1992 Sb., je zákon, který zakotvuje rámec ochrany spotřebitelů, jakožto smluvní strany smluvních závazkových vztahů. Vzhledem k tomu si spotřebitelé zasluhují vyšší míru ochrany oproti druhé smluvní straně – podnikatelům či dodavatelům zboží a služeb.

Český právní řád poskytuje spotřebiteli a jeho právům ochranu, protože na trhu je to ten, který má slabší postavení. Mezi důležitá práva, která spotřebitel má, patří třeba právo na informace, právo na odstoupení od smlouvy nebo práva z vadného plnění – reklamace.

Co kontroluje Česká obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.Poradenská a informační služba je dostupná pro osobní návštěvy v sídle inspektorátu: V pondělí a ve středu 8–12 hod. a 13–16 hod. Poradenská linka: +420 222 703 404 (vždy v pracovní dny 8–16 hod.)Tři z nich jsou závazné: právní předpisy, právní obyčeje a obecné právní zásady. Další dva prameny práva nejsou závazné, o právu pouze svědčí (gnoseologické prameny práva): judikatura a doktrína.

Spotřebitelem je pouze fyzická osoba, která uzavírá smlouvy nebo jinak jedná (nakupuje zboží nebo služby) mimo rámec svého podnikání nebo samostatného výkonu povolání, a to pro svou přímou osobní potřebu. Pojem spotřebitel je obsahově shodně definován občanským zákoníkem a zákonem o ochraně spotřebitele.

Co je cílem spotřebitele : Spotřebitel vstupuje na trh s cílem maximalizovat užitek získání užitečného statku předpokládá vynaložení určité oběti, Při rozhodování o tom, které zboží zakoupí, poměřuje spotřebitel, jehož peněžní zdroje jsou zpravidla omezené, dvě veličiny: Užitek, který mu přináší spotřeba Oběť v podobě peněžního vydání spojeného …

Co je cilem spotřebitele : Spotřebitel bývá nejčastěji vymezen jako fyzická osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy, na jejímž základě se poskytuje finanční služba (např. úvěr, pojištění apod.), nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti.

Který zákon upravuje reklamaci

Dle § 13 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, je prodávající povinen řádně informovat o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z vadného plnění („reklamace“), spolu s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit.

Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.Odstoupení od smlouvy uzavírané distančním způsobem. Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy, byla-li smlouva uzavřena za použití prostředků komunikace na dálku, ve lhůtě 14 dnů .

Kdo kontroluje obchody : Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.