Antwort Čím potírat husu? Weitere Antworten – Proč se dává do husy jablko

Čím potírat husu?
Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti. Husu přendejte do dostatečně velkého pekáče.Husu pečte pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Připravte si odpovídající pekáč, troubu rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přes noc přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám (poklop neodkrývejte a v žádném případě maso nepropichujte).Maso nechte před pečením odpočinout

Nechte ji alespoň dvě až tři hodiny aklimatizovat při pokojové teplotě. Během tohoto času ji můžete naplnit pokrájenými kyselejšími jablíčky nebo hruškami. Díky nim zůstane husa i po dlouhém a pomalém pečení šťavnatá. Chutnat bude pečené maso i se sušenými švestkami nebo brusinkami.

Jaké koření na husu : Další koření, které lze na husu použít, jsou:

  • Bobkový list dodává masu chuť a vůni.
  • Pepř dodává masu pikantní chuť.
  • Nové koření dodává masu sladkou a kořeněnou chuť.
  • Hřebíček dodává masu pikantní chuť.
  • Badyán dodává masu sladkou a kořenenou chuť.
  • Skořice dodává masu sladkou a kořenenou chuť.

Co se hodí k huse

Co k huse pít Sommeliér Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra​, doporučuje: „Svatomartinské víno a tradiční pečená husa se zelím je kombinace, bez které bychom si už listopad snad neuměli představit. Husa má výrazné tučnější maso, které ke knedlíkům servírujeme s bohatým výpekem.

Jak upéct husu podle Pohlreicha : Husu rozdělte na menší kusy, aby se pohodlně vešla do pekáče. Osolte a okmínujte ze všech stran, přidejte kousek sádla a kapičku vody. Přihoďte stroužek česneku a rozpůlenou cibuli. Pekáč přiklopte a dejte do trouby péct na 160 °C do změknutí.

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.

Z husy připravíme obvykle 6–8 porcí – v závislosti na její velikosti.

Co s výpekem z husy

Husí výpek je lahůdkou, dá se využít mnoha způsoby: Přidat se může do těsta, pod dušené zelí i do skvělé pomazánky. Svatomartinská husa to není jen skvěle upečené maso, které rádi 11. listopadu konzumujeme se zelím a knedlíkem.Jak naporcovat husu

  1. Očištěnou a omytou husu položíme na prkénko hřbetem nahoru.
  2. Křídlo nařízneme a zlomíme v kloubu.
  3. Totéž zopakujeme s druhým křídlem.
  4. Nařízneme kůži kolem celého stehna.
  5. Totéž zopakujeme s druhým stehnem.
  6. Trup husy otočíme hřbetem dolů.
  7. Na prsou podélně nařízneme kůži u hrudní kosti.

Husí maso je dostatečně výrazné a k jeho dochucení vám bude stačit osvědčená dvojice – sůl a kmín. Pokud přeci jen zatoužíte po jiné variantě, můžete dovnitř husy naskládat nakrájená jablka a hrušky nebo těsně před koncem pečení husu potřít medem. Naprosto klíčový je čas pečení.

Když husa, tak se zelím!

Jakmile se v kuchyni rozvoní svatomartinská pečínka, můžete si být jisti, že na talíři přistanou i houskové, bramborové či chlupaté knedlíky – klasika, která nezklame. Jako příloha se hodí také lokše, bramborové placky oblíbené především na jižní Moravě a západním Slovensku.

Co žerou husy : Živí se hlavně spásáním trávy, a proto mají zobák kuželovitý, s ostrými okraji. Kromě toho mají oproti kachnám delší krk a nohy posunuté více pod střed těla, takže jejich chůze není tak kolébavá jako u kachen. U většiny druhů se samec od samice nijak výrazně neliší.

Jak se dělá zeli k huse : Postup:

  1. Z hlávky zelí odstraňte vrchní listy a nakrájejte ji na menší kostky.
  2. V hrnci rozehřejte máslo nebo olej.
  3. Následně přidejte nakrouhané zelí a důkladně promíchejte.
  4. Poté zelí zahustěte – lehce ho poprášte hladkou moukou, promíchejte a nechejte ještě chvíli povařit.
  5. Na závěr dochuťte octem a cukrem podle chuti.

Jak dlouho péct 5 kg husu

Vložte do trouby předehřáté na 120 °C. Podle velikosti husy pečte zhruba 6 až 7 hodin. V průběhu pečení pekáč neotevírejte! Nemusíte se bát, nepřipálí se, protože pustí opravdu dost tuku.

Naprosto klíčový je čas pečení.

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct.Rozměry pekáče (vnější):

Pekáč – délka (vč. uší) cca 41cm, celková výška 12cm, šířka cca 28cm. Poklop – délka cca 39cm, celková šířka 25cm, výška cca 10cm. Víko pekáče nemusí přesně doléhat na spodní část pekáče, nejedná se o vadu.

Jak udělat omáčku k huse : Zatímco se husa peče, připravte jablečnou omáčku. Nahrubo nakrájená oloupaná jablka dejte do silnostěnného kastrolu, vymačkejte na ně šťávu z citronů, přidejte skořici a hřebíček. Uveďte do varu a pak na mírném stupni vařte, až jablka změknou.