Antwort Na co pouzit celer? Weitere Antworten – Co se dá dělat z celeru

Na co pouzit celer?
Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.Celer je dost náročný na živiny a obsah vápna v půdě. Během vegetace je potřeba ho přihnojovat dusíkem nebo vícesložkovým hnojivem vhodným pro kořenovou zeleninu jako je například AGRO Cererit nebo Agro NPK. Při nedostatku vápníku v půdě Vám doporučujeme použít Agro Ledek vápenatý nebo Agro vápnitý dolomit.Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.

Co dělat s celerovou natí : V sušené podobě se používá jako přísada do různých směsí koření nebo polévek, pomazánek, omáček, gulášů. Čerstvá syrová nať je ozdobou předkrmů, salátů, chlebíčků a dalších delikates. V letních měsících obzvlášť osvěží a zachutná celerová polévka se sýrovými knedlíčky a párkem.

Jak se dělá celerová omáčka

Očištěný celer nakrájíme na kostičky a na másle dusíme doměkka. Zasypeme moukou a necháme zežloutnout. Zalijeme vývarem, přidáme víno, cukr, nastrouhanou pomerančovou kůru a čerstvě umletý pepř a omáčku povaříme. Rozmixujeme ponorným mixérem, přecedíme.

Jak jíst celer : Celer lze podávat vařený, ale také syrový. Má pověst vydatné zeleninové přísady nebo přílohy: přidává se např. do polévek nebo do karbanátků, dále je klasickou součástí směsi kořenové zeleniny při přípravě pokrmů ze zvěřiny.

Hnojivem Cererit je možné pohnojit i plodovou zeleninu a květiny, které jsou citlivé na chlór. Cererit dodávaný v kapalné formě je taktéž vhodný pro široké použití. Uplatní se při výživě ovoce, zeleniny, balkónových a jiných okrasných rostlin a chmele. Používá se spíše k přihnojení během vegetace.

Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.

Jak dlouho vydrží řapíkatý celer

Postup při skladování řapíkatého celeru:

Celer řapíkatý se uchovává v ledničce, aby byla zachována křehkost. Zabalí se do plastikového filmu nebo papíru, kde vydrží po dobu asi 1 týdne.Před skladováním odstraníme celeru natě, vydrží pak déle

V takovýchto podmínkách by měl vydržet až 4 měsíce. Já osobně dávám kořenovou zeleninu do spodní části lednice, kde je teplota nejvyšší a nestane se, že by zelenina přemrzla, jak se může přihodit v části ve výšce – blíže mrazáčku.Umytou a otrhanou zelenou nať, ať již to byl kopr, petržel, libeček, bazalka nebo i celer, jsem rovnala přímo na připravenou potravinářskou fólii a do ní jsem vždy tak asi v objemu jedné porce nať co nejvíce na pevno zavinula a konce zahnula a celý váleček zajistila gumičkou. Tyto válečky jsem dala zmrazit.

Pokud chcete vytvořit hustou omáčku k pečenému masu, je dobré nejprve výpek z pekáčku přecedit do menšího hrnce a přivést k varu. Tím zredukujete nadbytek vody a zůstane vám pouze tuk. Na závěr přidejte světlou jíšku a k té přilijte vývar. Opět povařte a zredukujte do požadované konzistence.

Jak se vaří celerová polévka : Celer a mrkev najemno pokrájíme (případně nastrouháme). Na másle opražíme cibulku, přidáme celer a mrkev a krátce podusíme. Osolíme, okořeníme, zalijeme vodou (asi 800 ml) a vaříme dokud zelenina nezměkne. Potom odebereme část polévky, kterou rozmixujeme najemno a vlijeme nazpět do polévky.

Proč jíst sýrový celer : Je to vitamínová bomba mezi zeleninou, obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, A, E a z minerálních prvků je zastoupen nejvíce draslík, vápník, hořčík a fosfor. Celer působí antibakteriálně díky vysokému obsahu silic a éterických olejů. Má močopudné účinky a pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a cholesterolu.

Jaké vitaminy jsou v celeru

Obzvláště ceněn je pro svůj obsah draslíku, železa a vápníku. Celer kromě toho obsahuje karotenoidy, vitamin C a vitaminy skupiny B.

Čím dříve půdu připravíme k výsevu, tím lépe. Hnojit a rýt lze už v únoru – ty plochy, které nebyly přes zimu volné a nebylo je proto možné zrýt na podzim, ovšem vždy záleží na počasí a právě to letošní vše posunulo až na duben. Vždy je nutné zrýt půdu, která není zmrzlá a je již oschlá.Hnojiva Cererit se používají při jarní přípravě půdy před setím a sázením rostlin, dále pro přihnojování během vegetace. Celkovou dávku hnojiva se doporučuje rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou a zbylou 1/3 dodat jako hnojení během vegetace.

Kdy sít celer : Celer listový se pěstuje na půdách vlhčích, humózních, hlinitých i těžších. Semeno vyséváme koncem února až začátkem března, protože poměrně dlouho vzchází. Sazenice sázíme do sponu 40 x 30-40 cm, nebo pěstujeme i z přímého výsevu v listopadu, kdy osivo vzchází na jaře. Listy sklízíme průběžně během celé vegetace.