Antwort Čím zlepšit astma? Weitere Antworten – Co je dobré na astma

Čím zlepšit astma?
Mezi nejznámější a nejúčinnější patří inhalační kortikosteroidy (IKS), často v kombinaci s dlouhodobě působícími beta-2-agonisty (LABA) – salmeterol nebo formoterol. Dále se někdy používají antileukotrieny, či kombinace léků. U alergického typu astmatu je samozřejmě nutno užívat i antialergické léky.Mějte na paměti alergie a přecitlivělost na potraviny

Spouštěčem astmatických záchvatů však mohou být i potravinové alergeny – nejčastěji arašídy, korýši, vejce a mléko. Riziko propuknutí astmatu může zvýšit dokonce i přecitlivělost na potravinu, která je mnohem běžnější, zároveň se však hůře diagnostikuje.Volně k dispozici je možné si pořídit maximálně systémová antihistaminika (Zyrtec, Xyzal, Claritine..) či mukolytika na bázi Mucosolvanu či Vincentky, tyto však navýší vitální kapacitu plic jen minimálně a Vám by nebyly v urgentní situaci k užitku.

Co může vyvolat astma : Spouštěčem příznaků astmatu jsou znečištěné ovzduší, infekce dýchacích cest, chemické látky, silné emoce, stres, kouření a v neposlední řadě hraje roli také dědičnost. Při alergickém astmatu je kašel vyvolán kontaktem s alergenem, jako jsou zvířata, prach, pyly, roztoče, plísně a jiné méně časté alergeny.

Co na astma doma

Bez léků: co pomáhá na astma

  1. Zbavte domácnost prachu, pylů a roztočů.
  2. Často měňte a perte povlečení.
  3. V pokojích udržujte stálou teplotu a vlhkost vzduchu.
  4. Posilte svou imunitu.
  5. Věnujte se pohybové aktivitě, vhodná je například jóga nebo plavání.
  6. Snažte se nestresovat a nastolit vnitřní pohodu.
  7. Pijte bylinné čaje.

Co zhoršuje astma : Mezi možné spouštěče se řadí rovněž infekce dýchacích cest, tělesná zátěž, mlha, studený nebo vlhký vzduch či různé látky, které mají dráždivý účinek na dýchací cesty (parfém, lak na vlasy apod.). Potíže mohou být vyvolány buď jednotlivými silnými spouštěči nebo nepříznivým spolupůsobením několika faktorů.

Bez léků: co pomáhá na astma

  1. Zbavte domácnost prachu, pylů a roztočů.
  2. Často měňte a perte povlečení.
  3. V pokojích udržujte stálou teplotu a vlhkost vzduchu.
  4. Posilte svou imunitu.
  5. Věnujte se pohybové aktivitě, vhodná je například jóga nebo plavání.
  6. Snažte se nestresovat a nastolit vnitřní pohodu.
  7. Pijte bylinné čaje.


Listová zelenina jako kapusta, špenát, roketa a další obsahují velmi vysoké dávky esenciálních mikronutrientů podporujících zdravé plíce – antioxidanty, vlákninu, vitamíny a minerály. Podle studií je jejich pravidelná konzumace spojená s nižším rizikem vzniku rakoviny plic, chronické obstrukční plicní nemoci a astmatu.

Jak poznam že mám astma

Znaky astmatického záchvatu:

  1. náhlá záchvatovitá (paroxysmální) dušnost,
  2. sípavé a jiné zvuky při dýchání,
  3. záchvaty kašle, které mohou být nezávislé na tělesné námaze (mnohdy v časných ranních hodinách),
  4. pocit tlaku na hrudi,
  5. zvýšená dechová frekvence.

Astma je spojeno s typickými obtížemi, především jsou to: náhle nastupující záchvaty dušnosti, charakteristické zvuky při dýchání (chrastění, pískání, sípání), únava a snížená fyzická výkonnost (v důsledku výše uvedených potíží).Ke zlepšení kontroly nad astmatem může přispět vyhýbání se pasivnímu či aktivnímu kouření, vystavení vysokým úrovním vzdušných alergenů nebo znečištění životního prostředí a určitým lékům, které mohou astma vyvolat. Důležitými aspekty kontroly choroby jsou odpovídající vzdělávání pacientů a jejich zapojení do péče.

V případě nemocí dýchacího ústrojí se prodávají speciální bylinné směsi, obvykle ve formě čajů. Nejčastěji je tvoří anýz, fenykl, lékořice, šalvěj a mateřídouška. Z dalších bylin se v nich objevuje například jitrocel, tymián, lípa, heřmánek, šípky. Efekt při inhalování nastupuje rychleji než při popíjení léčivých čajů.

Jak si zlepšit plíce : Listová zelenina jako kapusta, špenát, roketa a další obsahují velmi vysoké dávky esenciálních mikronutrientů podporujících zdravé plíce – antioxidanty, vlákninu, vitamíny a minerály. Podle studií je jejich pravidelná konzumace spojená s nižším rizikem vzniku rakoviny plic, chronické obstrukční plicní nemoci a astmatu.

Kdy je nejhorsi astma : Tradičně komplikovaným obdobím pro astmatiky jsou jarní a letní měsíce. „U nemocných s celoročním astmatem bývá nejhorší to období, kdy se ve zvýšené míře setkávají s látkami a podněty, na které mají prokázanou alergii.

Jak posílit průdušky

Na průdušky jsou vhodné bylinky jako třeba černý bez, fenykl, jitrocel, lípa, mateřídouška nebo máta. Případně jsou dostupné také volně prodejné léky s extrakty z muškátu afrického (Pelargonium sidoides), které svým protizánětlivým působením a posílením imunity zkracují dobu onemocnění.

Na zvyšování plicní kapacity existuje řada metod. Doporučují se dechová cvičení, jejichž základem je hluboký nádech a výdech. Pomůže roztáhnout ruce a držet je od těla, čímž otevřete hrudník. Další možností je lehnout si, zavřít oči, zhluboka se nadechnout a zadržet dech na tak dlouho, jak to půjde.Mezi osvědčené byliny patří například máta, koprník, eukalyptus, divizna, květy černého bezu, lékořice, jitrocel, sléz, tymián či zázvor. Tyto bylinné procedury je vhodné doplnit pobytem na čerstvém vzduchu a dechovým cvičením. Pomoci mohou i různé potravinové doplňky, které detoxikaci a regeneraci plic podporují.

Jak vyčistit průdušky : U zahlenění je stejně nezbytné dbát na dostatečný pitný režim. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin například o 1–2 sklenice teplého bylinkového čaje. Podpořit ředění hlenů při kašli můžete zvlhčováním vzduchu nebo inhalací mořské vody. K inhalaci lze využít také éterické oleje nebo některé kapky na vlhký kašel.