Antwort Na co je dobrý Meziplyn? Weitere Antworten – Kdy pouzivat meziplyn

Na co je dobrý Meziplyn?
Meziplyn (řazení s meziplynem) je způsob vyrovnávání otáček převodovky a motoru při řazení rychlostních stupňů, zejména dolů (podřazení). Tento postup se používal v minulosti v nákladních i částečně osobních automobilech. Dnes se používá mezi závodníky.Když máte nízké otáčky, jedete do kopce, přidáte plyn a auto vůbec nezačne akcelerovat, znamená to, že se motor trápí a je třeba podřadit. "Samozřejmě na rovině není třeba motor vytáčet a nižší otáčky stačí," uzavírá Chvála.Návod krok za krokem pro řazení s meziplynem

Stiskněte spojkovou páku, uberte plyn a zařaďte o jeden rychlostní stupeň dolů. Rychle otočte plyn zápěstím. Blip musí být rychlý a krátký a nemusí být moc – 10 až 20 % nebo zvýšení otáček o 1000 by mělo stačit.

Jak správně sešlápnout spojku : Použití spojky při řazení

Při řazení musí být spojka sešlápnuta. Spojku sešlapujte a povolujte plynule a rovnoměrně. Po sešlápnutí spojky zařaďte zvolenou rychlost. Spojku pomalu pouštějte, dokud neuslyšíte, že otáčky motoru začaly klesat.

Jak řadit při předjíždění

Například chceme-li svižně předjíždět, hodí se za předjížděným autem podřadit o dva stupně, aby se motor dostal pořádně do otáček. Přeřazování o více stupňů nahoru můžeme použít třeba hned po předjíždění, kdy z vysokých otáček přeřadíme opět o dva stupně a necháme motor běžet v „cestovním režimu“.

Kdy radit na 1 : Řazení na jedničku a zpátečku – jedničku lze řadit za jízdy, je to dokonce nutné ve složitých situacích (složité křižovatky, ostré odbočování, hlavně vpravo, jízda ve zúženém prostoru – parkoviště, pumpa, přejíždění zpomalovacích prahů a retardérů) a při snížení rychlosti jízdy např.

Zajímá vás, jak brzdit auto při příjezdu na křižovatku Brzděte do otáček lehce nad volnoběhem a teprve poté sešlápněte spojku a dobrzděte. Tento způsob brzdění krásně využije brzdný účinek motoru. U novějších modelů zároveň k lepší spotřebě pomůže vypnutí přívodu paliva při brzdění motorem.

Pár lidí si potom myslí, že rozjezdem na dvojku šetří převodovku, jenže to nedává příliš smysl. Jak uvádí i Jason Fenske z YouTube kanálu Engineering Explained, asi jediný moment, kdy má řazení dvojky na rozjezd smysl, je při rozjezdu z kopce.

Kdy mazat retez na motorce

Výrobci uvádí, že při optimálním počasí se řetěz maže jednou za cca 500km, a kompletní čištění a mazání cca po 1500km. Když jedeš za deště, je vždycky potřeba nechat řetěz oschnout a poté vyčistit a namazat.Všechny dnešní motorky mají polo-automaty, které umožňují řadit nahoru bez použití spojky. Při řazení nahoru stačí jenom lehce – ale rychle – ubrat plyn (odlehčíte tak převodovce) a v tu chvíli tam bez spojky klapnout vyšší rychlost. Je to rychlejší a plynulejší.Ovšem zatímco při přesném vystižení otáček a bleskovém zařazení není mechanika převodovky nikterak namáhána (a spojku si šetříte), tak tento způsob řazení už značně opotřebovává synchronizaci, neboť se marně snaží roztočit nejen hnanou hřídel a spojkovou lamelu, ale při nesešlápnuté spojce i celý motor.

Spálení spojky způsobuje nadměrné zahřívání spojky, což může mít za následek zvýšenou teplotu v této oblasti vozidla. Při zastavení vozidla nebo při otevření kapoty můžete cítit zvýšenou teplotu v oblasti spojky. Spálená spojka může způsobit neobvyklé zvuky, jako jsou vrzání nebo skřípání, když je spojka stisknuta.

Co zařadit když stojím z kopce : Jak tedy automobil správně zajistit U vozidel s mechanickou převodovkou je vhodné při stání z kopce nejdříve stát na brzdě, následně zatáhnou ruční brzdu, poté povolit brzdový pedál, nechat auto lidově řečeno zhoupnout, a nakonec zařadit nízký převodový stupeň, lhostejno jaký.

Jak se rádi s meziplynem : To je okamžik, kdy musíte přestat šlapat na plynový pedál, okamžitě sešlápnout spojku a zařadit. Páka skoro sama zapadne do trojky, vy pouštíte spojku a máte zařazeno s meziplynem. Tímhle způsobem lze řadit i bez spojky, ale pokud plyn přesně netrefíte a nepoužijete spojku, budete poškozovat převodovku.

Proč mi cuká auto při rozjezdu

Při pouštění spojky do záběru se začnou od motoru ozávat rány, celý motor sebou párkrát cukne. Jde to eliminovat pouze vyššími otáčkami motoru a velice opatrným pouštěním spojky do záběru.

JAK NAMAZAT ŘETĚZ

  1. OČISTIT – pokud je nutné, tak řetěz zbavíme hrubých nečistot, naneseme vhodný čistič řetězu a odstraníme nečistoty. Na závěr otřeme řetěz do sucha.
  2. NAMAZAT – po 15 minutách nastříkáme řetěz olejem.
  3. OČISTIT – po 15 minutách otřeme přebytečné mazivo.
  4. HOTOVO.

JAK ČASTO MAZAT A ČISTIT MOTOCYKLOVÝ ŘETĚZ MAZÁNÍ – optimum je 1x za cca 500 km. Když budeš jezdit jen v suchých podmínkách, tak do 1000 km. Déle řetěz bez mazu nenechávej.

Proč brzdit se spojkou : Obě polohy vám dovolí dobrou ovladatelnost pedálu. Pokud potřebujete nouzově zastavit, protože například dupl na brzdu řidič před vámi, je vhodné sešlápnout spojku při brzdění, aby se odpojil motor od kol a brzdění bylo efektivnější. U pedálu závisí na poloze a délce jeho chodu.