Antwort Čím hnojit saláty? Weitere Antworten – Jak Zalevat salát ve skleníku
Salát nevyžaduje velkou zálivku, přílišná vlhkost mu naopak škodí, začne hnít, a to i uvnitř. To platí zejména při pěstování ve skleníku. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.V suchém počasí saláty pravidelně zalévejte, minimálně jednou týdně.Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.
Jak správně zasít salát : Jak semena vysévat
Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.
Jak hnojit saláty
Salát není potřeba nijak hnojit. Při pěstování salátů doporučujeme použít na přikrytí sazenic netkanou textilii, je to vždy velmi výhodné a salát velmi dobře roste. Jediná nevýhoda tohoto překrytí je, že nevypadá příliš esteticky, zvlášť při venkovní výsadbě.
Co dát na dno skleníku : Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.
Někdy se přihodí, že salát začne vytvářet květní stonky ještě dříve, než se vůbec začnou tvořit hlávky. A právě toto je důsledek nevhodné volby odrůdy. Každá odrůda je vždy spojena s typickým obdobím výsevu i výsadba předpěstovaných sazenic. Pokud se oproti tomuto pevně danému termínu opozdíte, váš salát vykvete.
Uprostřed zahrady, která se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku, se to v něm zelená předpěstovanými sazeničkami paprik, rajčat, lilků a melounů. V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky.
Co si dát do salátu
Začněte zeleninou. Zelené listové saláty, jako je špenát, římský salát nebo rukola, jsou bohaté na vlákninu a jsou nízkokalorické. Přidejte do salátu také rajčata, okurky, papriky nebo mrkev. Tyto zeleninové přísady dodají salátu chuť, barvu a důležité vitamíny.Chuťové vyváženosti pak dosáhnete kombinací kyselé složky (šťáva z citrusů, jablečný, balzamikový či klasický ocet), sladidla (cukr, med, javorový či jiný sirup) a soli (či sójové tamari omáčky). Požadovanou konzistenci připomínající emulzi napomáhá hořčice, kvalitní (kravský či rostlinný) jogurt, nebo med.Klíčení a růst salátu jsou zásadně ovlivněné teplotou a délkou dne. Čím je teplota vyšší a dny delší, tím rychleji rostliny hlávkového salátu rostou (a to hlavně do výšky), zakládají na květ a produkují semena.
Mezi tuhá jednosložková hnojiva řadíme: močovinu, superfosfát, draselnou sůl a jiné. Mezi tuhá více složková hnojiva patří: Amofos NP 12-52, Lovofert NP 20-20 a Lovofert NPK 15-15-15 a jiné. Kapalná minerální hnojiva se vyznačují tím, že minerální látky se rozpouští v roztoku nebo v emulzi.
Čím se Přihnojuje : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Čím hnojit ve skleníku : Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.
Kolik dát hnoje do skleníku
Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.
Ze žravých škůdců se lze zejména na salátu setkat, zvláště ve vlhčích obdobích, se slimáčky a slimáky (viz nespecializovaní škůdci). Slimáčci a slimáci okusují listy, dostávají se do hlávek salátu a znehodnocují je.Do truhlíků se skvěle hodí tulipány (Tulipa), modřence (Muscari), ladoňky (Scilla), snědky (Ornithogalum balansae), sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis), primule (Primula), hyacinty (Hyacinthus), krokusy (Crocus), puškinie (Puschkinia), violka zahradní neboli maceška (Viola x wittrockiana), pomněnky (Myosotis), …
Co Vysevat na jaře : Přímo na záhon lze vysévat cibuli, petržel, mrkev, hrách, mangold, ředkvičky a ředkve, vodnice, dokonce už i zelí a salát. V druhé půlce dubna můžeme vysít semínka řepy i semena některých dýní a cuket. V květnu pokračujeme s předpěstováním okurek hadovek, salátů, pórů a zelí.