Antwort Na co je Prevenar 13? Weitere Antworten – Kolik stojí Prevenar 13

Na co je Prevenar 13?
Vakcína Prevenar 13 je částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění pro děti, pokud jsou všechny dávky základního schématu aplikovány do 7. měsíce věku. Doplatek pro rodiče je přibližně 400 Kč.K dispozici máme 2 vakcíny – Synflorix (plně hrazena z pojištění) a Prevenar 13 (s doplatkem 500 Kč za 1 dávku ). Synflorix je účinný proti 10-11 typům pneumokoků. Spektrum účinnosti Prevenaru 13 je o něco širší, působí proti 13 typům pneumokoků.cefalosporiny, rifampicin, vankomycin, trimetoprim-sulfametoxazol (tato kombinace se označuje jako kotrimoxazol).

Jak často očkovat proti pneumokokům : Obvykle se děti mladší 6 měsíců očkují ve schématu 3+1 nebo 2+1, zatímco děti ve věku 6-11 měsíců výhradně jen ve schématu 2+1. Jednoleté děti před završením věku 2 let se očkují celkem 2 dávkami (schéma 1+1).

Jaké očkování je hrazeno pojišťovnou

Očkování

Infekční onemocnění Dospělí Max. výše příspěvku
Plané neštovice od 18 let 1 000 Kč
Černý kašel (tetanus, záškrt) 500 Kč
Cestovní očkování (žlutá zimnice, japonská encefalitida, břišní tyfus, vzteklina, cholera, malárie, horečka dengue) 1 000 Kč
HPV 1 500 Kč

Jak dlouho působí očkování Prevenar 13 : Ochrana je dlouhodobá, proto se očkuje pouze 1 dávka. Potřeba přeočkování nebyla dosud stanovena.

Děti ve věku 12 až 23 měsíců: aplikují se dvě dávky s odstupem dvou měsíců. Děti ve věku 2 až 17 let: očkuje se jednou dávkou ve zvolený den. Osoby od 18 let výše: očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.

Onemocnění se přenáší z člověka na člověka prostřednictvím respiračních kapének při mluvení, kašlání a kýchání. Mezi hlavní projevy invazivních pneumokokových onemocnění patří zejména zánět mozkových blan, zánět středního ucha, septikémie, bakteriémie a zánět plic.

Jak často se očkuje Prevenar 13

Jedna dávka vakcíny Prevenar 13 přispívá k dlouhodobé ochraně, potřeba přeočkování nebyla dosud stanovena. Nechat se očkovat můžete během celého roku!V rámci povinného očkování jsou hrazené očkovací látky proti následujícím deseti onemocněním:

  • záškrt (difterie),
  • tetanus,
  • černý kašel (dávivý kašel, pertuse),
  • přenosná dětská obrna (poliomyelitida),
  • virová hepatitida B (žloutenka typu B),
  • onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu b,
  • spalničky,
  • zarděnky,

Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.

Pneumokok neboli Streptococcus pneumoniae je kulovitá bakterie, která může způsobit závažná onemocnění, jako je například zápal plic, zánět mozkových blan či otravu krve. Často je též původcem zánětu středního ucha, který postihuje nejčastěji kojence a batolata a děti do tří let věku.

Co způsobuje pneumokok : Pneumokok neboli Streptococcus pneumoniae je kulovitá bakterie, která může způsobit závažná onemocnění, jako je například zápal plic, zánět mozkových blan či otravu krve. Často je též původcem zánětu středního ucha, který postihuje nejčastěji kojence a batolata a děti do tří let věku.

Co by se nemelo delat po očkování : Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.

Jak dlouho být v klidu po očkování

48 hodin po očkování je doporučeno dodržovat klidový režim.

Očkování proti pneumokokovým nákazám

Očkovací látka Charakteristika Orientační cena za jednu dávku
Pneumo23 (1 dávka v inj.stříkačce) subjednotková vakcína 483
Prevenar 13 (1 dávka v inj.stříkačce) Konjugovaná vakcína – 13 složková 1533
Synflorix (1 dávka v inj.stříkačce) Konjugovaná vakcína – 10 složková 1029

Po podání inaktivovaných nebo subjednotkových (tedy souhrnně řečeno neživých) vakcín se tyto reakce mohou dostavit do 72 hodin po podání, u živých vakcín je výskyt neurologických reakcí možný ještě týden po očkování. Jejich trvání je obvykle 1–3 dny.

Co se nesmí po očkování : Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.