Antwort Čím mají plazi pokryté tělo? Weitere Antworten – Jaké šupiny mají plazi

Čím mají plazi pokryté tělo?
Kůže: silně rohovatí, epidermální šupiny (ektodermální původ), štítky, krunýře (chrání před vysycháním)Odráží se v zdánlivě masivní hlavě s širokým čenichem, statném krku, sloupovitých nohou i silném ocasu. Tělo je kryté šupinami s vystupujícími hrbolky, takže kůže je na omak drsná. Prsty jsou zakončené ostrými, hákovitými drápy.Hmyz – malpigická trubice (ústí do střeva, moč je pevná) Ptáci, plazi – vylučují kašovitou moč, vývod močových cest ústí do kloaky odkud je moč v podobě bílého povlaku vylučována spolu se stolicí.

Jaké mají plazi oplození : Tvoří je dvě síně a dvě komo- ry. Teplota těla plazů je proměnlivá. Oplození je vnitřní.

Co mají společného hadi a ještěři

Jejich společným znakem je silná kůže krytá rohovitými šupinami, která se v různých intervalech obměňuje. Šupiny mají rozdílné velikosti a uspořádání podle druhové příslušnosti. Hadi svlékají kůži vcelku, ještěři po částech.

Které tři základní tělní typy mají plazi : hlava + trup + ocas + končetiny

rozlišujeme tři tělní typy: ještěrkovitý: protáhlé tělo, 4 pětiprsté končetiny, dlouhý ocas (ještěrky, hatérie, chameleóni, krokodýlové) hadovitý: bez končetin, (hadi, beznohé ještěrky)

Celková délka ještěrky obecné činí kolem 20–25 cm. Tělo měří až 9 cm a ocas je jedenapůlkrát delší než tělo. Hlava je širší s krátkým čumákem. Na krátkých končetinách je 5 prstů, jež jsou zakončeny drápky, které umožňují dobrý pohyb po kamenech a různorodých materiálech.

znaky společné s plazy: suchá kůže, jediná žláza kostrční, rohovitá kůže plazího typu (na zobáku, na běháku), rozmnožování plazího typu (vejce), ledviny plazího typu, odpadní produkt kyselina močová

Jací hadi žijí v Česku

V České republice žije pouze pět druhů hadů – čtyři druhy užovek (hladká, obojková, podplamatá a stromová) a zmije obecná, která je jediným jedovatým hadem žijícím u nás. Slepýš křehký sice vypadá jako had, ale má blíže k ještěrkám.Tělo plazů je kryto kůží, která je suchá, zrohovatělá a vytváří tak typické šupiny pro daný druh. Kůže může být podložena kostěnými destičkami, případně kryta krunýřem. Některé druhy plazů, jako jsou hadi a ještěři, svrchní zrohovatělou vrstvu kůže pravidelně svlékají. Hadi ji svlékají celistvou, ještěři po částech.Kloaka (z lat. cloaca – stoka) je orgán všech obratlovců – rozšířená část konečníku, do něhož je vyústěna trávicí, vylučovací a často i rozmnožovací soustava. Tento orgán vzniká embryonálně u všech obratlovců, ale v dospělosti ho mají jen někteří – zejména obojživelníci, plazi, žraloci, dvojdyšní a ptáci.

Šupinatí (Squamata)

Druh Původ v ČR Stupeň ohrožení v Česku
slepýš křehký Anguis fragilis původní silně ohrožený
slepýš východní Anguis colchica původní silně ohrožený
gekon turecký 'Hemidactylus turcicus, ' nepůvodní druh, ojedinělý výskyt
užovka hladká Coronella austriaca původní silně ohrožený

Co potřebuje ještěrka : V přírodě obývá stepi, skalnaté pouště a řídce porostlé travnaté plochy a ukrývá se v různých škvírách, například mezi kameny. Potřebuje nízké polosuché terárium s velkou plochou dna. Jako substrát použijeme písek a štěrk. Úkryty vytvoříme z kamenů a kůry; pod každým úkrytem musí být nádobka s vlhkým mechem.

Jaká je největší ještěrka : Ještěrka zelená (Lacerta viridis) Je to naše největší a nejbarevnější ještěrka.

Co plaší ptáky

Plašiče mohou mít také reálnou podobu dravců – na holuby se běžně používají makety havranů, proti dalším opeřencům dravci v podobě káněte, jestřába nebo sovy. Ptactvo na první pohled nepozná, že se jedná pouze o maketu, a těmto místům se vyhýbá.

Zmije obecná je náš jediný jedovatý had – známý a neprávem obávaný, který se přirozeně vyskytuje v české přírodě. Vždy se snaží člověku vyhnout, nebýt viděna, a tedy ani ohrožena. Její jed je účinný, avšak zmije s ním šetří a při uštknutí ho obvykle vpraví jen málo nebo dokonce žádný.V České republice žije pouze pět druhů hadů – čtyři druhy užovek (hladká, obojková, podplamatá a stromová) a zmije obecná, která je jediným jedovatým hadem žijícím u nás.

Kteří savci mají kloaku : cloaca – stoka) je orgán všech obratlovců – rozšířená část konečníku, do něhož je vyústěna trávicí, vylučovací a často i rozmnožovací soustava. Tento orgán vzniká embryonálně u všech obratlovců, ale v dospělosti ho mají jen někteří – zejména obojživelníci, plazi, žraloci, dvojdyšní a ptáci.