Antwort Čím natřít pařez? Weitere Antworten – Čím zničit pařezy

Čím natřít pařez?
Pařez můžete zničit pomocí hub nebo ohněm. Likvidace houbami je ekologická. Zahradu tak nezatížíte žádnými chemikáliemi. Stačí, když do pařezu vyvrtáte díry a dřevo naočkujete dřevokaznými houbami, jako jsou hlíva ústřičná nebo václavka obecná.Pokud se vám do pracného vydlabávání dvakrát nechce, využijte spáry starého pařezu, do kterých zasaďte například sukulenty, rozchodníky a netřesky, které jsou na kvalitu půdy nenáročné. Ideální rostlinou pro pokrytí pařezu ve stinné části zahrady je mech. Nezapomeňte také osazený pařez pravidelně zalévat.„Když porazíte strom, necháte pařez dva, tři měsíce být, a pak do něj naočkujete hlívu ústřičnou. Pokud ho chcete zlikvidovat rychleji, udělejte do něj otvory o průměru centimetr nebo dva, hluboké 10 až 15 centimetrů a nasypte do nich ledek. Zalijte to, přikryjte kusem igelitu, dusík napomůže rychlejšímu rozkladu.

Jak ošetřit pařez : Pařez také můžeme osázet sukulenty. Pozor však – na pařezech po listnáčích se po čase objeví výmladky, proto je třeba tyto pařezy ošetřit postřikem selektivním herbicidem (např. Roundup). A pokud se i přesto výmladky objeví, použijeme herbicid neředěný, čili koncentrovaný.

Jak se rychle zbavit pařezu

Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.

Co s pařezy : Pařez chraňte před nadměrným deštěm, aby se chemikálie nevyplavila. Alternativně se jako “babská rada” namísto ledku používá sůl, která se do otvorů v pařezu sype a zalévá i několik let, než dřevo ztrouchniví a rozpadne se. Výše uvedený postup platí pro již mrtvé pařezy. Je také možné je vypálit.

Na pařezu se skvěle vyjímá vřes. Ze zahradních sukulentů snadno vytvoříte na pařezu atraktivní kompozici. Spoustu parády na pařezu udělá bohatě kvetoucí lichořeřišnice. Starý pařez snadno proměníme v atraktivní nádobu na květiny.

Pařez můžete skvěle zakomponovat do stávající zahrady. Pokud v něm vytvoříte drobnou prohlubeň, můžete z něj udělat originální květináč a osázet jej třeba i letničkami. Spoustu parády udělá lichořeřišnice, kterou můžete vysadit poblíž. Pokvete celé léto a její bohatý porost bude skvělou ozdobou pařezu.

Jak dlouho hnije pařez

Podhoubí hlívy má rozkladný vliv na dřevo, proto by po zhruba dvou letech mělo stačit do pařezu kopnout a rozpadne se sám.Vodorovnou plochu pařezu je třeba naříznout motorovou pilou do hloubky asi pěti centimetrů a do vzniklé drážky jednou za rok nasypat kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli nemusí být velké. Rozpad pařezu urychlíte tím, že drážku zakryjete zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.Máte-li možnost, vytáhnou pařez za pomoci bagru či traktoru, stačí kmen pevně přivázat řetězem a následně se ho pokusit vytáhnout ze země. U mohutnějších a starších pařezů může však být nutné použít speciální stroj, frézu pařezů. Ta pomocí rotujícího kotouče s ostrými zuby pařez jednoduše rozdrtí na kousky.

Pokud je pařez větší a silnější, může být nutné použít speciální stroj zvaný fréza pařezů. Tento stroj má na konci otáčející se kotouč s ostrými zuby, kterým rozdrtí pařez na malé kousky. Fréza pařezů je schopná odstranit i kořeny do hloubky několika desítek centimetrů.

Jak usmrtit pařez : Pařez chraňte před nadměrným deštěm, aby se chemikálie nevyplavila. Alternativně se jako “babská rada” namísto ledku používá sůl, která se do otvorů v pařezu sype a zalévá i několik let, než dřevo ztrouchniví a rozpadne se. Výše uvedený postup platí pro již mrtvé pařezy. Je také možné je vypálit.

Jak se zbavit pařezu soli : Shora do pařezu vyvrtejte díry co nejhlouběji to půjde. Do vytvořených otvorů nasypte sůl a opatrně nalijte vodu, aby sůl byla vlhká. Motykou nebo jiným vhodným zahradnickým nástrojem obnažte co nejvíce kořeny a sůl nasypte i na ně (opět sůl navlhčete).

Jak zničit strom přes kořeny

Nejvhodnější je herbicid přímo určený k tomuto účelu, který kořeny spolehlivě usmrtí. Pokud jste strom pokáceli před pár dny, nezapomeňte pomocí pily provést nový řez přes zbytek kmene, který tam zůstal. Řez je nejlépe vést přes celou plochu kmene tak, aby vynikla nová obnažená dužina.

Nejprve je vhodné do pařezu navrtat či nařezat otvory, a následně nechat pařez nasáknout hořlavinou. Poté je možné nechat pařez kontrolovaně hořet. K tomuto účelu se nejčastěji využívá petrolej, případně topný olej. Samotné hoření pak může trvat hodiny, či dokonce dny.Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.

Čím natřít kmeny stromu : Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.