Antwort Na co je dobrý křen? Weitere Antworten – Proč jíst křen

Na co je dobrý křen?
Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.Křen je výborný v kombinaci s červenou řepou, jablkem, mangem, avokádem, bramborami, s celerem, pažitkou, koprem, rajčaty. Skvěle se hodí k hovězímu masu, tučným či uzeným rybám, mořským plodům, smetaně i hořčici. Příznivý účinek má křen i na naši pokožku.

Co s čerstvým křenem : Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.

Jak jíst křen

Křen – český ženšen

Křen se někdy nazývá český ženšen. Konzumuje se jen v malém množství. Oldřich Dufek v knize Ovoce a zelenina v kuchyni oceňuje křen jako bohatý zdroj vitamínu C, jehož obsahuje dvojnásobek než citrony. Dále obsahuje provitamín A, některé vitamíny skupiny B a nerostné látky.

Jak nejlépe uchovat křen : V chladu: Několik dnů ho můžeme uchovat v misce v chladnu, ale brzy začne vysychat. Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice.

Vitamín B12 má v těle několik funkcí – nejznámější je jeho účast na tvorbě červených krvinek, nezbytný je také pro funkci nervového systému a při procesu dělení buněk. Bez vitamínu B12 jsou červené krvinky příliš veliké a nedokážou správně plnit svou funkci – předávat kyslík buňkám.

Křen 120 mg, 75 kcal. Brokolice 114 mg, 38 kcal. Kapusta 70 mg, 48 kcal. Květák 69 mg, 30 kcal.

Jak se dělá Křenová pomazánka

Postup. Sýr utřete s máslem, vmíchejte hořčici a křen. Šunku nakrájejte nadrobno a vmíchejte do pomazánky, podle chuti osolte. Hotový smetanový křen lze nahradit o něco menším množstvím nastrouhaného čerstvého křenu, doplněným 1–2 lžícemi smetany.Nemáte-li možnost skladovat vzhledem k nedostatku prostoru křen v písku, můžete ho vyrýt, očistit, oloupat a nastrouhat. Následně je možné ho v malých dávkách (na jednu omáčku nebo na jednu porci ovaru) zmrazit a podle potřeby pak používat.Křen není příliš náročný na skladování, takže v lednici vydrží (zakrytý) i mnoho týdnů. Pokud vlastníte sklep, můžete ho uchovat ve vlhkém písku. Největší sílu má v čerstvém stavu. Aby však křen vydržel co nejdéle, můžete ho také zpracovat například jako čatní, zavařit ho nebo zamrazit.

Nejprve si křen důkladně umyjeme a oloupeme. Je potřeba si ale dávat pozor na to, abychom se nezranili, křen je totiž docela tvrdý, takže by při neopatrnosti mohlo dojít ke zranění. Poté křen můžeme buď strouhat na struhadle anebo ho můžeme rozmixovat v mixéru.

Jak uchovat křen na zimu : Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý. Pro uskladnění vybíráme kořeny o délce 25 – 35 cm, s průměrem zhruba 2 – 3 cm. Sadbový kořen je kratší (asi 10 cm) a slabší (průměr kolem 1 cm).

Jak se projevuje nedostatek vitaminů B12 : Deficit. Jeho nedostatek se klinicky projevuje neprospíváním, makrocytární anémií a neurologickými příznaky. Dospělý člověk si tvoří zásoby (2–5 mg) vitaminu B12 v játrech, které pokrývají jeho potřebu na dobu 5–10 let. Zásoby, které si vytvoří novorozenec in utero (přibližně 25 μg), se vyčerpají již za 3–5 měsíců.

Jak poznat nedostatek vitaminu B12

Příznaky nedostatku vitamínu b12

  1. Špatná pohyblivost.
  2. Brnění rukou.
  3. Závratě
  4. Opožděný vývoj.
  5. Zánět jazyka.
  6. Snížená citlivost na bolest a tlak.
  7. Zamlžené vidění
  8. Neurologické problémy (zmatenost, zhoršení paměti, halucinace, deprese, změny osobnosti)


Avitaminóza, tedy absolutní nedostatek vitaminu C se nazývá skorbut nebo-li, kurděje. V dnešní době se již nevyskytuje, ale v minulosti jim trpěli hlavně námořníci a lidé ve velmi chudých oblastech. Projevuje se zvýšenou krvácivostí dásní, pod kůži, do svalů, nehtových lůžek, sníženou imunitou a poruchou krvetvorby.Snad od nepaměti si všichni myslí, že nejvíc vitaminu C najdeme v pomerančích a citronech. Není tomu tak ani zdaleka, na prvních příčkách je obyčejná paprika. Obsah vitaminu se liší podle druhu papriky. Žlutá, oranžová a červená paprika mají vitaminu C nejvíce, a to i více, jak 130 mg/ 100g.

Jak se dělá křen : Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.