Antwort Čím se nechat očkovat Covid? Weitere Antworten – Jakou vakcínou se Ockuje v Praze

Čím se nechat očkovat Covid?
Očkujeme vakcínou Comirnaty Omicron XBB. 1.5. od firmy Pfizer/BionTech. Očkujeme pouze osoby ve věku 16 a více let.mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.Všichni dostanou jako posilující dávku některou z mRNA vakcín. Jde o látku Spikevax od společnosti Moderna anebo Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech. Tyto vakcíny dostanou i lidé, kteří byli původně očkováni vakcínou od společnosti AstraZeneca či očkovací látkou Janssen.

Kolik dávek je plně očkování : K datu poslední aktualizace bylo kompletně naočkováno 6 896 471 lidí (64,4 %, 68,0 % starších 5 let) a 6 982 250 lidí (65,2 %, 68,9 % starších 5 let) alespoň jednou dávkou. Celkem bylo podáno 19 047 865 dávek. Ve frontě na rezervaci aktuálně čeká 11 582 registrovaných zájemců.

Co se očkuje v dospelosti

1) Chřipková vakcína – všechny děti nad 6 měsíců věku a všichni dospělí 2) Očkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli – všichni dospělí 3) Očkování proti klíšťové encefalitidě – všichni dospělí, kteří mohou být exponováni klíšťatům (převážná většina dospělých)

Co nedělat před očkováním : Zvolněte a odpočívejte. Den před očkováním a nejméně 2 dny po očkování je dobré zvolnit. Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum.

MUDr. Hana Černá z dětského oddělení Pardubické nemocnice potvrzuje, že například rýma s celkovými příznaky, jako jsou bolest hlavy, malátnost či zvýšená teplota, je považována za akutní infekci, a očkování v takové situaci nedoporučuje.

Menveo – vakcína pro děti od 2 let proti meningokokům A, C, W135 a Y. Podává se 1 dávka do ramene, přeočkování s odstupem 5 -7 let.

Kdy se nechat očkovat 4 dávkou

posilovací dávkou je možné od pondělí 18. července 2022. Očkovat se mohou osoby starší 18 let, a to nejdříve po 4 měsících od předchozí 1. posilující dávky očkování (pokud lékař nerozhodne jinak).Od ledna 2018 je změna ve schématu hexavakcíny, a to z 3+1 na 2+1. První dávka se aplikuje od 9. týdne věku, druhá za 2 měsíce po první, to je přibližne ve 4. měsíci a třetí, přeočkování, mezi 11.Očkovací kalendář platný k 1.1.2018

Věk Povinná očkování (od 1.11.2010) Povinná očkování (od 1.1.2018) Vyhláška 355/2017 Sb.
10 let záškrt, tetanus, pertuse, polio (2. přeočkování) záškrt, tetanus, pertuse, polio (2. přeočkování)
14 let tetanus ( u neočkovaných v 10–11 letech)
20–25 let tetanus (7. dávka)


Očkování proti černému kašli bylo započato v ČR v roce 1958.

Dnes jsou povinně očkováni novorozenci hexavakcínou a větší děti v 10 -11 letech. Je doporučeno také přeočkování dospělých alespoň 1x za život. Především u osob plánujích založení rodiny a u osob pečujích o kojence, nastávající praroče a podobně.

Co se nesmí po očkování : Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.

Co si vzít s sebou na očkování : Kartičku pojištěnce, občanský průkaz (nebo jiný průkaz totožnosti), očkovací průkaz, případně doporučení od praktického lékaře.

Co nedělat po očkování

Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.

Po očkování pro možnou případnou reakci na očkování vyčkejte v čekárně 30 minut. V den očkování dopřejte vašemu dítěti klidový režim – bez výletů, návštěv, cestování, plavání a tělesné výchovy. Po očkování na 48 hodin vynechejte rehabilitační cvičení.U nejmenších dětí obvykle do čtyřhlavého svalu stehenního, a když děti začínají chodit, očkujeme raději do deltového svalu (na rameni). U dospělých je nejvýhodnější podání do deltového svalu, protože odtud aktivní složka putuje do podpažních mízních uzlin, kde se vytváří dobrá imunitní odpověď.

Co s bolavým ramenem : Jestliže vás ale ramena trápí dlouhodobě, zkuste se zaměřit na aktivity na správné držení těla včetně lopatky. Dále se zaměřte na činnosti, které svaly kolem kloubu jak posílí, tak je i udrží pružné. Vhodné cviky vám může poradit fyzioterapeut. A pokud jde o sport, před ním se nikdy nezapomeňte pořádně zahřát.