Antwort Čím zatížit okurky? Weitere Antworten – Jak zatížit Kvašáky
Okurky buď zatížíme, nebo pod hladinou zajistíme kusem třísky (či novou lékařskou špachtlí), kterou vzpříčíme v hrdle nádoby s kvašáky. Okurky nesmí vyplavat nad hladinu. Zlehka zakryté necháme okurky kvasit. Měly by být vykvašené za 7-14 dnů.Solný roztok si připravíte jednoduše rozpuštěním 25 g soli (nejlépe soli bez přidaného jódu) v 1 l vody. Solný roztok rozdělte mezi sklenice. Pak je potřeba zajistit, aby zelenina nebyla během procesu fermentace v kontaktu s hladinou.Okurky naskládáme do sklenic a zalijeme nálevem, navrch položíme vinné listy a zatížíme, zakryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém, dobře větraném místě 1–2 týdny kvasit. Jakmile kvašení začne, nálev se zakalí. Kvasný proces je dokončen, když se nálev začne čistit. Sklenici pevně uzavřeme a uskladníme.
Jak uchovat hotové Kvašáky : Zalejeme lákem a hrdlo zavážeme folií nebo celofánem. Za měsíc je hotovo, vydrží až 1 rok. Chuť Vás jistě překvapí!!
Jak zatížit zelí ve sklenici
Zatížení je velice důležité, na vzduchu by zelí ztmavlo a zkazilo by se. A další důležitá zásada – hladina šťávy by měla být cca 5 centimetrů pod okrajem sklenice, jinak hrozí, že vám část šťávy přeteče. Sklenice uzavřete a nechte stát v teple minimálně 3 dny, můžete ale i déle (max. 3 týdny).
Jak dlouho vydrží Kvašák : Kvašáky, o kterých je dneska řeč, kvasí ve studeném solném nálevu po dobu 7-14 dní a potom v chladnu vydrží až do dalšího roku.
Kvašení se může zastavit z nedostatku živin pro kvasinky, jmenovitě dusíkatých sloučenin. Nebo se zastaví při extrémní snížení teploty, čehož se využívá k násilnému přerušení kvašení a vytvoření zbytkového cukru. Kvašení lze násilně přerušit přetočením a podchlazením vína s následující ostrou filtrací.
Ve většině případů se zavařenina začne kazit/kvasit do 10 dnů od zavaření, a to nejčastěji proto, že nebyla dodržena teplota zavařování, čistota sklenic a víček nebo samotné suroviny.
Jak dlouho zavařovat okurky aby byly křupavé
Následně je stačí zalít horkým nálevem. „Uzavřít víčkem a vařit, tedy sterilovat, v hrnci horké vody. Teploměr musí ukazovat 85 stupňů a trvá to zhruba půl hodiny,“ ukazuje. Než začnete zavařené okurky jíst, nechte je dva nebo i tři týdny v chladu, aby došly, doporučuje mladý šikula.Okurky skládejte do větší sklenice a prokládejte je vinnými a višňovými listy, chilli papričkami a stroužky česneku. Mezitím si přiveďte k varu vodu na nálev, na litr vody přidejte 1 až 2 lžíce soli. Pak okurky horkým nálevem zalijte a zatižte je, aby zůstaly potopené.Kvašáky, o kterých je dneska řeč, kvasí ve studeném solném nálevu po dobu 7-14 dní a potom v chladnu vydrží až do dalšího roku.
Klasické nakladačky v octovém nálevu
Nálev se mi nepovede spotřebovat vždy najednou, ale to nevadí. V lednici vydrží i dva týdny. Dost na to, abych zavařila vždycky jednu, dvě skleničky. Podle toho, jak dozrávají okurky na zahradě.
Jaký kámen na zatížení zelí : Zelí musí být po celou dobu ponořené ve vodě. K zatěžování se používají dřevěná prkénka nebo vydezinfikované kameny. Kvůli malým otvorům v hrnci je pak často problém závaží dovnitř dostat. Dřevo může navíc obsahovat plísně a bakterie.
Čím se zahušťuje zelí : Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.
Jak poznat zkažené Kvašáky
Na hladině se objeví bílý povlak – jedná se o nežádoucí křís, který ale není nebezpečný, stačí vybrat lžičkou. Pokud by křís zůstal, může vypuknout plíseň. Na hladině se objeví plíseň – tak na to pozor.
200 ml vody a 4g soli, pořádně smíchat a dolít až po okraj do sklenice, kde mám okurky. Nenechávejte tam moc prostoru pro vzduch, mohla by tam začít růst plíseň. Teď už stačí jen zavřít a nechat stát někde v koutě při pokojové teplotě. Průběžně pak chodím okolo a sleduju, občas odpustím plyn, který se tvoří.Pro správné síření vína je výborná přepočítavací tabulka. Z ní vyčtete dle objemu nádoby, kolik přesně dodat roztoku SO2. Při snaze zastavit kvašení doporučuji místo 40-ti procentního roztoku oxidu siřičitého použít přípravek Solfosteril (15% roztok síry).
Co se dá fermentovat : Co vše se dá fermentovat
- Mléko a rostlinná mléka – kysané mléčné výrobky jako jogurty, zrající sýry či kefíry a jejich rostlinné alternativy.
- Zelenina a houby – kysané zelí, okurky, rajčata, ředkvičky.
- Sója – tempeh, miso, sójová omáčka, natto.