Antwort Čím se živí pláži? Weitere Antworten – Čím mají pláži pokryté tělo

Čím se živí pláži?
Plazi jsou obratlovci, jejichž tělo je pokryté tuhými šupinami nebo rohovitými štítky. Patří ke studenokrevným (poikilotermním) živočichům (přebírají teplotu od okolního prostředí). Mláďata se líhnou plně vyvinutá. Lebka plazů je s páteří spojena kloubně.Kvůli úspoře vody vylučují suchozemští plazi odpadní dusíkaté látky ve formě nerozpustné kyseliny močové v kašovitém až pevném stavu (jsou urikotelní). Vodní plazi mají vodnatou moč obsahující ve větší míře rozpustnou močovinu a amoniak.Plážové pobřeží se vyznačuje tím, že se zde ukládá materiál přinášený vodou odjinud, kde voda obrušuje povrch hornin (abrazivní působení mořské vody). Vznikají tak rozsáhlé oblasti s vyplaveným pískem, který se formuje do pláže. Pokud je písek po plážích přenášen větrem, vznikají písečné duny.

Co je plaz : Plazi jsou suchozemští obratlovci s proměnlivou tělesnou teplotou. Mají suchou zrohovatělou svrchní část kůže. Dýchají plícemi. Jejich srdce tvoří dvě síně a dvě komory.

Čím se živí ještěři

Třída Plazi (Reptilia)
Rozšíření Asie, Evropa (většina Evropy, na východ do Střední Asie)
Biotop travnaté území, listnatý a smíšený les (různé typy otevřené krajiny, křoviny a okraje lesů od nížin po střední polohy)
Potrava bezobratlí (hmyz, pavouci a další bezobratlí)
Rozměry délka 15−25 cm, hmotnost 10−35 g

Jakou mají plazi kůži : Tělo plazů je kryto kůží, která je suchá, zrohovatělá a vytváří tak typické šupiny pro daný druh. Kůže může být podložena kostěnými destičkami, případně kryta krunýřem. Některé druhy plazů, jako jsou hadi a ještěři, svrchní zrohovatělou vrstvu kůže pravidelně svlékají. Hadi ji svlékají celistvou, ještěři po částech.

Kůže: silně rohovatí, epidermální šupiny (ektodermální původ), štítky, krunýře (chrání před vysycháním)

Vejcorodí plazi kladou svá vajíčka vždy na souš a ve většině případů se o ně již nestarají. Částečná péče o potomky je dokumentována pouze u některých pokročilých druhů. Například krokodýlí samice chrání hnízdo s vajíčky a po vylíhnutí pomáhá mláďatům do vody.

Jak se těží písek

Písek se těží z dna moří, jezer nebo řek pomocí sacích bagrů. Popřípadě suchou těžbou. Problém je např. těžba písku na mořském pobřeží a na březích řek, protože může vést k zasolení sladkovodních zdrojů, nevratným změnám v ekosystémech, erozi pobřeží, atd.Je složen z úlomků minerálů a hornin, které mají velikost do 2 milimetrů. Usazeniny s převahou větších částic se nazývají štěrk, s částicemi menšími než 50 mikrometrů prach a menšími než 5 mikrometrů jíl. Mezi nejhojnější úlomky obsažené v písku patří křemen.Ve slově plazy se y po z nachází v koncovce podstatného jména. Řídíme se vzory podstatných jmen: ten plaz – rod mužský životný; 1. pád čísla jednotného – plaz, 2. pád čísla jednotného – plaza jako pán, pána – vzor pán; mezi plazy jako mezi pány – v koncovce pod- statného jména napíšeme tvrdé y.

Tělo plazů je kryto kůží, která je suchá, zrohovatělá a vytváří tak typické šupiny pro daný druh. Kůže může být podložena kostěnými destičkami, případně kryta krunýřem. Některé druhy plazů, jako jsou hadi a ještěři, svrchní zrohovatělou vrstvu kůže pravidelně svlékají.

Co dělá ještěrka v zimě : V říjnu zalézají do děr, pod kořeny stromů, do puklin nebo malých jeskyněk ve skalách. Před mrazem se musí schovat stejně jako žáby, hadi nebo ježci. Ještěrky přezimují jednotlivě nebo v párech. V dubnu je vytáhne z úkrytů sluníčko a jejich tělo se vystavuje ztuhlé na slunce, aby se prohřálo.

Co potřebuje ještěrka : V přírodě obývá stepi, skalnaté pouště a řídce porostlé travnaté plochy a ukrývá se v různých škvírách, například mezi kameny. Potřebuje nízké polosuché terárium s velkou plochou dna. Jako substrát použijeme písek a štěrk. Úkryty vytvoříme z kamenů a kůry; pod každým úkrytem musí být nádobka s vlhkým mechem.

Jaké šupiny mají plazi

Kůže: silně rohovatí, epidermální šupiny (ektodermální původ), štítky, krunýře (chrání před vysycháním)

Odráží se v zdánlivě masivní hlavě s širokým čenichem, statném krku, sloupovitých nohou i silném ocasu. Tělo je kryté šupinami s vystupujícími hrbolky, takže kůže je na omak drsná. Prsty jsou zakončené ostrými, hákovitými drápy.Hadi se rodí tak, že si samička v sobě ponechává vaječné obaly až do doby líhnutí. Klade až ve chvíli, kdy se háďata líhnou. Vypadá to pak, že rodí živá malá mláďata. Pro chovatele odpadá starost a péče o vejce.

Kteří plazi rodí živá mláďata : U ještěrky živorodé a zmije obecné severní populace "rodí" živá mláďata, na jihu však snáší vejce. Také hroznýši jsou vejcoživorodí. Pravá živorodost je vyvinuta jen u několika druhů.