Antwort Který typ poruch chování se charakterizuje jako drobné společenské odchylky které nejsou pro společnost závazné? Weitere Antworten – Které psychické faktory se podílí na vzniku poruch chování
Mezi psychosociální faktory patří rodinné prostředí, školní prostředí, výchova a působení různých traumat. Lidé postižení poruchou osobnosti jen zřídkakdy přicházejí k léčbě kvůli tomu, že jsou nespokojeni se svými osobnostními rysy.143) Společně s kolegy zjistila, že i pediatři často špatně identifikují příznaky opozičního chování a zaměňují je za ADHD. Základní triáda symptomů, tedy hyperaktivita, nesoustředěnost a impulzivita u některých dětí i dospělých byly a jsou známy od nepaměti, porucha je v podstatě stará jako lidstvo samo.O poruchu chování se jedná v případech, kdy jedinec normy chápe, rozumí jim, ale nepřijímá je nebo se jimi nedokáže řídit, protože v dané chvíli nebo trvale není schopen ovládat svoje chování.
Jak dělíme poruchy chování : Porucha chování se často kom- binuje s jinými chorobnými stavy. Pokud se součas- ně vyskytují emoční dětské poruchy, diagnostikuje se smíšená porucha chování a emocí, pokud je přítomna hyperkinetická porucha, diagnostikuje se hyperkinetická porucha chování. Smysluplnost takového dělení není beze zbytku prokázána.
Co je Hyperkinetická porucha chování
Mezi typické projevy patří: Nedostatečná vytrvalost v činnostech, které vyžadují poznávací schopnosti. Tendence přebíhat od jedné činnosti k druhé, aniž by došlo k jejich dokončení. Dezorganizovaná, špatně regulovaná a nadměrná aktivita.
Které sociální faktory se podílí na vzniku poruch chování : Vliv sociálního prostředí:
- vliv rodiny. rodina asociálních jedinců rodina psychopatických osobností rodina s tendencí k nevhodným návykům (alkoholismus)
- Vliv školního prostředí atmosféra školy. sociální rozvrstvení třídy a školy.
- Okolní vlivy. Sociální status rodiny. Etnické a kulturní rozdíly.
Problémové chování označuje nevhodné chování dítěte ve školním věku. Může se jednat o chování nerespektující společenské normy, neschopnost udržovat běžné sociální vztahy anebo o jednání s prvky agrese.
Poruchy chování hodnotíme podle jejich společenské závažnosti a důsledků pro život jedince: dětský vzdor, záškoláctví, agresivita, hyperaktivita (neklidné chování), porucha v navazování vtzahů, nechuť k učení, odmítání autorit, krádeže.
Jak se projevuje porucha chování
Projevují se třemi základními znaky:
chování nerespektující sociální normy, neschopnost udržovat přijatelné sociální vztahy, agresivita coby rys osobnosti nebo chování.Patří sem neposlušnost, vzdorovitost, negativismus, lži, kázeňské přestupky proti školnímu řádu apod. Často se jedná o projevy chování typické pro dané vývojové období anebo se jedná o průvodní jev jiného primárního postižení (LMD, neuróza apod.).Hyperkinetické poruchy postihují častěji chlapce než dívky (v poměru 3-4:1). Mezi typické projevy patří: Nedostatečná vytrvalost v činnostech, které vyžadují poznávací schopnosti. Tendence přebíhat od jedné činnosti k druhé, aniž by došlo k jejich dokončení.
Naopak za abnormální chování považujeme chování sociálně maladaptivní, tj. chování, které překáží fungování jedince ve společnosti, nebo společnosti přímo škodí, vzdaluje se od zavedené normy. Zároveň se jedná o abnormální, pokud poškozuje samotného jedince kvůli jeho vlastním myšlenkám a pocitům.
Co je asociální porucha osobnosti : Disociální (asociální) porucha osobnosti (F60.
Základní specifika: bezohlednost vůči ostatním lidem – a to zejm. ve smyslu nedostatku empatie, až bezcitnosti; není zde chota se poučit ze svých předchozích sociálně nežádoucích citů, lítost nad druhými absentuje, pokud je lítost přítomna, jde spíše o sebelítost.
Jaké může být chování : Chování může být vrozené nebo naučené (získané), nevědomé či vědomé. Podle vztahu k vůli lze rozlišovat jednání (volní a úmyslné chování) a mimovolní (bezděčné) chování. Dle vztahu k řeči se chování dělí na verbální (mluvený projev) a neverbální (bez mluvené komponenty).
Co je to za nemoc ADHD
ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou
Jedná se o neurovývojové onemocnění způsobující obtíže se soustředěním, přizpůsobením aktivity a zvýšenou impulzivitou. Léčbou ADHD se zabýváme velmi intenzivně. Na jejím výzkumu a zkvalitňování péče o děti spolupracujeme s kolegy ze zahraničí.
Abnormální znamená „nenormální“ nebo „odchylný“ (od toho, co je považováno za „normu“). Lékaři tak mohou mluvit o abnormálním chování, abnormálním nálezu nějakého vyšetření apod. Odvozené podstatné jméno je abnormalita.Přehled poruch osobnosti dle MKN-10
- Paranoidní porucha osobnosti (F60.
- Schizoidní porucha osobnosti (F60.
- Disociální porucha osobnosti (F60.
- Emočně nestabilní porucha osobnosti (F60.
- Histrionská porucha osobnosti (F60.
- Anankastická porucha osobnosti (F60.
- Anxiózní porucha osobnosti (F60.
- Závislá porucha osobnosti (F60.
Co je to schizoidní porucha osobnosti : Schizoidní porucha osobnosti – jedná se o jedince, kteří se hodně stahují do sebe, navazují málo vztahy s druhými lidmi, věnují se samotářské činnosti, bývají emočně chladní, mají málo známých, nadměrně se zabývají fantaziemi a svým vnitřním světem, jsou lhostejní ke chvále i kritice.