Antwort Které výrobky musí mít označení CE? Weitere Antworten – Které výrobky nemusí mít označení CE
Označení CE nemusí mít úplně všechny výrobky, které se prodávají na evropském trhu. Nevyžaduje se například u chemikálií, kosmetiky, potravin a podobně.22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, v platném znění, a příslušná nařízení vlády (NV). Posouzení shody musí mít zejména elektrická zařízení nízkého napětí, strojní zařízení, osobní ochranné pomůcky, stavební výrobky, tlakové nádoby, výtahy atd.Vlastní certifikace může stát od 1000 Kč do statisíců Kč. Cenu stanovujeme na základě zvoleného certifikačního postupu, zda jsou již některé dokumenty připravené a jak velkou asistenci zákazník očekává.
Co to jsou stanovené výrobky : stanovené výrobky, tj. takové, které spadají pod alespoň jedno z nařízení vlády, která byla vydána k provedení tohoto zákona, případně pod nařízení EU adaptované tímto zákonem a která podléhají dozoru ČOI.
Kdo kontroluje CE
Kdo kontroluje, zda bylo označení CE použito správně Dozor nad tím, zda výrobky jsou uváděny na trh nebo do provozu v souladu se stanovenými předpisy nebo zda naopak nejsou neoprávněně opatřovány označením CE v České republice, má hlavně Česká obchodní inspekce (ČOI).
Kdo vydává CE : Výrobce vydává EU prohlášení o shodě (CE Conformity Declaration) na základě posouzení daného výrobku s požadavky konkrétního nařízení vlády – NV (direktivy).
Prohlášení o shodě a doklady o použitém způsobu posouzení shody je výrobce nebo dovozce povinen předkládat pouze orgánu dozoru (ČOI). Tuto povinnost má výrobce nebo dovozce ještě 10 let po ukončení výroby nebo dovozu výrobku. (tato doba může být nařízením vlády u některých výrobků určena odchylně).
Pokud právní předpisy EU výslovně stanoví, že posouzení shody musí provádět oznámený subjekt. Pokud výrobce nemá potřebné zdroje nebo odborné znalosti k posouzení shody svého výrobku. V případech, kdy je výrobek nový nebo inovativní a neexistují pro něj stanovené harmonizované normy.
Kdo vydává CE certifikát
Výrobce vydává EU prohlášení o shodě (CE Conformity Declaration) na základě posouzení daného výrobku s požadavky konkrétního nařízení vlády – NV (direktivy).Obecně byste však měli na výrobcích uvádět výrobce nebo dovozce, popřípadě dodavatele, a pokud to povaha výrobku nebo forma prodeje vyžaduje, název výrobku, údaje o hmotnosti nebo množství nebo velikosti, popřípadě rozměru, další údaje potřebné dle povahy výrobku k jeho identifikaci, popřípadě užití.Řada výrobků musí předtím, než mohou být dány do prodeje v EU, získat označení CE. To prokazuje, že výrobce daný výrobek posoudil, a že výrobek tedy splňuje bezpečnostní, zdravotní i environmentální požadavky EU.
U výrobků dovážených z oblasti mimo EU vydává EU prohlášení o shodě výrobce nebo zplnomocněný zástupce výrobce se sídlem v EU nebo dovozce nebo ten, kdo uvedl výrobek naposledy na trh EU.
Jak certifikovat výrobek : Certifikát bývá často završen udělením licence k užívání některé certifikační značky ("ITC certifikovaná kvalita", "Bezpečné hračky",…). Certifikace výrobků může být prováděna akreditovaným certifikačním orgánem (COV akreditovaný ČIA pod č. 3020), popř. neakreditovaně (jako služba ITC).
Jak ziskat označení CE : Jak označení CE získat
- zajistit shodu výrobku se všemi příslušnými celounijními požadavky.
- určit, zda můžete výrobek posoudit vy sami, nebo o to musíte požádat oznámený subjekt.
- sestavit technickou dokumentaci, která shodu dokládá (další informace o technické dokumentaci)
- vytvořit a podepsat EU prohlášení o shodě
Co je certifikace CE
Řada výrobků musí předtím, než mohou být dány do prodeje v EU, získat označení CE. To prokazuje, že výrobce daný výrobek posoudil, a že výrobek tedy splňuje bezpečnostní, zdravotní i environmentální požadavky EU. Označení CE se vyžaduje u výrobků, které jsou uváděny na trh EU, ať už byly vyrobeny kdekoli na světě.
Je důležité uvést přesný název výrobku a výrobce nebo dovozce pokud jsou na obale uvedeni. Je vhodné uvést adresu prodejny, ve které jste výrobek zakoupili, datum použitelnosti nebo datum minimální trvanlivosti (kvůli identifikaci šarže) a popsat nedostatky potraviny.Provozovatel eshopu musí sdělit, zejména prostřednictvím obchodních podmínek, informace o prodávajícím (firmu, IČO, sídlo) a kontaktní údaj na něj. Také by měly obchodní podmínky spotřebitele upozornit, že pokud kupní smlouva obsahuje ustanovení odchylující se od obchodních podmínek, platí to, co je v kupní smlouvě.
Co znamená označení zboží : Označování je tu v zásadě proto, aby spotřebitelé získali přesnější informace o tom, co zboží obsahuje. Proto podle evropských zákonů není povoleno, aby na jídle bylo uvedeno, že dokáže vyléčit nemoc nebo změnit zdravotní stav.