Antwort Čím se zabývá státní správa? Weitere Antworten – Co spadá do státní správy
Státní správu členíme na ústřední, vykonávanou státními orgány s celostátní působností jakými jsou ministerstva a jiné ústřední orgány státní správy a územní vykonávanou státními orgány s omezenou místní působností, mezi které patří například úřady práce, finanční úřady, úřady obcí a krajů vykonávající státní správu v …Státní správu vykonávají státní orgány. Veřejnou správou lze chápat jako: správa území, státu, kraje, obce. správa věcí, ke kterým má veřejnost vlastnická práva.Jde o správní úřad, který stojí na vrcholu správní hierarchie a jemuž není nadřízen žádný jiný úřad, ale zpravidla vláda. Příkladem ústředního orgánu státní správy je ministerstvo.
Co je to státní správa a samospráva : Veřejnou správu pak můžeme dělit na: státní správu a samosprávu. Státní správa je vykonávána státem, samospráva potom veřejnoprávními korporacemi, které můžeme dále dělit na územní samosprávu a zájmovou samosprávu. – zájmová – např. profesní komory (lékařská, advokátní apod.)
Co spadá pod ministerstvo spravedlnosti
Ministerstvo spravedlnosti: je ústředním orgánem státní správy pro soudy, státní zastupitelství, probaci a mediaci a vězeňství (je nadřízeno Vězeňské službě České republiky, zajišťuje její telekomunikační síť) vystavuje právní posudky k úvěrovým a garančním dohodám, v nichž je smluvní stranou Česká republika.
Kdo vykonává státní správu : Mezi tyto orgány patří vláda, ministerstva, ostatní ústřední orgány státní správy. Ústřední orgán – je složka státní moci, která vykonává správu na věcně vymezeném úseku fungování společnosti. Jde o správní úřad, který stojí na vrcholu správní hierarchie a jemuž není nadřízen žádný jiný úřad, ale zpravidla vláda.
Rozsáhlá a různorodá věcná působnost veřejné správy prakticky vylučuje charakterizovat její funkční vymezení taxativním výčtem. Proto se definuje negativně, tedy čím se nezabývá. Veřejná správa představuje činnosti, které nejsou vykonávány orgány moci zákonodárné, soudní a vládní.
Pokud se týče veřejné správy je dodáváno, že je vykonávána ve veřejném zájmu, jakožto povinnost těch /subjektů/, které ji uskutečňují a zaměřena je především, třebaže nikoli výlučně, vůči subjektům, které stojí mimo ni /tzv. adresátům/.
Na co se dělí státní moc
Moc zákonodárná, moc výkonná a moc soudní jsou na sobě nezávislé, demokraticky kontrolovatelné a vzájemně vyvažované do rovnováhy. Naproti tomu vláda v totalitních režimech uplatňuje jednoty moci – neexistuje dělba na moc výkonnou, zákonodárnou a soudní.Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.Česká republika se člení na základní územní samosprávné celky (obce) a vyšší územní samosprávné celky (kraje). Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, které mají právo na samosprávu. Jedná se o veřejnoprávní korporace, jež mohou mít vlastní majetek a hospodaří podle vlastního rozpočtu.
Ministerstvo vnitra (MV)
veřejný pořádek a další věci vnitřního pořádku a bezpečnosti ve vymezeném rozsahu, včetně dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu. jména a příjmení, matriky, státní občanství, občanské průkazy, hlášení pobytu a evidenci obyvatel.
Čím se zabývá státní zastupitelství : Státní zástupce vykonává dozor nad zákonností přípravného trestního řízení. V hlavním líčení zastupuje obžalobu, předkládá důkazy a navrhuje potrestání. V soudní síni zaujímá pozici po pravici soudce, tedy na opačné straně proti obžalovanému a jeho obhájci.
Kdo má na starosti státní správu : Stát má na starosti státní správu, kraj a obec mají na starosti územní samosprávu.
Proč chci pracovat ve státní správě
Práce pro stát je brána jako poslání a pracovní činnosti jsou veřejně prospěšné. Pro absolventy dává veřejná správa možnost získat potřebnou praxi, doplnění kvalifikace. Zaměstnanci mají možnost dalšího kvalifikačního vzdělávání formou školení, stáží apod.
Mezi tyto orgány patří vláda, ministerstva, ostatní ústřední orgány státní správy. Ústřední orgán – je složka státní moci, která vykonává správu na věcně vymezeném úseku fungování společnosti. Jde o správní úřad, který stojí na vrcholu správní hierarchie a jemuž není nadřízen žádný jiný úřad, ale zpravidla vláda.Ústředními orgány státní správy jsou především jednotlivá ministerstva, která mají celostátní působnost. Územní orgány státní správy se liší především tím, že mají pouze místní působnost. Do skupiny ostatních státních orgánů patří např. státní fondy.
Kdo má nejvyšší moc v ČR : Hlavou státu v republice je prezident.