Antwort Čím ošetřit česnek na jaře? Weitere Antworten – Čím ošetřit česnek
Nejúčinnější mechanickou ochranou na zahrádce je zakrytí celého záhonu česneku podle počasí, někdy již koncem únoru bílou netkanou textilií, která se ze záhonu odstraní až v dubnu. Chemické postřiky na česnek se aplikují ihned, když 3 – 4 dny po sobě v odpoledních hodinách teploty dosáhnou okolo 10 °C.Česnek nemá rád přímé hnojení čerstvým hnojem, zároveň je však poměrně náročný na obsah živin v půdě, proto se řadí do druhé tratě. Před výsadbou lze na pozemek aplikovat rozleželý hnůj za předpokladu, že bude dobře rovnoměrně promísen s ornicí. Dále je možné hnojit kompostem, močůvkou nebo použít zelené hnojení.Doporučujeme zakrýt záhon tenkou vrstvou posekané trávy, aby se z půdy neztrácela vlhkost a teplo, a byla současně pohnojená a zamezil se růst plevelů. S příchodem jara začnou rašit první výhonky česneku ze země.
Co na Houbomilku česnekovou : Na větších plochách s častým výskytem houbomilky je nutná chemická ochrana. Ta se provádí v předjaří v době, kdy teplota stoupně k 10 °C. Použít lze přípravky Reldan 40 EC nebo Karate se Zeon technologií 5 CS. Při použití přípravku Karate je nutné postřik po 14 dnech opakovat.
Čím namořit česnek před výsadbou
Moření česneku patří k tradičním podzimním činnostem. Pro zabránění výskytu houbových chorob na česneku, je vhodné jednotlivé stroužky namořit v roztoku obsahující fungicidní přípravek určený pro moření česneku. Vhodným přípravkem je Zdravý česnek Plus.
Jak naředit Sulku na česnek : SULKA EXTRA je vhodná pro moření sadby česneku a cibule. Doporučuje se před výsadbou namáčet po dobu 6–12 hod. v 4% roztoku, tj. 40 ml v 1 litru vody.
Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách. První dávku aplikujeme brzo na jaře při obnovení vegetace, další dávky zhruba vždy po 4 týdnech.
Průmyslová hnojiva
Česnek nemá rád chlór, proto je třeba vybírat hnojivo s jeho nízkým obsahem. Přednost mají hnojiva s draslíkem ve formě síranu draselného, jelikož síru potřebuje česnek pro tvorbu silic. Mezi kvalitní výrobky patří například Síran draselný Forestina.
Jak dlouho nechat česnek v sulce
Pro moření Sulkou je nejlepší rozdělit sadbu na stroužky na začátku září a ponořit je na 2–3 hodiny do 5% roztoku přípravku. Sadba musí pak rychle vyschnout, ideálně během 12 hodin. Poté se uloží na suché a větrané místo až do okamžiku výsadby, která probíhá od konce listopadu do začátku prosince.Jedinou spolehlivou nepřímou ochranou je používání kvalitní uznané sadby a výsadba na zdravý pozemek. Pokud se v porostu háďátko objeví, je třeba všechny napadené rostliny odstranit a bezpečně zlikvidovat, např. do komunálního směsného odpadu nebo do lesa do jam po vývratu stromů.Žloutnutí a zasychání konečků natě u česneku je téměř vždy důsledkem nedostatku přijatelného dusíku v půdě. Česnek nepotřebuje vysoké dávky dusíku, ale vyžaduje ho, hlavně na začátku vegetace, v pohotové formě, neboť u něho probíhá intenzivní růst.
Při přípravě půdy na podzim před výsadbou je podle stavu živin v půdě a dle předplodin možné aplikovat vícesložková hnojiva (NPK, Cererit apod.). Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách.
Co se zbylou Sulkou : Jelikož Sulka funguje jako je půdní hnojivo, zbylé mořidlo využijte pro zálivku pro právě osázený záhon s cibulovinami. Tip: Roztok Sulky úplně stejně používáme pro okrasné cibuloviny jako jsou gladioly, lilie, krokusy, narcisy, tulipány a další drobné cibuloviny. Všechny to výrazně ocení.
Kdy na jaře přihnojit česnek : První dávku aplikujeme brzo na jaře při obnovení vegetace, další dávky zhruba vždy po 4 týdnech. Poslední dávka by měla být aplikována v době krátce po odstranění vrcholů s pacibulkami, později už hnojení neprovádíme.
Jak připravit půdu pro česnek
Optimální struktura půdy pro česnek je dobře odvodněná, bohatá na organickou hmotu a má středně těžkou až jemnou texturu. Půdu je třeba připravit několik týdnů před výsadbou: Orba a kypření: Půda by měla být proorána nebo prokopána do hloubky minimálně 30 cm.
Kam česnek nesázet
Česnek naopak nesázejte na místo, kde jste před 4 až 5 sezónami pěstovali cibuli, pažitku nebo pórek. Rostliny patří do stejné čeledi a mají společné choroby a škůdce. Další nevhodnou předplodinou jsou hrách a obiloviny.K hubení drátovců mají pozitivní vliv kyanické plyny, které právě tyto plodiny hojně obsahují. Na jaře použijte hnojivo s vysokým obsahem vápna a organicky vázaného dusíku – dusíkaté vápno. V půdě působí dezinfekčně, podporuje úrodnost a celkový vývin rostlin.
Jak vypadá háďátko : Zralé cysty a samičky jsou viditelné pouhým okem a vypadají jako nepatrné bílé, žluté nebo hnědé kuličky ulpívající na povrchu kořenů. Volně žijící samci mají červovitý vzhled a jsou cca 1,5 mm dlouzí. Cysty háďátka bramborového lze zaměnit za cysty háďátka nažloutlého (G. pallida) nebo za cysty jiných druhů háďátek.