Antwort Kterou jakou? Weitere Antworten – Kterou nebo jakou

Kterou jakou?
Odpověď: Nic extra formálního, nebude to žádná snobárna. Zájmeno „který“ používáme, když se ptáme na výběr. Zájmeno „jaký“ je namístě, když se zajímáme o vlastnosti (ale v hovorovém jazyce ho někdy vídáme i tam, kde by mělo být „který“).skloňování

číslo jednotné množné
pád \ rod mužský životný mužský neživotný
nominativ který které
genitiv kterého kterých
dativ kterému kterým

3. Pokud se ptáme na vlastnost, použijeme zájmeno jaký (např. Jaký den je dnes

Jaký který čí anglicky : Otázková zájmena

Zájmeno překlad
whose čí
which který/á/é
what co, jaký
where kde

Jaký druh zájmena

Druhy zájmen

druh zájmen zájmena
PŘIVLASTŇOVACÍ můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich + svůj
UKAZOVACÍ ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž + sám
TÁZACÍ kdo co jaký který čí (+ přípona -pak -že)
VZTAŽNÁ kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Kdy se píše předložka sa kdy z : Obecné poučení Předponami s(e)‑, z(e)‑ se od sloves nedokonavých (končit, trávit, křížit, tížit) tvoří slovesa dokonavá (skončit, strávit, zkřížit, ztížit). Zatímco předpona z‑ má v takových případech pouze zdokonavující význam, předpona s‑ dodává mnohdy ještě význam další.

Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké.

Pomoci si můžeme tímto pravidlem:

  • pokud vybíráme z neurčitého (velkého) počtu, použijeme tázací zájmeno what.
  • pokud vybíráme z určitého (malého) počtu, použijeme which.

Kdo co kdy kde jak proč anglicky

Použití tázacích zájmen

Nazývané taktéž wh-questions, tyto otázky se využívají na zjišťování konkrétních informací a tvoří se použitím zájmen: who (kdo), what (co), where (kde), when (kdy), why (proč) a which (který/á/é).Druhy zájmen

druh zájmen zájmena ale také… (skloňujeme)
VZTAŽNÁ kdo, co, jaký, který, čí, jenž jaká, jakým, kterou, jež, …
NEURČITÁ viz schéma pod tabulkou komukoli, lecčemu, nějakým, …
ZÁPORNÁ nikdo, nic, nijaký, ničí, žádný nikoho, ničemu, nijakou, žádným,…

zájmena vztažná (též relativa) – kdo, co, jaký, který, čí, jenž zájmena neurčitá (též indefinitiva) – někdo, nějaký, některý, leckdo, lecco, něčí, něco – jsou tvořena pomocí kombinace předpony (ně-, lec-, leda-, kde-, málo-, málokdy užívané zřídka-, sotva-, bůhví-, apod.)

Obecné poučení Předponami s(e)‑, z(e)‑ se od sloves nedokonavých (končit, trávit, křížit, tížit) tvoří slovesa dokonavá (skončit, strávit, zkřížit, ztížit). Zatímco předpona z‑ má v takových případech pouze zdokonavující význam, předpona s‑ dodává mnohdy ještě význam další.

Jaké i se píše po slově : V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Kdy se používá my : Velmi zjednodušeně: My se pojí se jménem, Mine jako přivlastňovací zájmeno stojí samostatně. Příklady: This is my house. This house is mine. Viz Přivlastňovací zájmena.

Jaké I my ženy

Jde‑li o ženy, píšeme v příčestí ‑y: Nechtěly jsme se už hádat s manželi, vyrazily jsme proto na výlet samy. Jde‑li o muže nebo o muže a ženy zároveň, mužský rod má přednost před ženským, píšeme ‑i: Byli jsme rádi, že máme klid na sledování sportovního přenosu.

Nejčastější vztažná zájmena, která vedlejší vztažné věty uvozují, jsou WHO a WHICH. Obě se překládají jako 'který', WHO se však používá pro životná podstatná jména (pro lidi) a WHICH se používá pro neživotná (pro věci). U určujících vztažných vět lze místo who i which použít zájmeno THAT.Slovosled je v angličtině velice důležitý, je totiž nutný k pochopení významu věty. Základem je slovosled SVOMPT, tedy podmět + sloveso + předmět + příslovečné určení způsobu, místa a času. Příslovečné určení může být i na začátku věty.

Co znamená Why : Zájmeno why/'waɪ/ znamená proč – ptáme se na důvod.