Antwort Na co je očkování Hexa? Weitere Antworten – Kolik dávek má hexavakcína

Na co je očkování Hexa?
Hexavakcínou se od 1. 1. 2018 očkuje ve schématu 2+1: základní očkování se provede v době od započatého 9. týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalu dvou měsíců mezi dávkami, a třetí dávkou podanou mezi 11.Hexacima je bělavá, zakalená suspenze. Hexacima (DTaP-IPV-HB-Hib) je indikována k základnímu očkování a přeočkování kojenců a batolat ve věku od šesti týdnů do 24 měsíců proti difterii, tetanu, pertusi, hepatitidě B, dětské obrně a invazivním onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b (Hib).Infanrix hexa (záškrt, tetanus, černý kašel, hemofilové nákazy, hepatitida typu B, přenosná dětská obrna) – cca 1 700 Kč

Kdy je dítě Chraneno po Hexavakcine : Tato ochrana obvykle trvá okolo 3–4 měsíců a v dalším období je proto důležité, aby dítě již bylo chráněno vlastním očkováním. Národní očkovací programy a očkovací schémata jednotlivých vakcín jsou tak tvořeny s ohledem na optimální ochranu dětí.

Co dát místo hexavakcíny

Existuje možnost očkovat místo vakcínou Hexacima ještě vakcínou Infanrix (proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli). V takovém případě byste podala 3 dávky Infanrix + 3 dávky Imovax Polio + 3 dávky Engerix.

Na jaké nemoci je hexavakcína : Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která umožňuje očkování novorozence proti šesti nemocem najednou. V jediné vakcíně jsou obsaženy látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae typu b.

Očkování hexavakcínou by mělo proběhnout od 9. týdne věku dítěte. Povinné očkování je i vakcínou MMR, jehož první dávku děti absolvují mezi 13. až 18.

Pokud je nutné přeočkování, tak po jaké době Předem velmi děkuji za odpověď. Dobrý den, hexavakcína se očkuje 4x do 2 let věku.

Jaké jsou povinné očkování

Mezi povinná očkování patří:

  • Hexavakcína.
  • Kombinovaná vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím.
  • Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli.
  • Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně
  • Vakcína proti tuberkulóze (u rizikových dětí s indikací)

Po očkování se mohou objevit celkové reakce, jako jsou únava, slabost, zvýšená teplota, ale i místní reakce, bolest v místě vpichu, otok. Ty pak mohou znemožňovat běžné denní aktivity. Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž.Nejčastější lokální reakcí je otok, zarudnutí a bolestivost v místě vpichu. Miminku lze v takovém případě ulevit chlazením gelovými polštářky, které se přikládají opakovaně zhruba na deset minut přes suchou tkaninu (plenku). Celkovou reakcí bývá nejčastěji podrážděnost, pláč, únava nebo horečka.

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

Kdy jsou povinne očkování : Povinné očkování

Věk dítěte Povinné očkování
Nemoc Očkovací látka
13. – 18. měsíc Spalničky, zarděnky, příušnice M-M-RVaxPro (1. dávka)
5. – 6. rok Spalničky, zarděnky, příušnice M-M-RVaxPro (2. dávka)
5. – 6. rok Záškrt, tetanus, černý kašel Boostrix (přeočkování)

Co nedělat po očkování děti : Po očkování je nutné vyčkat v čekárně alespoň 30 minut, a to z toho důvodu, že jde o nejrizikovější období, kdy může dojít silné alergické reakci. Dva až sedm po očkování by pak dítě mělo dodržovat klidový režim a vyhýbat se fyzické námaze, slunci, cestování a stresovým situacím, jako je například nástup do školky.

Proč se nesmí očkovat při nachlazení

MUDr. Hana Černá z dětského oddělení Pardubické nemocnice potvrzuje, že například rýma s celkovými příznaky, jako jsou bolest hlavy, malátnost či zvýšená teplota, je považována za akutní infekci, a očkování v takové situaci nedoporučuje.

Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.Po očkování pro možnou případnou reakci na očkování vyčkejte v čekárně 30 minut. V den očkování dopřejte vašemu dítěti klidový režim – bez výletů, návštěv, cestování, plavání a tělesné výchovy. Po očkování na 48 hodin vynechejte rehabilitační cvičení.

Jak se chovat po očkování děti : Po očkování se mohou objevit celkové reakce, jako jsou únava, slabost, zvýšená teplota, ale i místní reakce, bolest v místě vpichu, otok. Ty pak mohou znemožňovat běžné denní aktivity. Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž.