Antwort Na co má právo pronajímatel bytu? Weitere Antworten – Jak casto muze pronajímatel chodit na kontrolu bytu

Na co má právo pronajímatel bytu?
Četnost prohlídek je možné si určit individuálně (ideálně v rozmezí 1-4× ročně). Pokud vaši nájemci patří do tzv. rizikovější skupiny (cizinci, nájemníci s malými dětmi či se zvířaty), kde hrozí větší škody či opotřebení bytu, je vhodné si prohlídky domluvit častěji (např. každé tři měsíce).Ano. Pronajímatel může byt navštívit jak za účelem pouhé kontroly, tak i kvůli technickým záležitostem (údržba a revize topení, kotle, plynových zařízení, komínu apod.).KDY MŮŽETE DÁT NÁJEMCI OKAMŽITOU VÝPOVĚĎ

nezaplatil nájemné a náklady na služby za dobu alespoň tří měsíců, poškozuje byt nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem, způsobuje jinak závažné škody nebo obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí

Co hradí nájemce a co pronajímatel : S nájmem bytu mohou být kromě plateb nájemného a poplatků za služby spojené i další náklady. Podle občanského zákoníku totiž nese nájemce odpovědnost za běžnou údržbu a má provádět i drobné opravy související s užíváním bytu. Naproti tomu pronajímatel má byt a dům udržovat ve stavu způsobilém k užívání.

Kdy muze nájemce zvednout najem

Ke zvýšení nájemného dohodou může pronajímatel přistoupit jen jednou ročně. Pronajímatel má zároveň právo navýšit nájemné v případě, kdy se zlepšila kvalita bydlení například v souladu s proběhnutou rekonstrukcí nebo stavebními úpravami. Takové navýšení nesmí překročit 10 % původního nájemného.

Za jakých podmínek může dát nájemce byt do podnájmu : Zákon předně stanoví, že nájemce může dát třetí osobě část bytu do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele, a to pokud v bytě sám trvale bydlí. Pokud se nejedná o osobu blízkou nebo případ zvláštního zřetele hodný, může však pronajímatel i takový podnájem podmínit svým písemným souhlasem.

Máte dvě možnosti, první a patrě nejsnažší je byt jak jen to bude možné opustit a najít si jiné bydlení. Druhá možnost je písemně (doporučeným dopisem) vyzvat pronajimatele k nápravě škod a pakliže tak neučiní, můžete škodu opravit na své náklady sama a pak je nárokovat (vymáhat) bez zbytečného odkladu u pronajimatele.

Co v nájemní smlouvě být nesmí

Jako zakázaná ustanovení zákon výslovně označuje smluvní pokuty ukládané nájemci. Dále je neplatný zákaz chovu zvířat, zákaz kouření, zákaz návštěv nebo zákaz podnikání v bytě. Nájemce ale nesmí byt poškozovat, musí dodržovat pravidla obvyklá pro chování v domě a náležitý pořádek.

Jak se zbavit problémového nájemníka

Abyste dosáhli závazného soudního rozhodnutí o vystěhování nájemníka, musíte jej nejprve vyzvat k vyklizení nemovitosti k určitému datu. Tato výzva musí být písemná a prokazatelně ji musíte nájemníkovi doručit. Nejvhodnějším způsobem bývá dopis do vlastních rukou, který si musí sám nájemník v určité lhůtě převzít.Ke zvýšení nájemného dohodou může pronajímatel přistoupit jen jednou ročně. Pronajímatel má zároveň právo navýšit nájemné v případě, kdy se zlepšila kvalita bydlení například v souladu s proběhnutou rekonstrukcí nebo stavebními úpravami. Takové navýšení nesmí překročit 10 % původního nájemného.Podle nařízení vlády jsou nájemci povinni provádět drobné opravy, pokud k tomu došlo v důsledku běžného užívání bytu. Pokud jsou však opravy nutné v důsledku škod způsobených nájemcem nebo jinými osobami, které v bytě žijí nebo jej navštěvují, náklady na opravy hradí nájemce.

Pokud chybí ujednání ve smlouvě

Pokud pronajímatel nezahrne do nájemní smlouvy ujednání o službách, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Zahrnujeme mezi ně dodávku vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu. Dále poplatky za čištění komínu, provoz výtahu.

Co když nesouhlasím se zvýšením nájmu : Jestli se vám zvýšení nájemného nelíbí a nesouhlasíte, pronajímatel má právo domáhat se zvýšení u soudu. Je potřeba mít na paměti, že pronajímatel již není navrhovanou částkou limitován a soud se může zastavit až na částce srovnatelné s obvyklým nájemným (kdy opět vychází z nařízení vlády).

Jak často může pronajímatel zvedat nájem : Nájemní smlouvy na dobu neurčitou

U smluv na dobu neurčitou lze zvýšit nájemné tak, aby se rovnalo výši obvyklého nájemného v okolí v daném období. Pokud tedy je nájemné stanoveno nižší než u srovnatelných bytů v dané lokalitě, může pronajímatel jednou za rok navrhnout zvýšení.

Na co si dát pozor v podnájemní smlouvě

Pozorné čtení je základ

  • údaje o pronajímateli.
  • údaje o nájemci.
  • podmínky nájmu.
  • délku nájemního období
  • informace o výši nájemného.
  • povinnosti nájemce a pronajímatele.
  • postup při vypršení platnosti smlouvy, ukončení nájmu nebo výpovědi nájemní smlouvy.


Podívejte se na stručné vysvětlení níže. Pronájem = Majitel pronajímá byt nájemci na základě nájemní smlouvy. Podnájem = Nájemce, který má platnou nájemní smlouvu s majitelem, byt nevyužívá (nebo jej využívá jen z části) a poskytuje byt či jeho část k obývání podnájemníkům na základě podnájemní smlouvy.Zákon k tomu stanoví, že "nájemce platí nájemné předem na každý měsíc nebo na jiné ujednané platební období, nejpozději do pátého dne příslušného platebního období, nebyl-li ujednán den pozdější. Společně s nájemným platí nájemce zálohy nebo náklady na služby, které zajišťuje pronajímatel."

Jak vymahat vraceni kauce : Občanský zákoník jasně stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu. Tedy nikoliv až za rok, po provedení všech vyúčtování. Takže pokud se ocitnete v této situaci, máte právo požadovat vrácení kauce spolu s úroky.