Antwort Čím je užitečný šnek? Weitere Antworten – Jak se Zazimuje šnek

Čím je užitečný šnek?
Pokud chceme šneka zbavit víčka, opláchneme jej pod vlažnou vodou a dáme jej k potravě. Zimní období a zazimování: V zimním období se u Achatin může objevit snížená aktivita a chuť k jídlu. Šneci se sami od sebe nezazimují, chovatel by měl šneka zazimovat sám tak, že ho umístí do místnosti, kde je cca 10 °C.Šnek patří do kmenu BEZOBRATLÝCH, jistě se tedy nepodivíte tomu, že jeho tělo nezpevňují žádné kosti. Vnitřní orgány jsou skryty v bezpečí pravotočivé ulity ze zvláštní formy uhličitanu vápenatého zvané aragonit.Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky.

Co se stane kdyz šnek prijde o ulitu : Pokud se oblovka zraní, je třeba nejdřív zkontrolovat, zda si neporanila i orgány. Pokud ano, trápí se a je lepší ji zmrazit v mrazáku, kde usne a uhyne. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji většinou sám zacelit.

Jak šneci spí

Jak jistě víte, hlemýždi přečkávají zimu v tzv. zimním spánku, kdy si zalepí "vchod" (prostor mezi obústím) pevnou blánou z uhličitanu vápenatého a zahrabou se do hlíny. HIBERNACE je stav, do kterého hlemýždi upadají, aby přežili chladné zimní měsíce.

Jak poznat že je šnek mrtvý : Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.

Pro probuzení jsou plži dehydratovaní a vyhladovělí, chybí jim také vápník. Průměrný plž totiž ztratí až 15% své původní váhy během hibernace a dostat se do původní formy mu bude trvat několik týdnů. Proto mu poskytneme dostatek vlhkosti, potravy a sépiovou kost, kus omítky nebo grit.

Krásné léto žravých hlemýžďů nám přinese samé radosti, neplatí to ovšem o jiném ročním odbobí-o zimě. Jak jistě víte, hlemýždi přečkávají zimu v tzv. zimním spánku, kdy si zalepí "vchod" (prostor mezi obústím) pevnou blánou z uhličitanu vápenatého a zahrabou se do hlíny.

Co nesmí jíst šnek

Základní složkou potravy je ovoce a zelenina, případně chemicky neošetřené listy pampelišek a další zeleň. Nevhodné jsou pouze citrusy, rajčata nebo špenát, kvůli své kyselosti. Někteří chovatelé podávají i namočené psí suchary nebo vařené vajíčko. Přísun bílkovin šneci ocení hlavně po období spánku, kdy jsou vyhládlí.Co ještě k jídelníčku patří:sépivá kost , kvůli vápníku(je důležitý ke správné tvorbě ulity) a voda-šnek pije z kapek na stěně terária při rosení , ale taky získává vodu z potravy (salát atd..).Jedna z výsad šneků je víčkování-přesněji , když je šnekovi sucho anebo má jinak zhoršené podmínky života (vlhko,potrava,sluníčko) , tak se stáhne do ulity a ulitu ZAVÍČKUJE blankou. V podstatě se nic vážného neděje , je ale nutné vyhledat , co šnečkovi schází a dát to do pořádku.

Pokud je naopak velké horko a sucho, stahují se do stinných a vlhkých míst. Mohou to být například hromady kompostu nebo malé nory v půdě. Kromě toho mohou hlemýždi v suchu a horku využívat jako úkryt také velké listy, kameny a hromady dřeva.

Jak probudit šneky : Do terária jim můžete pořídit i mělký bazének (pozor na utonutí), ve kterém se šneci rádi koupou. Ve skleněném teráriu je ideální jim přitápět žárovkou. V zimním období by vás nemělo překvapit, že se oblovka stáhne do ulity, ucpe ji a ponoří se třeba na měsíc do zimního spánku.

Co nesmí jíst africký šnek : Základní složkou potravy je ovoce a zelenina, případně chemicky neošetřené listy pampelišek a další zeleň. Nevhodné jsou pouze citrusy, rajčata nebo špenát, kvůli své kyselosti. Někteří chovatelé podávají i namočené psí suchary nebo vařené vajíčko. Přísun bílkovin šneci ocení hlavně po období spánku, kdy jsou vyhládlí.

Jak pije šnek

Co ještě k jídelníčku patří:sépivá kost , kvůli vápníku(je důležitý ke správné tvorbě ulity) a voda-šnek pije z kapek na stěně terária při rosení , ale taky získává vodu z potravy (salát atd..).

Bez potravy vydrží sami doma klidně týden či dva, tudíž vám je nemusí rodina či sousedka přes dovolenou chodit hlídat. Plži dokonce nepotřebují ani vodu, jelikož si ji berou přímo z potravy. Stačí jim přirozené světlo v místnosti a pokojová teplota, nejlépe nad 20 stupňů.V přírodě se dožívá přibližně šesti let, v zajetí až deseti až dvanácti. Vyskytuje se v křovinách a hájích, ale často i v zahradách. Zimu přečkává vytvořením vápenatého „víčka“ (epifragma).

Co potřebuje šnek : Přísun bílkovin šneci ocení hlavně po období spánku, kdy jsou vyhládlí. Velmi důležitý je zdroj vápníku, nejlépe ve formě sépiové kosti či nadrcených vaječných skořápek. Potřebují také přístup k čisté vodě. Velmi dobře přijímají mrkev, okurku, různé druhy salátů a jablka.