Antwort Na co nezapomenout při koupi bytu? Weitere Antworten – Na co si dát pozor při prohlídce bytu
Na co se zeptat během osobní prohlídky nemovitosti
- V jakém stavu je elektroinstalace a kdy byly naposledy dělány rozvody
- Jak jsou udělány rozvody vody
- Jaké jsou přibližné náklady na vytápění
- Jaká je výše rezervačního poplatku
- Jací jsou sousedé
- Je zde dobré připojení k internetu
6 věcí, které musím udělat po koupi nemovitosti.
- Přepis energií a služeb.
- Smlouva s SVJ (při koupi bytu)
- Doložení listu vlastnictví (při koupi nemovitosti s hypotékou)
- Daň z nabytí nemovitosti.
- Přihlášení k dani z nemovitosti.
- Pojištění nemovitosti a domácnosti.
Co je potřeba udělat po koupi nemovitosti
- Doložte list vlastnictví a zástavní právo.
- Přepište dodávky energií na sebe.
- Vyřešte si smlouvu se SVJ.
- Sjednejte pojištění nemovitosti.
- Změňte si trvalé bydliště
- Daň z nabytí nemovitosti (obvykle nehradíte)
- Přihlaste se k dani z nemovitosti.
Co vše se platí při koupi nemovitostí : Aktuálně je výše za daň z nabytí nemovitosti stejná pro všechny nemovitosti bez rozdílu. Jde o 4 % z celkové kupní ceny. V praxi to znamená, že při koupi nemovitosti za 2 miliony korun si musíte navíc připravit dalších 80 000 korun pro zaplacení daně.
Co si vzít na prohlídku bytu
Nezapomeňte na osobní doklad
Pokud se někam vypravíte na prohlídku bytu, ujistěte se, že máte s sebou osobní doklad. Zcela nejvhodnější pro tuto příležitost bude váš občanský průkaz, a to hned z několika důvodů.
Co zvysuje hodnotu bytu : Odborníci na reality skutečně uvádějí, že stavebně-technický stav domu, jeho energetická náročnost a stavebně-technický stav samotného bytu mají vliv na tržní hodnotu i prodejní cenu nemovitosti z 20%. A nejde zdaleka jen o vzhled, ale též o stav vnitřních rozvodů a instalací, izolaci sklepa a střechy.
Pozor zejména u dobrovolných dražeb, kdy tato práva a omezení dražbou nejsou dotčena a přecházejí spolu s věcí na vydražitele. U nedobrovolných dražeb prověřte, které ze zápisů budou dražbou vypořádány a které přejdou na vás a jakým způsobem následně ovlivní možnost užívání či případný prodej nemovitosti.
Chtějte vědět
- V jakém stavu je elektřina, kdy se zde naposledy rekonstruovaly rozvody a z čeho jsou
- Co zdi Nejsou navlhlé nebo rovnou plesnivé
- Musí se udělat nové podlahy
- Neprotopíte kvůli profukujícímu oknu celou výplatu
- Jak se tu topí, funguje topení v pořádku
- Kdo řeší případné opravy ve společných prostorách
Kam nahlásit že jsem koupil nemovitost
V souvislosti s nabytím vlastnického práva k nemovité věci se vlastník této nemovité věci stává poplatníkem a má povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí příslušnému správci daně (finančnímu úřadu) nejpozději do 31. ledna zdaňovacího období následujícího po roce, ve kterém nemovitou věc nabyl.Daň z nemovitosti platí každoročně všichni majitelé bytů, domů i pozemků. Rok 2024 přinesl velké změny: daň se zásadně navýšila o 80 %. Výši daně mohou nadále ovlivnit i obce, proto vyčkejte na složenku, která vám přijde do schránky. Zatímco prodávající hradí daň z příjmu, kupující musí platit daň z nemovitých věcí.Výpočet daně z převodu nemovitosti
Výše daně z převodu nemovitosti byla stanovena jako 4 % z ceny nemovitosti. S výpočtem Vám pomůže i kalkulačka daně z převodu nemovitosti, resp. kalkulačka daně z nabytí nemovitosti 2020.
Daň z nemovitosti platí každoročně všichni majitelé bytů, domů i pozemků. Rok 2024 přinesl velké změny: daň se zásadně navýšila o 80 %. Výši daně mohou nadále ovlivnit i obce, proto vyčkejte na složenku, která vám přijde do schránky. Zatímco prodávající hradí daň z příjmu, kupující musí platit daň z nemovitých věcí.
Na co se ptát na prohlídce : Přečtěte si, na jaké základní body se během prohlídky domu či bytu zeptat, abyste na nic důležitého nezapomněli.
- Kolik vlastně byt či dům doopravdy měří
- Jakou mám jistotu, že údaje na papíře odpovídají skutečnosti
- Komu byt či dům skutečně patří
- Právní vady nemovitosti.
- Sousedé, hluk z ulice a jiné negativní vlivy.
Jak se obléct na prohlídku bytu : Oblečení Prohlídka je do jisté míry formální záležitost. Nemusíte se samozřejmě obléknout jako do opery, ale vítat zájemce ve starých teplácích není vhodné (platí to i pro ostatní členy domácnosti, kteří jsou během prohlídky v bytě).
Co zvyšuje hodnotu nemovitostí
Rekonstrukce je jednou z nejúčinnějších cest k zvýšení hodnoty vaší nemovitosti a přilákání potenciálních zájemců. Může to být investice do budoucnosti, která nejenom zvýší estetickou atraktivitu, ale také zlepší komfort a funkčnost prostoru.
Vliv na hodnotu má i okolí oceňované nemovitosti, stavebně-technický stav, napojení na inženýrské sítě a veřejnou komunikaci. Důležité jsou v tomto hodnocení také některé typy nájemních smluv, případně zástavní právo k dané nemovitosti.Je nutné dát si pozor na smlouvy odkazující na další dokumenty nebo zákony, které prodávající jako laik nemá k dispozici a jejichž obsah nezná. Pokud některé formulaci prodávající neporozumí, měl by vždy realitní kancelář požádat o úpravu nebo smlouvu konzultovat s právníkem,” upozornil advokát Ondřej Kolář.
Co se děje po dražbě : Po úhradě ceny dosažené dražbou/kupní ceny
U dražeb dle Nového občanského zákona je to zápisem do katastru nemovitostí. U dražeb dle zákona o Veřejných dražbách zpětně ke dni příklepu. Oboje je podmíněno úhradou vydražené částky.